Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Angol felsőfokú szóbelijén...

Angol felsőfokú szóbelijén mennyire elnézőek?

Figyelt kérdés
Jelentkeztem felsőfokúra. 18 vagyok, 10 éves koromtól kezdve tanultam angolt magántanárnál, utána kéttannyelvű suliba iratkoztam. Magántanárnál nagyon jól haladtam, azt mondta mindig, hogy soha nem volt ilyen tehetséges diákja, kéttannyelvű szintén sokat dobott rajta, angolul tanulunk biológiát, fizikát, matekot. Angol témazáró dogám kilencedik óta még soha nem ötös, talán egyszer vagy kétszer, de szinte soha nem kell rá készülnöm. Ezenkívül a szüleim munkájával kapcsolatban mindig jártunk külföldre, nővérem pedig angol nyelvterületen él, ahova hosszabb időkre megyünk ki, és a férjével és az ő rokonaival angolul beszélek. Mindezzel most nem magamat akarom fényezni, csak le akarom írni a helyzetet. Ennek ellenére nem vagyok biztos magamban, nagyon izgulós vagyok, és félek, hogy túlbecsülöm magamat. Az írásbelire szerintem rá tudok készülni, bár még mindig rengeteg ismeretlen szóval találkozom. De szerintem mondjuk ez normális, mert az angolban iszonyú sok szó van... bár lehet, hogy csak én nem tudok eleget. A szóbelitől viszont kimondottan félek, mert a kiejtésem nem tökéletes, és félek, hogy beleavarodok, és hibát hibára kezdek halmozni. Ha mással kell beszélni, aki angol, az rendben van, bár bele kell rázódnom, de egy idő után folyamatosan megy. Néha esetleg meg kell állnom gondolkodni. Viszont ott félek, hogy mi lesz, mennyi hibázás a megengedett? Félek, hogy túlbecsülöm magamat, ma buktam meg KRESZ-vizsgán, és itt is ez történt azt hiszem. Mondjam le a vizsgát? Mit gondoltok?
2010. aug. 6. 11:58
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Bizonytalanul nem érdemes elmenni. Nekem középszintű nyelvvizsgánál kezdett megszűnni az önbizalmam. Nyelvtanfolyamra jártam, nagyon jól ment, aztán a vizsga előtt egy héttel már túlságosan is nagyra tartottam magam. A gond az volt, hogy hirtelen romlott a teljesítményem és nagyon elbizonytalanodottam. Így mentem vizsgázni, elég rossz volt. Mondjuk végül átmentem, de nem teljesítettem túl jól. A forgalmi óráknál és vizsgáknál ugyan ez volt. Egyszerűen iszonyú kellemetlen volt (azért az oktatóm is ludas volt a dologban), 2-szer meg is buktam. Semmi önbizalom, millió depresszió. Azóta is kétkedve vezetek csak...

Legyen önbizalmad, ne érdekeljen, hogy túlbecsülöd magad. Mindig csak határozottan. Ha már megvan, akkor ne mond le a vizsgát.

2010. aug. 6. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a leírásod alapján messze jobban tudsz angolul, mint ami a felsőfokhoz kell. Amúgy a felsőfokú nyelvvizsgán már nemcsak a nyelvtudás számít, hanem álts. műveltség is kell hozzá, hogy sikerüljön a szövegértés és okosan tudj beszélgetni a szóbelin. Tehát inkább az lehet a probléma, hogy még csak 18 éves vagy, nem eléggé felnőtt. De ha érdeklődő, olvasó ember vagy, akkor ez nem jelent gondot.


A felsőfok kb. az a szint, amikor valaki átlagos bonyolultságú kérdésekről (pl. aktuális gazdasági, politikai, kulturális eseményről való beszélgetés, véleménykifejtés, érvelés valami mellett) kb. úgy tudsz beszélni tartalmilag, mint magyarul, tehát mindazt el tudod mondani, mint magyarul, relatíve folyamatosan (nem megállva keresni a szavakat) és durva hibák nélkül. Nem a tökéletes kiejtés vagy a nyelvtani hibák teljes hiánya az, amit elvárnak, és nem is a gyors, folyékony hadarás. A felsőfokú nyelvvizsga roppant messze van a tolmács szintjétől vagy az anyanyelvi szinttől. Én 19 évesen felsőfokúztam, emlékeim szerint sokkal kellemesebb volt a szóbeli, mint a középfokún, mert a felsőfokún értelmesen lehetett beszélni normális témákról, míg a középfokún még erőltetett, lebutított "hétköznapi szituáció" volt, ami magyarul is megizzasztott volna, mert annyira primitív dolgokról, mint amik a középfokú nyelvvizsgán vannak, nem tudom, hogyan lehet 10-15 percet dumcsizni anélkül, hogy az ember ne érezze magát kissé idétlennek.

2010. aug. 6. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Én idén tavasszal csináltam a felsőfokú angolomat, 17 éves vagyok. A leírásod alapján a felsőfok nem okozhatna problémát. Legalábbis a tudásod alapján. Az izgulás viszont nagyon leronthatja a teljesítményedet. Én szerencsére nem vagyok izgulós típus, egyik osztálytársam viszont egyszer órán, felelés közben annyira izgult, hogy még azt se tudta megmondani, melyik a bal és melyik a jobb keze. Ezt teszi az izgalom. Ezért csak azt tudom mondani, hogy ne izgulj. Próbálj meg elvonatkoztatni attól, hogy egy vizsgán vagy. Arról pedig, hogy mennyire tudsz angolul, az angol ismerőseidet kérdezd, szerintem jól meg tudják ítélni.


A felsőfokú nyelvvizsgán akármilyen téma előfordulhat, néhány példa (én ezeket kaptam): Európai Unió, globalizáció, környezetvédelem, nyugdíjasok helyzete. Első ránézésre talán ijesztőnek tűnnek, de nem azok. Nem úgy kell róluk beszélni, mintha a doktori disszertációdat írnád. A saját véleményedet kell kifejtened, ehhez szerintem az általános műveltség és a politikai-gazdasági helyzet alapvető ismerete elég. A szituáció nem olyan, mint középfokon vagy érettségin: nem egy konkrét élethelyzetet, szituációt kell eljátszanod. Nekem például ez volt (nem szó szerint, de ez volt a lényege): "Nemrég a lakhelye közelében találkozott egy környezetvédelmi problémával (pl.: illegális szemétlerakó), ehhez kapcsolódóan vitassa meg a környezetvédelem témáját a beszélgetőpartnerével (a vizsgáztatóval), fejtse ki a véleményét!" Nem olyan bonyolult, beszéltem a mérgező szemétről, a környezetvédelem fontosságáról, az energiatakarékosságról, és már el is telt az az 5-6 perc, amit erre kellett szánni. Ez csak egy példa volt, bármilyen hasonló általános téma előfordulhat. Próbálj meg ilyesmikről az angol ismerőseiddel beszélgetni, szókincs fejlesztéshez pedig olvass. Szavakat szerintem inkább úgy tanulj, hogy filmeket nézel, könyvet olvasol, ha a szavak nagy többségét érted, akkor a maradékot ki tudod következtetni a kontextusból, vagy ha úgy se megy, akkor szótár. Szerintem ez hatékonyabb, mintha egy listáról bemagolod őket. Ha tudod valamihez, pl: képhez, eseményhez, kontextushoz kötni, akkor könnyebben megjegyzed.


Remélem tudtam segíteni, és sok szerencsét a vizsgádhoz.

2010. aug. 12. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
100%
ilyen szerencsés helyzetben nem sokan vannak, és még te félsz?? én egy angol emberrel nem beszéltem soha és mégis letettem a felsőfokút, hidd el sokan lennének a te helyzetedben!!!
2010. aug. 16. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!