Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Jól látom, hogy a magyaroknak...

Jól látom, hogy a magyaroknak siralmas a helyesírásuk?

Figyelt kérdés

Rosszul raggozzák az ikes igéket "iszok", a helyrag ba a ban-ben (koleszba laktam) helyett, annál rosszabb a bann (állapotbann). Az "elipszilon" volt az ami miatt azt mondták, hogy a magyar nyelv írásmódja fonetikus, de .. Viszont a hiányát nem helyesírási vétségekkel kellene pótolni: "Gyakori kérdések" példa "a szüleim megfolytanak a szeretetükkel" vagy a "muszály". Ez ugyan erősen németes - ui. német eredetű - hangzású szó, de azért muszáj pontos j-vel írni. A csúcs viszont a "pagagály" Még jó, hogy a kecskeméti születési, világhírű zeneszerző ritkán kérdés témája, mert Őt meg .. le sem merem írni (Kodály Zoltánról van szó.)

Ha én is vétettem, az csak elgépelés lesz!!!


2009. máj. 2. 23:41
1 2 3 4 5
 31/43 anonim ***** válasza:
95%

Kedves Kérdező


már régóta nem olvastam ilyen érdekes kérdést. Általában én azt gondolom, hogy a magyarok még jobban törekednek a pontos nyelvhasználatra, mint az szükséges lenne, szerintem kissé nevetséges, amikor két felnőtt ember (a valódi problémájuk helyett) nyelvtani kérdésekről vitatkozik úgy, hogy igazából egyikük sem ért hozzá. Mert azt hiszem, Önt érdeklik a nyelvek, máskülönben nem is kérdezte volna ezt, de az emberek többségének a nyelv egy teljesen természetes kifejezési eszköz, nem más. És ha ő hibásan tudja, akkor hibásan fogja használni, inkább, minthogy percekig gondolkodna minden szó kimondása előtt.


A részletes válaszaim: az ikes igék vitatott terület. A hivatalos nyelvészet szerint az ikezés hiba, így tanítjuk, Ön is biztosan ezért figyelt fel rá, de én mint magyar ember azt érzem, hogy az emberek már elfogadták helyesnek, és csak idő kérdése, hogy ezt a tendenciát a nyelvészek is elfogadják. Nem lesz más választásuk, ha tízmillió embert évtizedek óta nem tudtak megtanítani az ikes igék helyes használatára, előbb-utóbb kénytelenek lesznek megengedni, hogy használjuk úgy, ahogy már amúgy is használjuk.


A helyrag elrontásának oka sok minden lehet. Gyakran az N-t nem ejtjük, mert nehéz, nem szokott mindenki úgy beszélni, mint egy színész. Amiről Ön beszél, az valószínűleg azért van így, mert régen a falusi emberek így beszéltek egyes helyeken, néhol jobban megnyomták az N-t, néhol elhagyták. Az ilyesmit a gyerekek nagyon hamar megtanulják, és utólag már nehéz leszokni róla, ezért maradt meg mind a mai napig. Általában az a jellemző, hogy az emberek írásban nem rontják el ugyanezt, tehát tudják a szabályt, csak élőszóban úgy ejtik, hibásan, ahogy otthon megtanulták.


Az elipszilon (így, idézőjel nélkül is elfogadható) szintén egy vitatott terület, egy időben valóságos háború dúlt miatta a szakemberek között, úgy is hívjuk ezt, hogy "jottista-ipszilonista háború". Ma nagyon egyszerűen azt lehetne mondani, hogy az elipszilonos J csak hagyomány, és azokban a szavakban használjuk, ahol régen ezt használtuk, mint például a főnevekben (lyuk, harkály, gólya, Kodály), és ezek származékaiban (lyukas), de sehol máshol. A J hangok döntő többségét pontos J-vel fejezzük ki, ez a jövő, az Ly csak nyelvi csökevény, amit mindenki megtanul, vagy nem. Általában azok tudják ezt jól megtanulni, akik sokat olvasnak, máshogy ugyanis lehetetlen, mert több száz, ha nem ezer ilyen szavunk van, és nincsenek listába szedve. És még ha listába is lennének szedve, az is változhat, ahogy mondta is: a papagáj szót ma J-vel kell írni, de régebben Ly-nal kellett, ennek okát viszont csak a szakemberek tudják.

2009. máj. 4. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/43 anonim ***** válasza:
2%
Most őszintén, miért is zavar ez Téged igazán? Azért mert szórja a szemed és az emberek intelligenciáját a helyesírásuk alapján ítéled meg? Akkor gondolkozzunk! Ez a meglátás, csak nyerhet létjogosultságot, ha a helyesírás meghatározná a nyelvet, a beszélők nyelvtudatát. De mivel a helyesírás ugyanolyan konvencionális dolog, mint a KRESZ-szabályzata, azaz, ha az [a] hangot szívecskével kezdené jelölni valamilyen magas preztizsű ember, akkor pár éven belül ez lenne az általános. Ezzel azt akartam érzékeltetni, hogy nincs kapcsolatban az intelligenciával és a nyelvi kompetenciával. A másik dolog pedig, hogy írtad, mennyire zavar a -sük/-sük-ölés, a -ban/-ben -ba/-be ragok keverése. Ezek szintén nem az intelligenciát határozzák meg. Csupán azért érzékelik a hozzád hasonló önjogon nyelvművelő hajlamú okoskodó emberek ezt óriási műveletlenségnek, mert a magyar mentalitásba a drága jó nyelvművelő mozgalmak annyira beágyazták ezt a nézetet, hogy nem tudnak tőle szabadulni. Ja, és az ha valaki -sük/-sük-öl, annak nincs köze a helyesíráshoz, ahogyan a -ban/-ben ragokat is az esetek 98%-ban helyesen írják a nyelvhasználók.-egy nyelvész-
2009. máj. 7. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/43 anonim ***** válasza:
13%

És még annyit tennék hozzá, hogy nagyon dicséretes a szorgalmad, amivel ezt a nyelvet megtanultad, de bizonyára tudod, hogy vannak olyan nyelvi formák, amik csak a nyelvtan illetve nyelvkönyvekben léteznek. Mert gyakorlatban nem használják őket. Ezt csak azért írom, mert Te is kiigazítasz itt egy anyanyelvi beszélőt, aki bizonyára jobban ismeri a magyar nyelvet, és nem azért mert zseni, hanem mert egy nyelvet igazán csak az anyanyelvi beszélő ismerhet. Jómagam 4 nyelven beszélek, írok, társalgok és jelenleg is tanulok, saját tapasztalat, hogy bizonyos tökéletes idegennyelv tudással sem tudsz olyan árnyaltan beszélni, mint az anyanyelvi beszélő. És gondolkozz el egy kicsit azon, hogy nektek olyan szabályokat is megtanítanak, amiket az anyanyelvi beszélőknek soha, mert nekünk ezek természetesek, a nyelvelsajátításunkkor belénk ivódik. Ezt nem leosztásként írom, hanem azért, hogy próbáld megérteni, mi a különbség. Jómagam gyakran beszélgetek Németországban született rokonaimmal németül, akiknek a német az anyanyelve. És meg fogsz lepődni, de valami botrányos, hogy ők mennyire nem követik azokat a nyelvi normákat és formákat, amiket például én a nyelviskolában megtanultam, elvileg tökéletesen, hiszen felsőfokú nyelvvizsgám van belőle....

-egy nyelvész-(az előző)

2009. máj. 7. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/43 anonim válasza:
84%
Elismerésem annak, aki nem magyar anyanyelvűként ilyen jól beszéli ezt a nehéz nyelvet. Nagyon sok magyar példát vehetne róla. Engem is borzasztóan idegesítenek a helyesírási hibák. Nagyon sokat elmond valakiről a helyesírása, beszédmódja (ragozás, suk-sükölés, stb.) A sajtóban megjelenő, sokak által olvasott hibákat főleg megengedhetetlennek tartom. Ha idegen nyelven sokan nem is beszélnek a magyarok közül, akkor legalább az anyanyelvünket beszéljük normálisan! Az egyik hozzászólónak üzenem, hogy igenis nincs de-viszont, vagy de, vagy viszont a szabályos, annak ellenére, hogy sokan mindkettőt használják beszédükben.
2009. máj. 8. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/43 anonim ***** válasza:
90%

Sajnos, jól látod, s ezért részben a pedagógusok hibáztathatók. Nem akarattal teszik, de annyi energiát, figyelmet vesz el a lázadó ifjúság kordában tartása, hogy erre a finom részletre már nem jut erejük. Nem csak a magyar szakos ta

nárnak kell ügyelnie a nyelvhelyességre. Számomra az az ember, aki bármilyen nyelvet nem a szabályoknak megfelelően beszél, nem is ugyanúgy gondolkodik, mint én, így időnként nehéz megtalálni a közös nevezőt.

"Nem tom, h. ez érthető volt-e? Lehet, h. én vok a maradi."

2009. máj. 9. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/43 anonim ***** válasza:
0%
Ezen az oldalon mindenki folyton a többi ember helyesírási hibáit elemezgeti :S Több kérdést is láttam már, ahol teljesen eltértek a tárgytól és egymást "oltogatták" a helyesírási hibák miatt. És ha már nem tudnak mibe belekötni, akkor belekötnek abba, hogy "jaj temeg hüje vagy nem raktál veszőt!" aztán erre nyilván a másik ember is visszaír és így tovább.. Fölösleges.
2009. jún. 6. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/43 anonim ***** válasza:
93%

Írni az általánosban kéne megtanítani a diákokat, de amióta nincs buktatás, nagyon elsilányult a helyzet. Jobban kell fogni a gyerekeket.

Ugyanakkor egyes helyesírási dolgokkal valóban az a gond, hogy nehéz őket megtanulni. Sok esetben egyszerűsíteni kellene a szóösszetételek helyesírását (amire sor fog kerülni a következő, jelenleg készülő helyesírási szabályzatban).

2010. jún. 6. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/43 anonim ***** válasza:
91%

Általában igaz, de nem mindenkire :)

Én mindig színötös voltam helyesírásból, manapság sem szoktak hibáim lenni, igaz, elég sokat is olvasok mellé, ami rengeteget fejleszt:)

2010. jún. 7. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/43 anonim ***** válasza:
22%
Valóban rossz sok ember helyesírása,de ez más országokban is így van.
2010. jún. 7. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/43 anonim ***** válasza:
100%

Régebben az emberek többet olvastak és maga a TV műsor is sokkal színvonalasabb volt.Elég,ha csak az Álljunk meg egy szóra c. műsorra gondolok.

Manapság mindenhonnan ez a nyelvgyilkos métely ömlik, elég bekapcsolni a televíziót,belehallgatni valamelyik kereskedelmi rádió műsorába stb...

Ráadásul manapság mindenki azt hiszi,attól lesz menőbb,ha telerakja szlengszavakkal a mondandóját és a kötőszavak helyén is egy-egy káromkodást szerepeltet.


Személy szerint engem nagyon irritálnak például a következő durva nyelvtani hibák:


EZ MIATT

MEGMONDOM AZ ŐSZINTÉT

A PISTI, AZ ERZSI

stb...

2010. jún. 7. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!