Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Milyen volt a porosz nyelv?...

Milyen volt a porosz nyelv? Melyik nyelvcsalád? Továbbá miért tűnt el? Hiszen a poroszok egyesültek a németekkel 1871-ben, meg még a II. vh. -ban is volt, azt hiszem szerepük.

Figyelt kérdés

...tehát miért tűnt el a nyelv, ha még a 19. században is volt önálló országa, tehát beszélőközössége? Hogy halt ki így, "egyik napról a másikra"?


És esetleg kicsit tudna valaki írni a nyelvtanáról?


2011. jún. 1. 20:08
 1/9 anonim ***** válasza:
52%

[link]


Ezt találtam róla.

2011. jún. 1. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
19%
nem tűnt el.poroszországban is a német egy változata volt a beszélt nyelv,ha jól emlékszem.a változat alatt azt értem,hogy olyan volt mint a sváb vagy az osztrák.és úgy tűnt el az ország ahogy pl. a nagy szovjetúnió idején Litvánia,Lettország vagy Észtország csak a poroszok már nem kapták vissza a földjüket.
2011. jún. 1. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
97%
A porosz nyelv teljesen más volt, nem egy német dialektus. A balti nyelvcsaládba tartozott, tehát a legközelebbi ma is élő rokonnyelvei a litván és a lett. Eredetileg Kelet-Poroszországban beszélték (ami most Litvánia, Lengyelország és Kalinyingrád), de a német nyelv már a 12. században kezdte kiszorítani. Tehát 1871-ben a poroszok nyelve már rég nem porosz, hanem német volt.
2011. jún. 1. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
93%

"miért tűnt el a nyelv, ha még a 19. században is volt önálló országa"


A kettő között névazonosság van. Nagy-Britannia sem a britek országa, csak így hívják (a britek a római korban éltek Britanniában).

2011. jún. 2. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
95%
Vagy egy másik példa: Belgiumban se a belgák laknak (belgák = ókori kelta népcsoport volt).
2011. jún. 2. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
34%
Nem tűnt el a nép, a poroszok vezetésével jött létre a német egység.
2011. jún. 6. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Azok a poroszok, amelyek vezetésével a német egység létrejött, már nem poroszok voltak, hanem németek.


Az eredeti poroszok egy balti népcsoport volt, nyelve a litván és a lett nyelvhez állt közel.

Tulajdonképpen az akkori Poroszország törzsszövetségekből állt, amelyek erősen összetartottak, egymással ritkán hadakoztak. Ugyanakkor gyakran törtek be más országok (Lengyelország, Német fejedelemségek) területére.

A 11. században próbálták őket megtéríteni, a poroszok azonban nem adták fel pogány szokásaikat, a térítőket lemészárolták, így azok nem jártak sikerrel.


Később több ország (Német-Római Császárság, Lengyelország) hadsereget küldött ellenük és erőszakkal akarta rájuk kényszeríteni a kereszténységet. Valójában azonban e térítések mögött hódítási célok álltak, ugyanis ezen államok a porosz területeket akarták megszerezni maguknak.


Mindeközben II. András király német lovagokat telepített le Erdélyben. Ezek azonban erőszakosak voltak, folyamatosan önállósodni szerettek volna, így Magyarországról - szerencsére még időben - elüldözték őket. Ekkor Konrád lengyel fejedelem új lehetőséget adott nekik: felkérte a német lovagokat, hogy segítsen megszabályozni és keresztény hitre téríteni a hitükhöz és kultúrájukhoz ragaszkodó poroszokat. A német lovagok a hittérítés álcájával letelepültek Poroszországban, majd német parasztokat telepítettek le a poroszok földjén - így akarták elérni, hogy a porosz nép eltűnjön, beolvadjon a németségbe. Mindeközben a poroszok további visszaszorulását jelentette a délről betelepülő nagyszámú lengyel, akik a németekkel együtt folyamatosan kisebbségbe szorították a poroszokat.


Később a német lovagrend már a lengyelek és a litvánok ellen is vezetett hadjáratokat, ezeket azonban már nem tudták a hittérítés álcája mögé bújtatni (hiszen e népek keresztények voltak) így észrevehető volt, hogy céljuk a hódítás.


Nemsokkal ezek után két porosz felkelés is kirobbant, amelyeket a németek csak lengyel segítséggel tudtak leverni rengeteg porosz áldozattal.


Pár évtized múlva már megfigyelhető volt a "porosz" név jelentésváltozása. Többé már nem egy népet (azaz a balti-poroszokat) jelentette, mivel a betelepülő németek és lengyelek is kezdték magukat "porosznak" hívni. Tehát a név ekkor már területi jelentéssel bírt, azaz lakói poroszországiak, de német (illetve lengyel) nemzetiségűek.


Az utolsó csapást a poroszoknak a tatár támadás és a hétéves háború jelentette. A tatárokat a lengyelek hívták segítségül. Betörtek Poroszországba és rengeteg poroszt mészároltak le. A hétéves háború is nagyban sújtotta a poroszokat, majd az azt követő járványok szinte teljesen kiirtották a már réges-rég kisebbségbe szorult őslakosokat.


Ekkora - a 18. századra - már csak egy-két ember maradt, aki nemzetiségileg is porosznak számított, azaz őrizte anyanyelvét és kultúráját.


Ezidőtájt a porosz név már nem az eredeti balti őslakos népet jelentette, hanem a Német Lovagrend alapján szerveződő Poroszország német nemzetiségű lakóit. Tehát akikről iskolában tanulsz: a militarizált német porosz állam, a német egység megteremtője és a II. világháború után megszüntetett tartomány lakói már nem poroszok voltak, hanem németek. A porosz nyelv tehát nem hirtelen halt ki, hanem lépésről lépésre, és az általad ismert Poroszországban már nem poroszul, hanem németül beszéltek.


Egyébként az egyik előttem szólónak igaza volt, ugyanez figyelhető meg Britannia nevében is.

A britek vagyis britonok ugyanis a római korban éltek a szigeteken, nevük jelentése "festett arcú". (Mindig festett arccal harcoltak a rómaiak ellen)

Az angol-szász megszállást követően azonban szétszóródtak, beolvadtak az angol népbe. Nyelvük a walesi, korni és bretoni nyelvváltozatban "maradt fenn".


Ma azonban, ha azt mondod, hogy "britek", már senki sem rájuk gondol, hanem Nagy-Britannia mai lakóira: angolokra, skótokra, írekre, walesiekre.


És még egy érdekes adalék:

A poroszok sorsából illene tanulni, mert sokat mesélhet nekünk, magyaroknak. Mi is nagyon könnyen erre a sorsra juthattunk volna, ha a magyarság egy kicsivel gyengébb. Itt, a szláv tenger közepén nem nehéz elveszteni a nyelved és asszimilálódni. Emellett a németek minket is ugyanezekkel a módszerekkel támadtak: betiltották a magyar nyelvet, németek telepítettek be, németesíteni akartak.


Remélem segíthettem.

2011. jún. 30. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Az indoeurópai nyelvcsalád baltoszláv ágához tartozott. Ahogy feljebb is írták a balti nyelvek nyelvtanát érdemes tanulmányoznod. Ha hallod őket kicsit szlávos a hangzásuk. Persze a két ág már régen elvált egymástól. Én is örülnék egy tisztességes cikknek a porosz nyelvtanról!
2018. jan. 6. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Balasa Bence ***** válasza:

7


Nagyon sokat segítettél. A "porosz példa" szerintem is tanulságos ránk nézve.

2022. márc. 25. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!