Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért mondja sok ember az...

Miért mondja sok ember az augusztust agusztusnak?

Figyelt kérdés
2010. aug. 4. 09:14
1 2 3 4
 21/34 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell minden betűt kimondani, amit leírunk. "Másképp írjuk-másképp mondjuk". Még volt is ilyen fejezet az Édes Anyanyelvünk munkafüzetben. Talán az előzőnk épp hiányzott!

Ilyen a helyesírásunk.

Az augusztust kifejezetten tanította a tanító néni nálunk: "agusztus" - így ejtjük. De szerintem nem olyan nagy hiba egy rövid ú sem. A szőlőt meg szöllőnek mondjuk, és tudd meg: írhatjuk így is.Engedi a szabályzat.

Nálunk még utcatábla is van: Szöllő utca

2010. aug. 4. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 anonim ***** válasza:
100%
Remélem, a kedves augusztusosok a Dezsőfit is Dessewffynek ejtik... :))
2010. aug. 4. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 anonim ***** válasza:
100%
Azért mivel ez egy latin-görög diftongus. A latinban és a görögben az au, eu egy hang, az u-t nem teljes hangként ejtik, csak az a-t, és ez e-t kissé lágyítja. De ez a régi magyar fonetikában idegen volt, ezért simán agusztusnak ejtik. Az autó már újkori szó, az "automobile" görög-latin szóból.
2010. aug. 4. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/34 anonim ***** válasza:
Angol kiejtes Augustusra o-val kezdodik. Igy van Latinba is. magyar "a", tobbi "o"
2010. aug. 4. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 A kérdező kommentje:
Én nem vagyok pesti, és augusztusnak mondom, mint a cézárt, akiről e hónap a nevét kapta.
2010. aug. 4. 12:46
 26/34 anonim ***** válasza:
Ez egy beszédhiba, pontosan már nem emlékszek, hogy hol olvastam, de az a lényege, hogy a szavakat túljavítják az emberek. Ez tipikusan Vasmegyében jellemző. PL a játszani-t úgy mondják ahogy írjuk és nem úgy, hogy jáccani.
2010. aug. 4. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 anonim ***** válasza:
"nem emlékszem" helyesen, mert ik-es ige.
2010. aug. 4. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/34 anonim ***** válasza:

Én már találkoztam olyan nyelvésszel, aki arról próbált meggyőzni, hogy a saját közegében minden jó. A fenti is, a nákozás is, a suksüközés is, és a többi.

Aztán megsértődött, mikor emiatt a szemére vetettem, hogy egy nagy kamu az egész tudománya :)

2010. aug. 4. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 anonim ***** válasza:

A kérdező maga mondta ki a kulcsszót: Caesar!!!!

A latinok naptárát használjuk, amiben az augusztust Augustus császár után nevezték el. Tanultam latint, ott sem ejtik ki az "u" betűt, persze ott még hallatszik kicsit az "a" mellett az "u" is, de csak épphogy. Mivel tőlük vettük át a naptárat és a magyar nyelvnek is a latin az alapja, ezért a kiejtést is átvettük, vagyis hiába van ott az "u", a latinban nem ejtik, így mi se.

Az egyik hozzászóló említette az autó, autonóm, autogram szavakat, amiknél kiejtjük az "u" betűt. Ezek a szavak szintén egy latin szóból származnak, de ennél a latin is ejti az "u" betűt ezért mi is. Szóval nem ugyanaz.

Remélem megnyugodott mindenki:)

18/L

2010. aug. 4. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 A kérdező kommentje:
Utolsó, köszi. Én ezt nem tudtam, töri órán (több töritanárom is volt) mindig Augustusnak tanultuk kiejteni is.
2010. aug. 4. 22:16
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!