Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A lengyel nyelvben hogy van a...

A lengyel nyelvben hogy van a vocativus?

Figyelt kérdés
Az idegen férfiak megszólítása: prosze pana, ugyanakkor egy tárgyaláson következetesen úgy szólítottak, hogy panE direktorze. Miért nem pana?

#lengyel nyelv #vocativus
2021. aug. 2. 18:26
 1/4 Mansour ***** válasza:
100%

A vocativus végződése hímnemben -e / -ie, tehát: pan dyrektor (nominativus) -> panie dyrektorze (vocativus)

A "prosze pana" kifejezés eredetileg azt jelenti, hogy "kérem uram", de használják simán megszólításként, egyszerűen "uram" jelentésben. Viszont ebben a kifejezésben a "pan" tárgyesetben áll (szó szerint: "kérem az urat"), ami hímnemű, élőt jelentő főneveknél megegyezik a birtokos eset végződésével, ezért az -a végződés.

2021. aug. 3. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
köszönöm
2021. aug. 3. 15:12
 3/4 anonim ***** válasza:
Jé, nem is tudtam, hogy van ilyen lengyelül. Névvel is használják? Pl. Panie Józefe?
2021. aug. 3. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Mansour ***** válasza:
100%

Nem vagyok annyira profi lengyelben, de úgy tudom, hogy a "pan" megszólítást csak vezetéknévvel használják (vagy önállóan, Ön jelentésben). A keresztnév önmagában áll, de megszólításként persze az is vocativusba kerül, tehát: Józefie!

A nőnemű főneveknél az -a végűek vocativusa pedig -o. Tehát pl. Annát úgy szólítják meg, hogy Anno. :)

A "pan" női megfelelője a "pani" viszont nem változik megszólító esetben, tehát az igazgatónő megszólítása: Pani Dyrektorko!

2021. aug. 4. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!