Miért nem beszélik már a latin nyelvet?
Egy tanárom szerint ez egy olyan nyelv, amit akár nemzetközileg is használhatnánk, mint az angolt, mert teljesen egyszerű.
Valóban ilyen egyszerű? És miért nem beszélik már? Pedig párszáz évvel ezelőtt még majdnem mindenki beszélte!
Mert a világ legszebb nyelve (na jó, a szibériai eszkimóval és a lojbannal osztozva, amelyek közül előbbi szélsőségesen poliszintetikus, utóbbi meg szélsőségesen analitikus tipológiájú).
Viszont ha a kulturális beágyazottságot nézzük, a latin nyújt néhány pluszt örömforrást, amit régiónkban így ez az egyben nehéz pótolni egyetlen mással. Nyelvileg is szép persze önmagában, de önmgában kb. a szlovákhoz hasonló örömöt okoz.
Miután a népi latin eltávolodott az irodalmi latintól, azután a latin mindig csak az elit, tudós világ, egyház nyelve volt. A többi ember nem beszélt latinul. A reneszánsz idején terjedt ugyan a műveltség, de akkor is csak az tanult, akinek feltétlenül kellett a munkájához. A legtöbb országban ekkor virágzott fel először a nemzeti nyelvű irodalom, és ekkor lettek a nemzeti nyelvek hivatalosak is (beleértve a népi latinból alakult nyelveket). Aztán a latin kiszorult a diplomáciából és a tudományból is.
Az eszperantisták azzal szoktak érvelni, hogy a latin azért nem terjedt el a köznép között az általános műveltség terjedésével, mert túl nehéz; a francia és az angol egyszerűbb. De még a nemzeti nyelvek tanítása is nehéz, évekbe telik, amíg megtanulják. Kivéve azok, akik eleve anyanyelvként bírják, számukra ez születési előny. Ők fordíthatják ezt az időt másra. Az eszperantó könnyebb ezeknél a nyelveknél.
Hogy miért nem terjedt el jobban? Azért, mert nem állt mögötte egy olyan birodalom, ahol nem nyugszik le a Nap. Vagy egy ezzel egyenértékű hálózatot kiépítő dúsgazdag ember.
De, beszélik a latint néhányan. Élő latinos közösség használja, többnyire írásban, de szerveznek kongresszusokat is, latin nyelvű beszélgetés céljából.
Hogy miért nincsenek többen? A latinnak élő nyelvekkel kell versenyeznie a második idegen nyelvek között. Amire ott vannak a regionális közvetítőnyelvek, köztük a népi latin modern nyelvjárásai. A latin nem számít élőnek, anyanyelvi beszélők hiányában. Latinos közösség: A latin él, mert élőnek tartjuk. Felnevelni egy gyereket, akinek latin az egyik anyanyelve - áh, minek? Továbbá ugyanaz a probléma is fennáll, mint az eszperantónál: Róma bukása óta hiányzik mögüle a birodalom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!