Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogy kell a "pizza" szót...

Hogy kell a "pizza" szót olaszul kiejteni?

Figyelt kérdés
Piccá vagy piddzá? Dupla C-vel vagy dupla DZ-vel?

aug. 12. 16:49
A kérdező szavazást indított:
piccá
piddzá
picca
piddza
pidza
19 szavazat
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
86%
aug. 12. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
12%
Valójában egyik sincs itt a szavazatok között. Sem c, sem dz nincs. Pizzá, hosszú zével. Ennyi.
aug. 12. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
83%

Dehogy ejtjük pizzá-nak. Olaszországban éltem 25 évet amíg férjnél voltam.

Piccá-nak ejtik.

Pisa-t a várost ejtik Pizá-nak.

aug. 12. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
34%

3-as, ott van, az 1-es belinkelte, Gianni szerint hogy kell ejteni.

Talán egy olasznak hiszel.

aug. 12. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim válasza:
87%
3# gondolom, a kérdező nem arra kíváncsi,hogy ejtik ki a Pizza king és társainál, hanem az olasz kiejtésre kíváncsi. Az 1# és a 4# válaszoló már megírta a helyes kiejtést.
aug. 12. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
93%
Milanoban elek hosszu evek ota es hetente legalabb egyszer eszek pizzat, amit "picca"-nak kell kiejteni.
aug. 12. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Értem, köszi a normális válaszokat. Viszont, ha "piccá" -nak ejtik, akkor a "mezzogiorno" szót miért "meddzodzsornó" -nak ejtik DZ-vel? Ugyanúgy dupla Z-vel írják, mégsem C-vel ejtik. Az "organizza" szót szintén: [link]

Ahogy a "pubblicizzati"-t is: [link]


Akkor mi alapján ejtik a pizzát C-vel, a többi dupla Z-s szót DZ-vel? Van valamilyen szabály erre?

aug. 12. 18:36
 8/11 anonim ***** válasza:

Most hirtelen csak ezt találtam, de biztos lehet olyan oldalt találni, ahol magyarázat is van rá:


z – magyar [c], ritkábban [dz]: zio [cío ~ dzío] ’nagybácsi’, grazie [gráccie] ’köszönöm’, mezzo [mèdzo] ’közép(ső)’, pizza [pícca] (tehát nem *[pidza], ahogy magyarul ejtjük!), speranza [szperánca] ’remény’. (Magánhangzók között a [c]~[dz] mindig hosszú – akkor is, ha az írott alakban csak egy z szerepel.)

aug. 12. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
27%

Igen, hiszek egy olasznak, ezért is kérdeztem meg tőle, mielőtt írtam.

Meg magamtól.

aug. 12. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

https://www.youtube.com/watch?v=wCUHlLyzgvA Itt meg tudod hallgatni, hogy egy olasz hogyan mondja.


Annak, hogy hogyan kell ejteni etimológiai oka van, ezen kívül függ a tartománytól is.


Amit c-nek ejtenek (azaz a zöngétlen változat), az gyakran a latin ti-ből származik. Pl. pretium-prezzo, tertium-terzo.


A zöngés változat ( https://www.youtube.com/watch?v=GtAdkyyh9RQ itt meghallgathatod) pedig gyakran a latin di-ből alakult ki. Pl.: prandium pranzo, radius-razzo.


Általánosságban:


zöngétlen:


„L” betű előzi meg: alzare, sfilza, calza, milza, innalzare, scalzare, colza, balzano, filza, calzolaio.


Amikor a szó kezdőbetűje, és a második szótag az úgynevezett zöngétlen mássalhangzók egyikével kezdődik 'c', 'f', 'p', 'q', 't': zampa, zoccolo, zoppo, zappa, zattera, zufolo, zinco, zucchero, zitto, zolfo, zecca.


Amikor az „i” magánhangzó követi, amelyet viszont egy másik magánhangzó követ. Pl: zio, polizia, grazia.


Azokban a szavakban, amelyeknek a végződése '-ezza', '-ozza', '-uzzo'. Pl.: grandezza, tinozza, spruzzo, carrozza, puzzo, pozzo.


A főnévi igenév végződésekben a '-azzare'. Pl.: strapazzare.


A „-anza”, „-enza” utótagokban. Pl.: speranza, usanza, credenza, assenza, prudenza.


Az „-onzolo” toldalékokban. Pl.: ballonzolo, pretonzolo, mediconzolo.



Zöngés:


A '-azzare' végződésű főnévi igenévekben. Pl.: ammazzare, strapazzare. (Tudom, hogy a zöngétlennél is volt, de mindkét helyen írja az oldal, ahol nézem.)


Az izzare-re végződő szavakban: organizzare, penalizzare, coalizzare.


Amikor egy szó kezdőbetűje, és két magánhangzó követi. Pl: zaino, zoologo. Kivétel: i+magánhangzó (pl. zio), ahogy a zöngétlennél írtam.


Ha ez a szó kezdőbetűje, és a második szótag a zöngés mássalhangzók egyikével kezdődik 'b', 'd', 'g', 'l', 'm', 'n', 'r', 'v'. Pl.: zebra, zodiaco, zigote.


Amikor 2 magánhangzó között áll: azoto, azalea.


Természetesen mindenhol vannak kivételek.


Forrásnak ezt használtam: [link] [link]

aug. 18. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!