Miért nem tud az emberek többsége helyesen írni? :S
Azzal értek egyet, aki azt írta, hogy a kevés olvasás miatt rossz a helyesírása általában a legtöbb embernek. Aki sokat olvas - és nem diszlexiás -, annak előbb-utóbb nagyon jól rögzülnek a szavak képei, és jól fog tudni helyesen írni.
Rontja a helyesírást az sms-nyelv is, valamint az is, ha a környezete nagyon rosszul beszél már a beszélt nyelvben is (azaz nem szépmagyart használ, hanem pl. tájnyelvet).
A szokásos válaszok, amikor szóváteszem:
- tudok, de sietek/lusta vagyok;
- telefonról írok;
- nem magyar a billentyűzetem;
- interneten minek;
Kiegészíteném: nem csak keveset olvasnak az emberek, hanem azoknak a nagy rész lektorálatlan borzalom. Gondolok itt az internetes magazinokra, hírportálokra, amit rendszeresen olvasok magam is, és a cikkek nagyon nagy részében vannak helyesírási hibák. Egy nyomtatott újság ezt nem engedhetné meg magának. Vagy az egyéb oldalakra, blogokra, ahol végképp nem ellenőrzi senki a helyesírást.
De sajnos ugyanez igaz a könyvekre is: az emberek, főleg a fiatalok olcsó ponyvákat olvasnak, A középkori sötét lovagok intergalaktikus offenzívája és hasonló borzalmakat. Könyvtárosként már a feldolgozása sem egyszerű a könyveknek, ugyanis alapvető szabályoknak nem tesznek eleget, és sajnos beleolvasva hamar kiütközik, hogy nem csak a stílusuk csapnivaló, hanem komoly helyesírási hibákat tartalmaznak. Elkeserítő, hogy ezeket olvassák a fiatalok.
A Jókai, Ady, Dosztojevszkij köteteken meg már ujjnyi vastag por állna, ha nem lennének a takarítók... pedig azokban stílus van helyesírási hibák helyett.
egyetértek 8.48-al, aki könyvtáros. én is látom, hogy az internetes cikkekben rengeteg hiba van. (a könyveket nem tudom, mert nem szoktam olyanokat olvasni, amit említett)
Én három dologra vezetem ezt vissza:
1. a mai fiatalok tényleg nem láttak könyvet még
2. az oktatás mai színvonalát el ne felejtsük
3. az internet. gyorsan terjednek a hülyeségek
én pl attól kapok idegbajt, hogy "hüttő", "utánna", "feleslegessen", meg a "kezdessz". és ezeket így is ejtik. de sokszor a televízióban is.....
amit még megfigyeltem, helyesírónak születni kell. van akinek megy, mint anyukámnak, akinek 8 általánosa van és gyárban dolgozik. valakinek nem megy, mint a 3 diplomás volt főnökömnek, aki okos és olvasott volt, mégsem tudott helyesen írni. pedig nem volt diszlexiás.
a félregépelés engem sem zavar, látom, hogy nem azért van, mert valaki hülye.
Én pl. azért írok el sok mindent (mint ahogyan az előbbi két szót is egybeírtam ösztönösen), mert a neten mindenütt ezt látom. Tudom, hogy hogy is kéne írni valójában, de sokat látok egy-két helytelen alakot, és az rögzül. Utána viszont egyből át is írom. Amit viszont máig nem fogtam fel, az az igekötők különírása. Vannak bonyolult dolgok a magyarban helyesírás terén (kifejezetten az egybe- és különírásra, illetve a kötőjelre gondolok), de ez pontosan a legegyszerűbbek közt van.
A félregépelések és az értelmetlen mondatok teljesen más kategória. Én gyorsan gépelek, és van, hogy kétszer-háromszor átolvasok egy hozzászólást/posztot/cikket/bármit, mielőtt elküldöm, de bent marad pár hiba. A menet közben átfogalmazott mondatokban meg elég gyakran marad egy oda nem illő tárgyeset vagy egy fölösleges (és értelmetlen) szuffixum. Szinte biztos vagyok abban is, hogy ez a hozzászólás is tartalmaz valamelyikből legalább egyet, pedig átolvastam elküldés előtt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!