Szókincs bővítés és helyesírás javítás?
Több éve dolgozok Call Centerben azt hittem hogy a folyamatos kommunikációval javulni fog a szókincsen illetve emailek írása végett a helyesírásom is.
Na most ez nem történt meg. Olyan szinten gyatra a szókincsem higy néha írásba perceket is gondolkozom hogy melyik szót keresem. Ezen változtani akarok a helyesításommal együtt. Olyan választékosan és szépen szeretnék beszélni lehetőlek kevés káromkodással a magánéletemben mert jelenleg úgy érzem magam mint Erik Cartman a South Parkbol.
Olvassak esetleg valami könyvet vagy mit javasoltok? Utálok olvasni is de ha ez lenne a megoldás rá erőszakolom magam ezen ne múljon. Akarat erőm van bőven csak az eszközt nem tudom.
Tisztelettel.
Másokkal való kommunikáció során csak annyira fogsz megtanulni helyesen írni, amennyire az ügyfelek írnak helyesen. Sőt lehet pont az ő helyesírási hibáikat fogod magadban rögzíteni. A szókincsed sem lesz gazdagabb, mint az ügyfeleknek az ügyintézés során használt szókincse. Így érthető, ha a szókincsed sem, a helyesírásod sem fejlődött úgy, ahogy remélted.
~ ~ ~
A szókincsről: A szókincs a szavakról szól, a nyelvről, ami nem feltétlenül jelent írást. Olvasással is lehet bővíteni a szókincset, de ugyanúgy alkalmas erre akár a beszéd is. Ha nem szeretsz olvasni, akkor is van számos alternatíva, a politikai elemzésektől a tudományos, kulturális témájú előadásokon keresztül a hangoskönyvekig. Itt a lényeg az, hogy megfelelő minőségű tartalmat válassz. Ez azért is praktikus, mert hangoskönyvet, beszédet lehet hallgatni mosogatás, vezetés, vagy akár zuhanyozás közben is, míg olvasni – finoman szólva – korlátozott mértékben megoldható ezen tevékenységek közben.
Az sem árt, ha van benned kíváncsiság, illetve kellő tudatosság ezen a téren. Pl. ha észreveszed azt, hogy a „nagyon” jelzőt használod, például „nagyon jó”, vagy „nagyon magas”, és képes vagy ezt észrevenni, akkor érdemes felcsapni egy szinonimaszótárat (akár online, pl.: [link] ), és válogatni a szinonimák között: a nagyon jó helyett lehet használni a fantasztikus, szédületes, fenomenális, frenetikus, lehengerlő szavakat, a nagyon magas helyett meg a hatalmas, óriási, monumentális, kolosszális, grandiózus szavakat. Ugyanígy el lehet járni, ha szóismétléseken kapod magad.
Mi néha játszottunk olyan játékot, hogy felcsaptuk az Idegen szavak és kifejezések szótárát, az egyik kiválasztott egy szót, a másiknak meg – ha tudta mit jelent, ha nem – el kellett mondani a jelentését. Ha többen voltunk, akkor többen többféle jelentést is kitalálhattak, utána meg lehetett szavazni, hogy vajon melyik meghatározása állhat a legközelebb a szó tényleges jelentéséhez. De régebben néha csak úgy lekaptam, és szimplán csak belelapoztam a szótárba. Nem töltöttem ezzel 5 percnél többet, de tanultam teljesen új szavakat is, volt olyan szó, amit már hallottam, de nem tudtam, hogy mit jelent, így ezáltal képbe kerültem, de volt olyan szó is, amit ismerni véltem, sőt akár használtam is, de kiderült, hogy rosszul, az adott szó nem teljesen azt jelenti, mint ami addig bennem élt.
~ ~ ~
A helyesírás annyiból nehezebb, hogy azt tényleg csak olvasás, írás során lehet jól elsajátítani. Itt is a minőség a fontos, hogy olyat olvass, amit egy írással foglalkozó ember írt, még jobb, ha lektorált a tartalom. Nyilvánvaló választás lehet egy könyv is – lehet szakirodalom is, amivel nem mellesleg más téren is fejlesztheted a tudásodat –, de akár a hírek olvasása is lehet alternatíva. Mert bár az utóbbi évtizedekben a cikkek helyesírása egyre gyatrább lett, még mindig sokkal jobb, mint egy átlagos ismerős helyesírási hibáit rögzíteni magadban, mondjuk Messengeren üzeneteket vagy Facebook posztokat olvasva.
Azért megemlítem, hogy olyan magától értődő szokásokat is érdemes elsajátítani vagy megtartani, hogy odafigyelsz, hogy a helyesírás-ellenőrző mit húz alá, vagy hogy ha bizonytalan vagy mondjuk egy egybeírás–különírás kérdésében, akkor utánanézel a helyes alaknak. Természetesen ehhez is szükséges a kellő kíváncsiság és tudatosság.
Néha A magyar helyesírás szabályai című műbe is bele lehet olvasgatni, bár az úgy direktben valószínű egy kicsit száraz lesz. Viszont lehet pl. itt a GYK-n követni a helyesírással kapcsolatos kérdéseket, és okulni a válaszokból. Vagy pl. az e-nyelv nyelvi tanácsadásban is lehet úgy tanulni, hogy a dolog érdekes is legyen ( [link] )
Én pl. mivel a tudomány kategóriát szoktam itt látogatni, óhatatlanul belefutok a helyesírási alkategória kérdéseibe is. Nem egyszer volt olyan kérdés, amire nem tudtam a választ, de mivel még nem jött válasz, viszont érdekelt a kérdés, így fogtam magam, és utánajártam a dolognak. Így kevésbé száraz a helyesírási szabályokat is lapozgatni, ha célirányosan teszed, és mivel ez egy önkéntes tevékenység, tanulni is jobban tanulsz belőle.
~ ~ ~
És lehet tanulni a helyesírásodat érő kritikákból is. A kérdésed több szempontból megfelelő helyesírással íródott ugyan, de feltűnő a vesszőhasználat konzekvens hiánya. Lehet, érdemes leporolni az általános iskolai nyelvtankönyvet, megtanulni jól felismerni az összetett mondatok tagmondatait, és a helyesírási szabályok tanulmányozása után megpróbálni elsajátítani a helyes veszőhasználatot.
Ez a kerdes angol vagy magyar nyelvre utal?
Ha South Parkot nezed, akkor nem is csoda.
#1 Nagyon jo, kimerito valaszt adott, de egyben nem ertek egyet.
Angol nyelvteruleten sokan beszelnek/irnak nem anyanyelvi szinten. Megis call centrerekben, professionalis helyeken anyanyelvi szinten valaszolnak/irnak vissza.
Az meg lehet, hogy nem egy ugyvedi szinten beszelnek, mikor nyilvanvalo, hogy kivel beszelnek, de tovabbra is helyesen folytatjak.
Nem fognak egy ugyanolyan helytelen emailt visszakuldeni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!