Tulajdonképpen mi a baj ezekkel a régi elnevezésekkel: tótok, oláhok, rácok?
Egyébként a csehek, szlovákok az első VH. előtti Mo-ra az Uhersko szót használják ma is, és pl. csehül a magyar szalámi uhersk? szalámi, (az utolsó betű nem jut az eszembe). Ez a helyzet a szerbekkel is, de ott nem ismerem a pontos régi kifejezést.
Ha ők átvették ránk az általunk használt kifejezést, még hami azt nem érezzük sértőnek, akkor a kölcsönösség alapján mi is nevezhetjük őket úgy, ahogy ők nevezik saját magukat.
Bár szerintem az egész kérdés túl van dimenzionálva. Emiatt nem fogok szlovákágast állni.
A románokat eleinte valóban vlach -nak hívták, mondhatni "hivatalosan". Valamikor talán a 17. században találták ki, hogy ők a rómaiak leszármazottjai, és ezért nevezték el magukat román -nak (ami római -t jelent). Az oláh megnevezés a vlach megfelelője, gondolom könyebb volt úgy mondani ki.
Ezzel nem volna gond, de két ok is van, amiért nem szereti, az egyik, hogy emlékezteti őket, hogy nem rómaiak, a másik, hogy manapság az oláh kifejezést már csak pejoratív értelemben használják, szidás jellege van.
Pont, ahogyan sok magyarországi is az erdélyi magyarokat, székelyeket románozza le, hallottam ilyen kijelentéseket, hogy "a román Enikő" vagy a legdurvább "a román Márton Áron" (parlamentben hangzott el, az "elkövetőt" a házelnők rendre is utasította). Gondolom, ez alatt azt értik, hogy romániai, és semmi sértő nincs belegondolva, de az erdélyi, a székely nem így értelmezi.
Azért beszélnek "újlatint", mert szándékosan latinosították a nyelvet. Amúgy közös tőről származnak a horvátokkal, szerbekkel, albánokkal, tehát kb. ugyanannyira volt latinos a nyelvük, mint azoké. Az más kérdés, hogy pl. a szerbek meg szlávosították a nyelvüket, mert ők meg szlávok akartak inkább lenni.
Nyilván a magyarok sem ugyanazt a nyelvet beszélik, mint ezer éve, itt is volt szláv, latin, német, török hatás. Mostanában meg angol.
16. Nem latinosították a nyelvüket. Az oláh, vagy vlach a középkorban keleti latin nyelvű embert jelentett. Az olasszal azonos tőből származik a szó. Lengyelül az olasz Wlachy például. A szerb, horvát, stb... pedig más csoportba tartozik, mint az albán, tehát többszörösen hibás az állításod.
A románban lévő szabályos hangváltozások is természetes kialakulásra utalnak.
Értem én, hogy nem szeretjük a románokat, de ez az albán teória ugyanaz a dolog, mint amikor ők mongoloznak minket.
17
Te valami románimádó vagy?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!