Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Magyar nyelv. Jösztök - ez...

Magyar nyelv. Jösztök - ez helytelen?

Figyelt kérdés

Jöttöknek mondom, de hallottam már jösztöknek is.


Magyarázatot is kérek szépen!



2022. aug. 19. 14:06
1 2
 1/17 anonim válasza:
31%
helytelen, mert nincs ilyen szó de még ilyen ragozás sincs.
2022. aug. 19. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Az úgy nem igaz ahogy írtad, mert negyed Magyarország úgy használja, tehát maga a szó létezik és a legtöbben meg is értik, hogy mire vonatkozik. Magyarázatra vagyok kíváncsi.
2022. aug. 19. 14:19
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Sztenderdnek valószínűleg nem sztenderd, de igazából logikailag nincs erős indok a használata ellen, csak kevésbé szokványos.

2022. aug. 19. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim válasza:
54%
Lehet, hogy használják ezt a kifejezést, de attól még nem lesz automatikusan helyes. Például azt is sokan mondják, hogy nem-e kell(nem kell-e helyett), de ez is helytelen, ahogy a jösztök is.
2022. aug. 19. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
94%
Szerintem nem "helytelen" (bár véleményem szerint borzasztóan hangzik), csak nyelvjárási.
2022. aug. 19. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim válasza:
80%
Ha jól tudom erdélyies kifejezés, legalábbis az erdélyi barátaim így mondják.
2022. aug. 19. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
51%

Negyed Magyarország azért túlzás. Tájnyelvi, de szerintem egyre kevesebben beszélnek így, ahogyy a nyelv is egységesedik.

Nyelvtanilag szerintem helytelen, és nem is hangzik túl jól.

2022. aug. 19. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
78%
de nyelvtanilag miért lenne helytelen egy tájszólás? ez vicc.
2022. aug. 19. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Metionin ***** válasza:
86%
Tájszólás. Anyáméknál is jösztök meg mensz van. Attól még, hogy nem sztenderd, nem helytelen. Én bevallom, hogy irritálja a fülem de ez van.
2022. aug. 19. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Vegyétek észre, hogy a T/2 jösztök párja E/2-ben jössz, amiben ugyanúgy sz hang szerepel, viszont a jössz az az elfogadott, bevett alak E/2-ben – mintha 2. személyben jösz lett volna a szótő. Elképzelhető ez alapján, hogy a jösztök volt a régebbi alak, de kiesett belőle az sz, de cserébe megnyúlt a t, így alakult ki a ma elfogadott jöttök alak.

De az is lehet, hogy párhuzamosan élt egymás mellett a jösz tő is és a jő tő is. Utóbbi esetén az ő megrövidült, a mássalhangzó meg megnyúlt cserébe: jősz->jössz, jőtök->jöttök.

Így két eltérő alak is versenghetett egymással (jösztök/jöttök), de a jöttök terjedt el jobban.

2022. aug. 19. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!