Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az Attilát miért ejtjük két...

Az Attilát miért ejtjük két "l"-el és nem két "t"-vel?

Figyelt kérdés
2011. júl. 22. 07:52
 1/8 anonim ***** válasza:
80%
Régen így is írták: Atilla.
2011. júl. 22. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
sejtelmem sincs ,de marhára idegesít engem is .Hiába néztem utána(felületesen) semmi használható infó nincs róla
2011. júl. 22. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
100%
Attila (majd germán hatásra Etzel, Etele) az európai hunok utolsó és legnagyobb fejedelme. Az Ata (atya) becézett formája az Atilla, nevének jelentése atyácska, tiszteletreméltó apa, uralkodó. Írásában nem keverendő össze a ma használatos Attila névvel. Az időszámításunk szerint 406 körül született Mundzsuk fiaként. A magyar mondákban Bendegúz néven szerepel. Attila kora egyik leghatalmasabb birodalmát uralta 434-től haláláig.
2011. júl. 22. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
71%
Mind a kettő helyes, szokták így is úgy is írni, Nem tudom a ejtésben miért nem változtattak. talánm ert nagyon nehéz kimondani, hogy ATTila.
2011. júl. 22. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Az utolsó téved. Ez nem egy név két lehetséges írása, hanem két különböző név.
2011. júl. 22. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Így van, két különböző név. Lásd pl. Ladó János könyvében (Magyar utónevek). Az Attila sokkal gyakoribb, mint az Atilla; lehet, hogy ezért nem tudják sokan, hogy mindkét forma létezik.


A legszebb pedig, hogy már a kis elsősöknek is csak az elterjedtebb formát tanítják, és ez alapján megy a számonkérés is (pl. tollbamondás). :(((

2011. júl. 22. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
22:23 Ezt értem, de akkor is nagyon nehéz kiejteni, hogy Attila.
2011. júl. 23. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

16:19


Bocsi, félreértettél, bár én sem fogalmaztam teljesen pontosan. :)

Megpróbálom még egyszer:

Leírva két különböző név, de ugyanaz a kiejtés, tehát "atilla". Nem kell két t-vel ejteni!


Viszont az Attila írásmód az elterjedtebb, gondolom ezért tanulják így az elsősök leírni.

Szvsz nem okozna több problémát nekik, ha mindkét alakot tanulnák egy rövid magyarázat kíséretében... :)


Abból a szempontból meg teljesen biztosan jobb lenne, hogy a tanító nénik nem kötözködhetnének... :)

Tapasztaltam egyszeri ilyet; s bár nem tárgyaltuk ki részletesen a dolgot, de erősen hajlok arra, hogy az illető tanító néninek fogalma sem volt arról, hogy az Atilla név és írásmód is létezik. :(((

2011. júl. 23. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!