Az UNESCO megvédi a veszélyeztetett nyelveket?
Igen, a nyelvmegtartás és a revitalizáció tipikusan az terület, hogy költségvetési értelemben viszonylag kis pénzből nagy tudományos értékű értékmentő munkát lehetne végezni.
Sajnos e téren a világ elég rosszul áll. Még saját uráli nyelvrokonaink terén is lenne tennivaló, főleg egyes szamojéd nyelvek terén. A nyenyecet leszámítva az összes szamojéd nyelv veszélyeztetett.
Hasonló vonatkozik az összes cigány nyelvjárásunkra (most a standardizált cigány nyelvet ne tekintsük, az azért messze nem olyan szép dallamos, mint az igazi cigány nyelvjárások). De még a standard cigány sincs igazi biztonságban.
Normálisan hazánk talán csak a csángót próbálta megmenteni, de ott is végül hol a pénz, hol a szakértelem hiányzott. Külön külön voltak értékes cselekmények, de nem tudtak tartós munkát kifejteni.
Az egyik eszkimó nyelv amit 1997-ben tanulni kezdtem épp abban az évben halt ki. A másik még él, de szintén veszélyeztetve van. Lusta disznó bides kölkei se tanulják már (szalad felfelé a korfán a nyelvvesztés), de nagy az akloholizmus, sőt általában a társadalmi anómia hatása is. Korábban volt komrmányzati elnyomás is, oroszosíítás, angolosítás, ma már nincs vagy kevésbé van, de időközben megtört a nép ereje. Öregek tartják még a nyelvet. Sem az orosz, sem az alaszkai oldalon nem elég a kormányzati beavatkozás ereje a teljes megtartásra. Amerikaiaknak vannak megtartó programjaik, de komoly nyelvtartáshoz az kevésnek tűnik. Az embernek minden testrésze ökölbe szorul a tehetetlen dühtől.
A nyelvvesztésnek nincs ,,valódi oka'', lényegében egyfajta rendszerszintű igénytelenség globális szinten
afféle levágjuk az aranytojást tojó tyúkot jelenség
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!