Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ha cirill betűkkel szeretnék...

Ha cirill betűkkel szeretnék leírni magyar szövegeket, hogy érdemes az Е és az Э betűt megkülönböztetni?

Figyelt kérdés

tegnap 03:01
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
61%

Ha nem cél az orosz kiejtés követése, akkor az egyiket fentarthatod a magyar ő hangra, az ü pótlására meg ott a jeri (Ы/ы).


Ennél azonban egyszerűbb és szabványosabb, pontosabb is, ha a ciril ö-t és ü-t használod: Ө/ө az Ö/ő helyébe, ésҮ/ү az Ü/ü helyébe. Például a mongolban is így van.

tegnap 03:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Íme részletesebben:

[link]

[link]

tegnap 03:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

mivel a kettöt másként ejtik ki, ezért igen.

Nem mindegy, hogy Eva vagy Jeva valakinek a neve

tegnap 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Ipszilont a kettős betűkben lágyjellel pótolod ha mássalhangzó követi, vagy ha magánhangzó következik, akkor "gye" helyett g és je lesz az átírásod.
tegnap 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Hivatalosan minden e betű э lenne és az e-t csak lágy hangoknál lehetne használni?

Pl. jegenyefa az егэнефа és nem йегеньефа

tegnap 18:25
 6/12 anonim ***** válasza:

Nincs jelentősége. pl. a József átírása nem ёжеф, hanem йожеф.

Lehet йегенефа és егенефа (én ez utóbbit írnám). Nem tennék lágyjelet, mert a 'je' miatt eleve "ny"-nek fogja ejteni az előtte levő "n"-t.

tegnap 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Ha ennyire nem vagy tisztában a cirill betük kiolvasásával, akkor átírni sem tudsz szöveget, teljesen értelmetlen lesz. Az e és az э nem ugyanaz a hang, az e elött nem lehet lágyjelet használni, elöször az alapszabályokat kellene megnézned.


Egyébként igazán nem értem, mire lenne jó ez az egész, sem magyarul, sem oroszul nem lesz érthetö

tegnap 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
49%

Sajnos nem tudom pontosan hogy van, de van az oroszoknak szabályzata és gyakorlata rá, hogy írják át orosz cirillre a magyar szöveget. Konkrétan az összes magyar falu utolsó dűlőnevéig át van minden cirillre írva a katonai térképeiken. Keress valami orosz kiadású Magyarország térképet, és vissza tudod fejteni a logikájukat.

Ha jól tudom, egyedül a szó elején figyelnek oda, hogy cirillre átírásnál megkülönböztessék az E / Э-t, utána akármi is volt, a je-t szeretik használni, a másikat nem nagyon. A ё-t használják az ö, és a ю-t az ü betűink átírására. Ha látsz egy átírt magyar szöveget, ott 99%, hogy a ю az ü lesz és nem egy véletlen egymás mellé került j+u.

A kérdés persze az, hogy kinek akarsz megfelelni az átírásoddal. Ma már Oroszország területén is van joga a kisebbségeknek a saját mellékjeles karaktereikkel írogatni a szlávban nem létező hangjaikat, ebből kifolyólag én a magyart is így írnám át, aztán jó napot.

ö > ө; ü > ү; h > Һ vagy ҳ. Így a visszaírás is egyértelmű lenne. Sajnos a magyar "a" hangra nincs karakter, mert az olyan nyelvekben (pl. tádzsik, üzbég), ahol létezik ilyen, ott azt írják o-val és az o-t írják mással.

tegnap 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Viszont a magyar nyelvben szerintem nem lenne sok értelme külön je betűt használni. Talán lehetne úgy, hogy az E jelölné az e-t, az Э betűt meg használhatnánk az é jelölésére.


A ny, ty, gy betűket meg vagy jelölnénk a lágyjellel vagy pedig átvennénk betűket a különböző szerb, makedón, mongol stb.. ábécékből, ahol megvannak ezek a betűk

Pl

Њ vagy Ԩ lehetne az ny betű, Ћ a ty és stb...

Az a meg talán az Ә.

ma 03:39
 10/12 anonim ***** válasza:
Tulajdonképpen mit akarsz? Új cirill abc-t? Meg mi értelme van az egésznek?
ma 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!