A ma Romániához tartozó Nagylakon a szlovákok hogy nem magyarosodtak el? Mitől függ, hogy hol mennyire maradtak meg? Az elmagyarosodásuk csak Trianon után kezdődött?
Úgy ahogy Békéscsabán, Szarvason, Mezőberényben, Tótkomlóson stb. Nagylakon még ma is talán relatív többségben vannak (40-45%) és van erősebb nemzettudatuk mint a békésieknek. Nem olvadnak be, szlovák az anyanyelvük még a fiatalabbaknak is. Tudom mivel jártam ott. Nálunk talán csak Tótkomlóson van ez így valamennyire tudtommal.
Tehát a beolvadásuk ezek szerint csak Tr. után vette kezdetét? És Romániában jobban viszonyultak hozzájuk? Az is lehet hogy a románok távolabb állnak tőlük kulturális szempontból, és így jobban megmaradtak. Mert ha Nagylak Tr. után is Mo.-n maradt volna, biztos ott ma nem lenne valami szlovák identitás, rég elmagyarosodtak volna.
De én valahol olvastam azt is, hogy a bácskai Bácskertes (Kupuszina) falut is felvidéki szlovákokkal népesítették be még valamikor a 18. század derekán, és 1900-ra ott már teljesen elmagyarosodtak. Más bácskai szlovák településekkel nem épp így van, pl. Petrőc, Kiszács, Kölpény (Kulpin), Pincéd. (Talán az is közrejátszhatott, hogy Bácskertes még kb. része az összefüggő magyar nyelvterületnek, emezek már délebbre vannak, többnyire szerb települések körül.)
Van itt valaki aki érdeklődött ez iránt, vagy szlovák (származású), tudna valamit mondani erről, hogy hol mennyire maradnak meg a szlovákok és az identitásuk, mi mindentől függ stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!