Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mindig is voltak hosszú...

Mindig is voltak hosszú magánhangzók a magyar nyelvben? Vagy csak a nyelvújítás óta vannak?

Figyelt kérdés

2018. jún. 21. 19:33
 1/5 anonim ***** válasza:
57%
A rovásírásban minden egyes hangnak egy jel felelt meg (nem voltak kettős betűk).
2018. jún. 21. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
A nyelvújítással nem jártak együtt a nyelv rendszerét érintő fonológiai változások (vagy legfeljebb annyiban, hogy a folyamat során kialakuló standard nyelvváltozat hangrendszerébe nem vettek fel bizonyos hangokat: a rövid á-t, a rövid középzárt, hosszú középnyílt és a nyíltközeli e-t, a laterális palatális approximánst, a diftongusokat). A magánhangzók időtartama (ahogy a mássalhangzók hosszúsága is) azelőtt is fonémikus volt.
2018. jún. 22. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Ami pedig az első kérdéseset illeti, a nyelvtörténészek jelenlegi álláspontja az, hogy az ómagyar kor (a Honfoglalástól Mohácsig tartó időszak) magánhangzórendszerében már megvolt az összes ma is használt hosszú magánhangzók, ezek valamikor az ómagyar kort megelőző ősmagyar kor idején, annak második felében alakulhattak ki (tehát azt feltételezik – ebből a korai periódusból, az ún. ősmagyar korból nem maradtak fenn nyelvemlékek –, hogy a VI. század előtt ezeknek a kialakulása sem kezdődött meg).
2018. jún. 22. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen.

Igen, a rovásírásban biztos nem volt változás, talán nem is hatott a betűire a nyelvújítás; nem tudom. Bár érdekes lenne tudni.

Igazából olyasmire gondoltam, hogy pl. a tűz, a víz, a bír, ilyesmi szavak hosszú ű, ível voltak-e mindig írva. Vagy a nyír, tanít és hasonlók.

2018. jún. 22. 13:17
 5/5 anonim ***** válasza:
Vagy úgy. Azt hittem a hangokra magukra gondolsz. Ami a jelölésüket illeti, a következetes, éles ékezetes lejegyzésmód viszonylag friss fejlemény. A XVI. században példának okáért csak az erdélyi írásos anyagban a hosszú ő-nek legalább tizenötféle jelölésmódjával találkozhatunk (még egyszer hangsúlyoznám, nem azért mintha maguk a hangok ne léteztek volna: bizonyos lejegyzésmódok – pl. a betűkettőzések – és a korabeli grammatikák (stb.) alapján biztosra tudjuk, és nem csak sejtjük, hogy voltak hosszú magánhangzók). S még a XVIII. században is sok a következetlenség (konkrétan pl. bizonyos korabeli szövegek – volt alkalmam ilyen munkákat tanulmányozni – az -ít képzős igéknél hol jelölik az időtartamot szabályosan, ékezettel, hol nem).
2018. jún. 22. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!