Kérdések a 200+ évvel ezelőtti magyar nyelv "ſ" és "ſz" betűiről. Mikor "ſ" és mikor "s"?
Sziasztok!
Van 1-2 nagyon régi magyar nelyvű könyvem (1790-es évekből), amikben a mai szemnek igencsak furcsa helyesírást használtak. Legszembetűnőbbek a "ſ" és "ſz" betűk, valamint a "ſ" és "s" számomra logikátlan használata.
Íme egy példa:
Egyelőre 5 kérdés fogalmazódott meg bennem ezekkel kapcsolatban.
1. Mikor használták a "ſ" és mikor a "s" betűt?
Ilyen régi könyvekben sok olyan szót találni, amiben mindkettő egyszerre megtalálható, és valahogy számomra elég logikátlan, hogy mikor melyiket használták. (pár példa: kiſsebb, réſzeſse, magánoskodj, édes, édeſeb', nyájjaſſág, kotſiſſa, Nilúſig... teljesen logikátaln nekem, hogy mikor melyik van, pláne a "ſs" és a "ſſ" esetén).
2. Mikor váltotta fel a ma is használt "s", "sz" és "cs" a korábban használatos "ſ", "ſz" illetve "ts", "tſ" vagy "cſ" írásmódot?
3. Hasonló jelenséggel találkoztam a mai "cs" betűnél is, erre találtam "ts", vagy "tſ" vagy "cſ" írásmódot is. Ezeknél legalább annyi szabályszerűséget találtam, hogy egy könyvben általában csak egyféle írásmód szerepel. (ahogyan valamelyik könyv a rövid és hosszú "ö" és "ü" betűk között nem tesz különbséget és oͤ, uͤ betűket ír, míg más könyvekben van ö ö́ ü ǘ ... ez egy másik kérdés lehetne a témában).
4. A mai "c" hangot jelölő "tz" mikor változott "cz"-re, majd a "cz" mikor lett sima "c"-vel írva?
5. Van erről a tárgykörről valami irodalom?
Csak az első kérdésről vannak pontos információim.
1. A 'hosszú s'-t (langes S) a középkortól kezdve használják kisbetűs írásban szó vagy szótag elején latin nyelvű vagy latin betűs szövegekben. A 'rövid s-t' a szó vagy szótag végén használták.
A németek használták a legtovább a Fraktur ("gót betűs írás") eltörléséig.
4. A 'cz'-t az 1922-es helyesírási reform törölte el, legalább is a wikipédia szerint.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!