Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan lehet nyelvújítást...

B95 kérdése:

Hogyan lehet nyelvújítást kiharcolni?

Figyelt kérdés

Kitaláltam magamnak egy olyan ábécét a magyar nyelvhez, ami a mostani egyszerűsített, ésszerűsített változata lehetne, illetve ami a jelenleginél jobban követné a kiejtés változását.


Ennek megfelelően első körben a "Gy", "Ny", "Ty" és "Ly" betűket módosítanám.


Az egész elgondolás alapját az írásban jelöletlen teljes hasonulás adná, vagyis az a jelenség, amikor pl a "dj" betűket a szavakban a gy-hez nagyon hasonlóan ejtjük ki. Ez a kiejtésbeli eltérés valamikor régen lehet, jelentősebb volt, viszont ma már marginális, ezért nincs is feltétlen sok értelme megkülönböztetni őket az írásunkban.

Lényegében az ilyen betűpárok kerültek kiejtésben közelebb az y-os betűkhöz (Dj ~ Gy), és gyakorlatilag csak azért nem jelöljük ezeket írásban, mert ezek az esetek jellemzően olyankor jönnek elő, amikor egy adott szót ragozunk, vagy két szót összeillesztünk, és ha lecserélnénk a betűket, akkor azzal felülírnánk az eredeti szó alakját. (Pl a fogadj alapja a fogad, nem a fogagy, értelemszerűen)


Ez teljesen érthető, hogy miért van így, ugyanakkor lehetne az egészet "fordítva" nézni, azaz lehetne a Dj, Nj és Tj betűpárosításokat használni a Gy, Ny, és a Ty betűk jelölésére is, ezáltal pedig teljessé válna az összeolvadás, mégpedig úgy, hogy a szavak eredeti írásos alakja sem torzulna.


A Ly betű pedig egy külön eset. Azt szimplán csak a J betű javára kellene megszüntetni, hiszen az általa eredetileg jelölt hang (az IPA szerint ez a /ʎ/ volt) mára teljes egészében kikopott a magyar nyelvből.


Amennyiben ez érvénybe lépne, úgy a magyar ábécé az alábbi módon nézne ki:


A Á B C Cs D Dj Dz Dzs E É F G H I Í J K L M N Nj O Ó Ö Ő P (Q) R S Sz T Tj U Ú Ü Ű V (W) (X) (Y) Z Zs



2020. máj. 17. 20:05
A kérdező szavazást indított:
Jó ötletnek tartom, ledjen njelvújítás!
Ez szerintem hülyeség, maradjon minden a jelenlegi!
36 szavazat
1 2 3 4 5 6
 1/58 anonim ***** válasza:
100%
Abszolút felesleges lenne, teljesen jó a mostani. Ostobaság lenne a semmiért bonyolítani.
2020. máj. 17. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/58 anonim ***** válasza:
100%
A gy, ny, ty betűkkel írt hangok a magyar fonetikában nem másodlagos palatalizációval ellátott alveoláris zárhangok mint az oroszban, hanem önálló palatális hangok. Célszerű külön jelet használni.
2020. máj. 17. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/58 anonim ***** válasza:
100%

"Az egész elgondolás alapját az írásban jelöletlen teljes hasonulás adná, vagyis az a jelenség, amikor pl a "dj" betűket a szavakban a gy-hez nagyon hasonlóan ejtjük ki. Ez a kiejtésbeli eltérés valamikor régen lehet, jelentősebb volt, viszont ma már marginális, ezért nincs is feltétlen sok értelme megkülönböztetni őket az írásunkban."


Itt nem a kiejtés elve, hanem a szóelemzés elve a releváns. Másrészt a gy képzésének helye ugyanolyan távol áll a d-től, mint a g-től ( [link] Azért érezzük közelebbnek a d-hez, mert a palatális hangokat a nyelv elülső részével ejtjük ki, nem pedig a hátsóval, mint a g-t, de ettől független külön hangok. Ld. az angolban pl. a d+j nem gy-t, hanem dzs-t okoz.

2020. máj. 17. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/58 anonim ***** válasza:
100%
Figyelmen kívül hagyod, hogy az összeolvadással mindig hosszú mássalhangzó keletkezik, tehát a dj, tj, nj betűkapcsolat valójában [ggy], [tty], [nny] hangot jelöl. A te javaslatod megszüntetné a rövid [gy], [ty], [ny] hangok jelölhetőségét a "ledjen" kiolvasva [leggyen]-nek hangozna, ami természetesen nem felel meg a valóságnak.
2020. máj. 17. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/58 A kérdező kommentje:
#4 erre lehetne megoldás az, hogy ha lenne Dj illetve Ddj is, utóbbi a hosszú alakra.
2020. máj. 17. 21:21
 6/58 BringaManó ***** válasza:
100%

észrevételeim:


"alapját az írásban jelöletlen teljes hasonulás adná, vagyis az a jelenség, amikor pl a "dj" betűket a szavakban a gy-hez nagyon hasonlóan ejtjük ki"


ez nem teljes hasonlulás, hanem összeolvadás.

a teljes hasonulás az, amikor az egyik megmarad, és a másik is olyan lesz (más szóval az egyik megnyúlik, a másik eltűnik), pl. anyja, község, szóljon


---


továbbá kimaradt a cs –> ts (tarts)


(és talán az x –> ksz is, bár az kicsit más téma)


és ha már két betűvel jelölt hangokról van szó, akkor a ch-ról is gondolkodj el, kérlek, hátha azzal is kellene kezdeni valamit (technika) :-)


---


az eredeti kérdéshez (kiharcolás):


1) fogalmam sincs, nem vagyok egy rutinos nyelvújító :-), de először biztos ki kell próbálni valami közegben... írjál az új rendszerrel a honlapodon meg az fb-n/gyk-n, javasold az embereknek, hogy csatlakozzanak, nézzük meg, hogy érdekel-e ez egyáltalán valakit, tetszik-e nekik, mivel kéne kiegészíteni/módosítani...

helyesen írni általában nem kötelező, nyugodtan kidolgozhatsz és alkalmazhatsz alternatív helyesírást, minden jogi következmény nélkül. (más következménye persze lesz – a te szempontodból negatív is, pozitív is –, de az nem baj, csak számolj vele)

[illetve azt nem tudom, hogy pl. hivatalos doksikra mi vonatkozik, pl. ha így írsz egy szerződést, akkor ahhoz mit szól a jog... ehhez szóljanak hozzá a jogászok :-) ]

mások is kidolgozhatnának és bevezethetnének a saját környezetükben ilyen alternatív szabályokat (pl. az egybe/különírással kapcsolatban (ami ugye a "legingoványosabb" terület), vagy a hosszú í, ú, ű kiiktatásával kapcsolatban [link] ), és ha vannak mások is, akik komolyan gondolják, akkor akár "egyesíthetitek is az erőiteket". :-) úgy értem, hogy egy közös szabályzatot tesztelnétek, így "tesztelők" tábora is egyesülne (-> a te tesztelőid száma is megnőne), és aztán közösen ostromolnátok vele az Akadémiát meg a sajtót. :-)


én úgy képzelem, hogy inkább valahogy így kezdődne egy "kiharcolás".

abban kevésbé hiszek, hogy egy ilyen, a nép mindennapi kommunikációját érintő újítás esetében az "elefántcsonttoronyban" való kidolgozás után közvetlenül a bevezetés lépése jönne. :-)


2) ezekre a nagy változtatásokra (pl. ly > j) azt szokták mondani, hogy első körben jobb választható alternatívaként hivatalossá tenni (akár már előre is megjelölve, hogy mikor lesz az átállás vége, bár ez nem feltétlenül fontos, lehet azt is, hogy először csak bevezetés, aztán várjuk meg a tapasztalatokat).

2020. máj. 18. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/58 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a szóelemző elv hasznos, szóval én nem cserélném le, a magyart idegennyelvként tanulóknak hasznos lehet, a magyaroknak meg...ez ilyen alapszintű nyelvtani dolog, nem?


Ja, figyelembe véve hogy a ly még mindig létezik, nem lenne egyszerű dolgod:D Ott talán azt lehetne, hogy mindkét változat elfogadott lenne párhuzamosan, és egyszer csak kikopna.

2020. máj. 18. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/58 BringaManó ***** válasza:
100%

ja, és a "nyelvújítás" szót erre csak nagyon idézőjelesen használnám...

arról alapvetően a "szókincsújítás" szokott az embereknek az eszébe jutni, ez meg egész más: "helyesírásújítás"


a helyesírást a nyelvészek sokszor nem is tekintik a nyelv részének, szóval a nyelvújítás elnevezés olyan vitákat nyitna, amelyekkel talán felesleges lenne nehezíteni az amúgy sem túl könnyűnek ígérkező "harcot"... :-)


lehet "új hejesírás", "reformhejesírás", "hejesírás 2025" (optimista voltam ;-),

vagy kitalálhatsz valami "hejesírás"-mentes elnevezést is, mert az hosszú szó :-), ráadásul ha esetleg az is cél, hogy hivatalosan többféle helyesírás is futhasson párhuzamosan, akkor nem annyira nyerő, ha benne van, hogy "helyes", hiszen a másik is "helyes", ergo ami az egyik szerint nem helyes, vagyis helytelen, az a másik szerint mégis helyes... mondjuk inkább, hogy "újírás 2025"?


---


ami még meggondolandó: azt írod, "első körben"...

az lehet, hogy a tesztelés több körben történjen (vagy a helyesírás több területét illetően párhuzamosan), de a véglegesítést (hivatalos bevezetést) illetően nem kéne elaprózni, mert egy ilyen procedúra mindenkinek nagy macera (neked is, az engedélyezőknek is, meg a nyelvvel a munkájuk miatt foglalkozóknak is, a pór népnek is...), úgyhogy a "hivatalos bevezetést" mindenképpen valami egyetlen, végleges, kiérlelt-kiforrott csomaggal kéne megpróbálni...

(jelentsen ez a "hivatalos beveztés" bármit is: akár az Akadémia "ostromolását", akár csupán az alternatív "újírásnak" a sajtóban való kommunikálását)

2020. máj. 18. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/58 anonim ***** válasza:
100%
Ezek a mássalhangzó törvények azért vannak, hogy érts meg a nyelv logikáját.
2020. máj. 18. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/58 anonim ***** válasza:
78%
Mar igy is annyira egyszeruk az emberek, hogy rohej. Ne akard mar tovabb lebutitani oket.
2020. máj. 18. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!