Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Használják valahol az "azt"...

Használják valahol az "azt" szót "aztán" értelemben?

Figyelt kérdés

Ha igen, hol?

"Igen" választ nem kérnék olyanoktól, akik csak hallottak róla, hogy van ilyen. Hanem akik vagy maguk is használják, vagy olyan környezetben élnek, ahol ezt mások rendszeresen használják.

Felénk Dél- és Közép-Hevesben az "oszt" szót használják, az "osztann" rövidítéseként. (Bár ez egyre inkább múlt idő.) De "azt"-ot még soha életemben nem hallottam senkitől, pedig elég sok mindenhonnan származó emberrel beszéltem már életemben. Megnéztem egy régi Értelmező kéziszótárban, abban is csak "oszt" van, "azt" nincs.

Szerintem ez az "oszt" pestiesítése lehet. Akik gyakran hallották valakitől, megkérdezték, mit jelent, de nem állt rá a szájuk, és "úriasították" "azt-ra.

De javítson ki, aki tud.


2021. nov. 6. 08:54
 1/10 anonim ***** válasza:
65%
Nem használják, mert az "azt" egy mutató névmás, nem nagyon lehetne az "aztán" rövidítéseként használni. Szerintem.
2021. nov. 6. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Mi (Baranya) használjuk, és szerintem semmi "pestiesítés" nincs ebben, mert teljesen kiszámítható folyamat: az "o" és "a" hang eleve nincs nagyon messze egymástól fonetikailag, ha pedig elég gyorsan, mondja az ember, még könnyebben elmosódik a különbség.
2021. nov. 6. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Én is használom. Ha beszélek nem tűnik fel csak amikor üzenetben írok

Hajdú-Biharban élek

2021. nov. 6. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Pest megyében is használják. Ilyen "elfáradtam, azt akkor hazamentem" típusú helyzetekre.
2021. nov. 6. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Persze. Az "oszt" is ebből jön.
2021. nov. 6. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Használjuk. Győr-Sopron megye.
2021. nov. 6. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Békésből származom de Pest megyében élek, szoktam használni, "azt jóvan" szókapcsolattal főleg.
2021. nov. 6. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Használjuk. Azt' akkor mi van? ;) (Ny-Dunántúl)
2021. nov. 6. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Oké, köszönöm a válaszokat. :)
2021. nov. 6. 15:24
 10/10 anonim ***** válasza:
Szlengben igen.
2021. nov. 6. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!