Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan helyes: ránézett vagy...

Hogyan helyes: ránézett vagy rá nézett?

Figyelt kérdés

Nyilván az igekötő ragad az igéhez, tehát a ránézett a kézenfekvő. Azonban a rá ez esetben egy névmás, ha jól tudom.


Rátettem - rá néztem? Valóban így lenne?


Mert a rád néztem külön, a ránéztem pedig egybe van írva, ha stimmelnek a megérzéseim, s a helyesírás-ellenőrző program sejtései. De a rád és a rá ez esetben nyelvtanilag ugyanazt a szerepet tölti be, csak az egyik második, a másik pedig harmadik személy. Ez nem elegendő ok arra, hogy különírjuk, mégis, vélhetően így helyes. De miért?


Ránéztem, rád néztem.

Hozzámentem, hozzád mentem.


Előre is köszönöm a hasznos válaszokat :-)



2012. jan. 24. 22:28
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ránéztem (= pl. odapillantottam) - de ha azt hangsúlyozod, hogy rá, és nem valaki másra néztél, akkor az már nem igekötő, hanem névmás, és akkor "rá néztem, és nem rád".

A hozzámentem szerintem csak akkor írandó egybe, ha házasságkötésről van szó, egyébként hozzá mentem, akkor is, ha nem ezt akarom külön hangsúlyozni. A hozzámentem csak "férjhez mentem hozzá" értelemben lehet egybeírva.


Remélem, hasznos volt a válasz, kíváncsi vagyok, mások hogyan gondolják.

2012. jan. 24. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértek az előttem szólóval. Ha hangsúlyt kap az, hogy őrá néztél, akkor külön kell írni, ha nem, akkor egyszerű igekötővel van dolgunk. Pl. "Pont rá nézett, ettől kissé zavarba jött"; "Ránézett az órájára".


A hozzámegy igével hasonlóan bánunk. Ha hangsúlyozzuk, hogy kinek lesz az illető a felesége, akkor különírjuk, egyébként egybe. Pl.: "Ne szólj bele a dolgaiba, hozzám jött feleségül, nem hozzád!"

2012. jan. 25. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
1. vagyok. A hozzámentem-mel kapcsolatban természetesen igaza van a második válaszolónak (azzal kapcsolatban, hogy hangsúlyozáskor külön írjuk ezt is). Én csak arra gondoltam, hogy semmiképpen nem írjuk egybe, ha olyan értelemben használjuk, hogy hozzá mentem, tehát amikor egy úti célt jelölünk meg (hova mentél? hozzá mentem).
2012. jan. 25. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Hasonlóan láom magam is, de örülök, hogy valamennyire megerősítést nyert.
2012. jan. 26. 00:26
 5/7 anonim ***** válasza:
Persze, nyilván csak akkor írjuk egybe, ha házasságról van szó, csak ott igekötő a "hozzá".
2012. jan. 26. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

Jó hogy epp nem rég tanultuk magyarbol :)

Az úgy van hogy ha a szó elött van az a szó(el, át, fel, stb) akkor egybe írjuk, ha mögötte akkor meg külön :)

2012. jan. 26. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
77%
Persze, csak jelen esetben arra utaltunk, hogy előtte külön írva már nem igekötőként használjuk azt, hogy "rá", hanem helyhatározóként. Az természetesen igaz, hogy az igekötőt elöl egybe, hátul külön írjuk, ha tényleg igekötőtől beszélünk.
2012. jan. 27. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!