Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Németesek! Mi ez az igeidő és...

Németesek! Mi ez az igeidő és mikor kell használni?

Figyelt kérdés

Például:

Ich war nach Deutschland gefahren.


Az tudom, hogy múlt idő, de ha nem Präteritum és nem Perfekt akkor mi?


2011. jan. 16. 14:41
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

Téged öröm tanítani.

Valóban túl sok szabályt írtam le legutóbb. Azt hiszem, jobb lesz kiseb adagokban.

Most egy dupla kötőszót "küldök" neked.


ENTWEDER ... ODER

Jelentése „vagy … vagy“ (választani kell, mert nem lehet mindkettő!) Az „entweder“ után az ige az első vagy a második helyen áll.


Entweder FAHREN WIR nächstes Jahr nach Kroatien, oder wir machen eine Rundreise.

Entweder WIR FAHREN nächstes Jahr nach Kroatien, oder wir machen eine Rundreise.


Kezdhetjük a mondatot alannyal is:


Wir fahren nächstes Jahr entweder nach Kroatien oder wir machen eine Rundreise.


Egy mondaton belül is használhatjuk:


Wir fahren nächstes Jahr entweder nach Italien oder nach Kroatien auf Urlaub.


Üdvözöl: tanárnő

2011. jan. 20. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
Javítás: kisebb
2011. jan. 20. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:

Öröm engem tanítani? :) Ez jól esik.

Talán azért, mert örömmel tanulok. Egyrészt szükségem van a német nyelvre a munkahelyemen, másrészt már első hallásra megszerettem a nyelvet, nagyon tetszik a ritmusa, hangzása, a logikája. Harmadrészt sosem tanultam még idegen nyelvet, ezért a tanulás folyamata is izgalmas.


Először amikor elolvastam a legutóbbi bejegyzésed, azt mondtam, hogy ez az "entweder...oder" olyan bonyolult. De ahogy próbálgattam mondatokat mondani vele, rájöttem, hogy pont attól egyszerű, hogy ilyen sokféleképpen variálhatom a szavak sorrendjét.


Érdekes, hogy ez az a kötőszó pár, amit mindig hallok, de sosem tudtam mit jelent. Mondjuk azt sem tudtam, hogy párban van, de a mondatok jelentése úgy sem akart összeállni, hogy csak az entweder volt idegen. :$

2011. jan. 20. 09:37
 14/16 anonim ***** válasza:

Jó reggelt!

Azért jó téged tanítani, mert látom, hogy érdekel. Csak az a baj, hogy ez a téma nem megy a sor elejére, amikor válaszolok rá. Jó sokáig kerestem, míg megtaláltam. Nem tudsz valami más megoldást? Szóval folytatom a soron következő dupla kötőszóval:


NICHT NUR ... SONDERN AUCH

Jelentése: nem csak… hanem is


A „nicht nur” az első mondatban többnyire a határozó helyén áll, tehát az állítmány után, míg a „sondern” a második mondat elején, az „auch” pedig ott, ahol általában állni szokott.


Wir haben NICHT NUR in der ganzen Wohnung Ordnung gemacht, SONDERN (wir haben) AUCH die Wäsche gebügelt.

Nemcsak rendet raktunk az egész lakásban, hanem a ruhát is kivasaltuk.


A „nicht nur” állhat a mondat elején is, és ilyenkor mindig a ragozott ige áll utána.


NICHT NUR haben wir in der ganzen Wohnung Ordnung gemacht, SONDERN (wir haben) auch die Wäsche gebügelt.


Ha állítmány is azonos a két mondatban, a másodikban az is elhagyható.


Er arbeitet NICHT NUR auf seinem Arbeitsplatz, sondern (er arbeitet) AUCH privat.

Nemcsak a munkahelyén dolgozik, hanem otthon is.


Mivel az állítmány azonos, ilyenkor nincs értelme a “nicht nur”-ral kezdeni a mondatot.

Üdvözöl: tanárnő

2011. jan. 21. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:

Szia!

Beállítottam, hogy tudj nekem privát e-mailt írni, fent látszik a kérdésnél hogy "Privát e-mail a kérdés kiírójának". Ott elvileg tudsz e-mailt írni és elküldeni az e-mail címed, és akkor esetleg ott is levelezhetünk.

Más megoldás most nem jut eszembe.

Vagy valahol létrehozni esetleg egy nyilvános fórumot.

2011. jan. 21. 15:23
 16/16 anonim ***** válasza:

E-Mail nem jó, mert azon "jön a munka"-:)! Ez meg nekem szórakozás.

Nekem is van egy ötletem. A legutolsó kötőszóval írjál egy mondatot, és kérdezd meg, hogy jó-e. Akkor az elöl lesz, és én máris írom neked a következőt. Rendben?

Üdvözöl: tanárnő

2011. jan. 22. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!