Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A 'füröszt' / 'fürdet' szó...

A 'füröszt' / 'fürdet' szó használatában van (vagy volt) országrészek, nyelvjárások szerinti érdemi eltérés?

Figyelt kérdés

Tudnátok írni más igéket is ugyanezzel a két műveltető képzővel?

(Nekem most így kapásból az alvaszt-altat jut eszembe, igaz, két teljesen eltérő jelentéssel. Vagy tán régen ezek is ugyanazt jelentették, nyelvjárásonként eltérően mondva?)


2022. márc. 18. 00:20
 1/2 anonim ***** válasza:
Akaszt-aggat?
2022. márc. 18. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Ez nem jó, az aggat az akaszt gyakorító képzős származéka.


Szerintem (de ez csak laikus vélemény) a fürd- igetőből képezhettek (talán nyelvjárásfüggően) fürdet és fürdeszt változatot is (mint pl. ír>írat, porlik>porlaszt), és a fürdesztből a mássalhangzó-torlódás elkerülésére füreszt, abból pedig hasonulással füröszt lett. (De nem gondolom, hogy ennek egy időbeli folyamatnak kellett lennie; szerintem az ember kezdettől fogva törekedett az egyszerű kiejtésre, a nagyon precíz szóalkotással pont inkább a mi korunkban bíbelődünk el.)


Te hogy mondod, és az ország melyik tájegységén élsz?

2022. márc. 18. 18:44

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!