Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A Wikipediák listája mutatja...

A Wikipediák listája mutatja nagyrészt a nyelvek fontosságát is?

Figyelt kérdés

nagyon sokan úgy gondolják mostanában, hogy a spanyol a második világnyelv az angol után, csak azért, mert 350 millióan beszélik. na de azt nem nézik meg, hogy kik.

íme a Wikipediák:

1. angol Wikipedia - 3,6 millió szócikk

2. német Wikipedia - 1,2 millió szócikk

3. francia Wikipedia - 1,1 millió szócikk

4. olasz Wikipedia - 820 ezer szócikk

6. spanyol Wikipedia - 803 ezer szócikk

9. orosz Wikipedia - 737 ezer szócikk

tehát meg lehet nézni, a spanyol Wikipediának mennyivel kevesebb cikke van pl a németnél, melyet lényegesen kevesebben beszélnek. de az a 100 millió német mind fejlett országban él, a spanyoloknak meg csupán töredéke él a mérsékelten fejlett Spanyolországban, a többiek pedig szegény helyeken...

én ezzel nem azt mondom, hogy a spanyol nem fontos, de látható, hogy a Wikipedián még az olasz (60 millió beszélő) is megelőzi, ebből arra a következtetésre lehet jutni, hogy a legtöbb művelt, és fejlett körülmények között élő ember az angol, német nyelvterületen, illetve Franciaországban és Olaszországban él...


egy szó mint száz, minden nyelv fontos szerintem, csak manapság egyre inkább egy-két nyelvet fel, illetve le értékelnek


2011. júl. 18. 14:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
73%

Ez egyáltalán nem releváns.

Egyedül azt lehet belőle leszűrni, hogy az adott országban élő emberek mennyire lusták6nem lusták wikipédia cikkeket írogatni.

pl.: a japánt 1.260.000 ember beszéli, és a wikipédián csak 780.000 körüli cikkük van, pedig mind fejlett országban élnek, sok közöttük a művelt ember (a listádon mégis épphogy megelőzik az oroszokat).

Vagy mondjuk a svédeknek pl. csak 400.000 körüli szócikkük van, pedig Európa egyik legfejlettebb országa, és szintén rengeteg művelt, jó körülmények között élő ember van arrafele, igaz csak. kb. 10 millió beszélője van.


A nyelv pedig tényleg fontos, mint állítod, de ilyen elhamarkodott "statisztikából" nem lehet következtetéseket levonni: maximum akkor lehetne, ha a világ összes létező wikipéádiáját összevetnéd a beszélői számával és azoknak átlagos életkörülményeivel. De kétlem, hogy sok kapcsolat lenne.

2011. júl. 18. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
73%
A kínai a legfontosabb...
2011. júl. 18. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Nem, hanem hogy a németek társadalma elitebb, mint a spanyoloké. Egyébként nem jelent semmit, mert fiktív vagy klasszikus nyelvek is szerepelnek benne.
2011. júl. 18. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Csak annyit jelent, hogy jobban ráérnek ingyen írogatni.
2011. júl. 18. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
45%

Kínában nincs wikipédia, van helyette más lexikon. A Hùdòng Zàixiàn-nak 3,9 millió, a Bǎidù Bǎikē-nek pedig 2,9 millió szócikke van.


De amúgy a lista tényleg mutatja nagyjából, hogy melyek a legfontosabb nyelvek: angol, német, francia, orosz, spanyol, japán stb.


Az olasz és a lengyel kicsit túlteljesítő, a japán kicsit alulteljesítő a világbeli szerepéhez képest.


Egyébként nem a szócikkek száma a legfontosabb, hanem a szerkesztések (edits) száma. Hiába van sok szócikk, ha ezek nagy része csak pár sorból áll, azaz használhatatlan.


Szerkesztések számát vizsgálva a sorrend:

1. angol, 2. német, 3. francia, 4. spanyol, 5. olasz, 6. japán, 7. orosz, 8. lengyel, 9. holland, 10. portugál.


Egyébként ha valaki megkérdezné, melyik a 10 legfontosabb nyelv, én ezeket adnám meg, kivéve a lengyelt, ami helyére a kínait tenném.

2011. júl. 18. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

14:55


"a japánt 1.260.000 ember beszéli, és a wikipédián csak 780.000 körüli cikkük van, pedig mind fejlett országban élnek, sok közöttük a művelt ember (a listádon mégis épphogy megelőzik az oroszokat)."


Nem 1.260.000 (egymillió kettőszázhatvanezer?), hanem 128.000.000 (százhuszonnyolc millió). És ez kevesebb, mint ahányan az oroszt beszélik (ami Oroszo.-ban 142 millió, azon kívül is több millió).


A svédek pedig kevesebben vannak a magyaroknál, engem nem lep meg olyan rettenetesen, hogy a wikipédiájuk csak 1,5x akkora, mint a magyar (15 millió vs. 10 millió szerkesztés). Ugyanis Svédo. fejlettebb Magyarországnál, de nem annyival, hogy a többszöröse lenne az ott élő internet-használók száma.

2011. júl. 18. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

na persze nem azt mondtam, hogy ezt itt szentírásnak kell venni, és most is azt mondom, hogy minden nyelv, amit megtanul az ember fontos, csak tényleg pl a spanyolt mostanában sok ember az atyaúristennek tartja, mikor gazdasági jelentősége azért nincs olyan sok.

még mindig az angol-német-francia hármas a vezető szerintem, a többi csak utána esetleg

2011. júl. 18. 20:18
 8/11 anonim ***** válasza:
73%

Bocs, tényleg lefelejtettem 3 nullát, de nem is lepődök meg magamon.

Ettől függetlenül amit írtam még igaz, és nem értem mi a francért kell minden soromat kipécézned, nyugodtan beleköthetsz a többi válaszadóba is :)

2011. júl. 18. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
50%

20:18


Vannak divatok. Régen Magyarországon több ezren tanultak olaszul, ma már ez talán lecsengett. Az utóbbi néhány évben a japán lett óriási divat, bár az utóbbi 1 évben mintha már a japánmánia is csökkenne. A spanyolt 10 éve még szinte senki sem tanulta, mostanában egy kicsit divatba jött.


A spanyolosok hangosak, igyekeznek győzködni magukat és másokat, hogy roppant fontos a spanyol nyelv. Valahol megértem őket. Az ember mindenáron el akarja kerülni a német tanulását :)))


A másik ok, amiért a spanyol divatba jött, hogy elterjedt az az alaptalan legenda, hogy a spanyol könnyű, sőt, a "legkönnyebb nyelv". Érdemes összevetni az ezt állítók számát a spanyolul ténylegesen tudók számával.

2011. júl. 19. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

20:29


"Bocs, tényleg lefelejtettem 3 nullát"


Az megint nem jó, mert akkor 1,26 milliárd lesz a japók száma :)))


Oroszo. lakossága valamivel nagyobb, mint a Japáné, és valamivel kevesebb internet-felhasználó van benne, mint Japánban. Ezért az orosz wikipédia egy kicsit kisebb, mint a japán.

2011. júl. 19. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!