Miért van az, hogy egyesek irtóznak a be- igekötő használatától?
Beszól, bemegy, beterpeszt, bepisil, becsuk stb eddig teljesen elfogadottak voltak.
Miért tartják egyesek értelmetlennek vagy szabálytalannak az igekötő újszerű de hasonló értelemű használatát? Mint pl. behány, behisztizik, bevállal stb...
# 10 Plusz: meglesz a véleményünk azokról, akik ilyen igénytelenül beszélnek.
A munkáltatók is "előítéletesek" lesznek az ilyenekkel szemben.
Aztán óbégathatnak...
Az "irtózás" nem a megfelelő szóhasználat, de ettől számodra még lehet az. Szavaktól az ember nem irtózik, maximum nem használja őket, mert alkalmatlannak tartja egy helyzet vagy jelenség kifejezésére.
A helyzet az, hogy nyelvre, viselkedésre és sok másra vannak szabályok. Szabály az a kötöttség, amelyet hosszú idő alatt az éet (a gyakorlat) praktikuma szül, az emberek pedig alkalmazzák. Ám nem minden ember egyforma, vannak, akik képtelenek szabályokat megérteni, ők véletlenszerűen használnak valamilyen általuk (még) ismert alakot. És mivel nagyon kellemetlen nem tudni valamit, hát ezt a viselkedést megpróbálják kinevezni normának.
A helyzet az, hogy ennek az a következménye, hogy más, a szabályt ismerő emberek kényelmetlenül érzik magukat az előbbiek társaságában. Mert a viselkedést zavarosnak érzik. Ezért nem keverednek. Így végül nő a távolság a világot ismerő és nem eléggé ismerő emberek között, kialakul egymástól izolált kétfajta típus.
#2 Ennek mentén, aki beterpeszt hova terpeszt be?
Biztos azonos körökben mozgok a kérdezővel, de nekem a behisztizik ugyan úgy értelmezhető mint a többi szó. A nyelv élő, változó, ami a köznyelv részévé válik az a szó használható anélkül, hogy hibát követnénk el vele.
Kérdező kérdésére az egyszavas válasz: intolerancia.
Aki szerint egy nyelvben csak az létezik, ami szótárban vagy nyelvtan könyvben le van írva, az semmit nem tud a nyelvekről; de aki egy kicsit is ért a nyelvekhez, az tudja és elfogadja, hogy a nyelvek folyamatosan változnak.
Vannak "nyelvi divatok" is, melyek olyan szerkezetek vagy kifejezések, melyeket egy ideig gyakran használnak, aztán ahogy jönnek, úgy ki is kopnak. Vagy nem, és akkor meg hosszútávon is a nyelv részévé válnak, hiszen azok a konzervatív beszélők, akik helytelenítik a nyelvi változásokat, előbb-utóbb elhaláloznak, az ifjúság körében elterjedt változások pedig fennmaradnak, és a következő generációk számára már semmi szokatlan nem lesz bennük. Mint ahogy mi már semmi szokatlant nem találunk abban, hogy azt mondjuk, "nézel", holott néhány generációval ezelőtt az még "nézesz" volt. De bizonyára akkor is voltak olyan nyelvi intoleranciában szenvedők, akik fanyalogtak az újfajta, "hibás" ragozás hallatán…
Dehát kérem, a nyelvek már csak így működnek.
#14
Azért komoly különbség van az ifjúság által használt új kifejezések, és a műveletlenebb rétegek által hibásan össze-vissza használt toldalékok és igekötők között.
Előbbi a generációváltásokkal jó eséllyel bekerül a nyelvbe idővel. Utóbbi jó eséllyel marad az igénytelen beszéd fokmérője.
#16: A suksükölés valóban stigmatizált, hiszen a felszólító módú alakot használják kijelentő módban is, ezáltal a két alak egybeesik. És ez tulajdonképpen miért baj? Ha értelemzavaró lenne, már biztos kiküszöböltük volna az alábbi példákat is:
Nézzük. = Nézzük!
Halljuk. = Halljuk!
Ássuk. = Ássuk!
Fonjuk. = Fonjuk!
Írjuk. = Írjuk!
Lőjük. = Lőjük!
Ezeknél (ahogy az igék többségénél) is egybeesik a két alak, mégsem zavar senkit.
Van egy szabálytalanul viselkedő igecsoport, a -t végűek, pl. lát, fut, oszt. És vannak beszélők, akik ezt a szabálytalanságot kiiktatják: Lássuk. = Lássuk! Osszuk. = Osszuk!
Lássuk be: értelmet nem zavar, innentől kezdve a különbség fenntartásának nincs objektív nyelvi alapja. Csak szubjektív – kinek mi tetszik. Akinek nem tetszik, nem használja. De másokat emiatt megbélyegezni, pláne lenézni, nincs joga senkinek. Sokdiplomás egyetemi professzorok is suksükölnek – ők csak nem annyira műveletlenek. Csak épp a magyar nyelv egy másik, nektek nem tetsző, szubsztenderd változatát beszélik. De mivel sehol sincs az előírva, hogy csak a sztenderd, irodalmi magyar nyelven szabad megszólalni, ezért én erre megint csak azt tudom mondani: toleranciahiányban szenvedtek. És még előítéletesek is vagytok!
# 17
Mellébeszélsz! A suksükölést rajtad kívül mindenki érti!
Nem a felszólító mód használatáról van szó!!!
"Sokdiplomás egyetemi professzorok is suksükölnek"
Mondjuk erre dobhatnál pár bizonyítékot... :-DDDDD
(természetesen kijelentő módban)
Videó is jó, szöveg is jó. Muti! :-D
"Sokdiplomás egyetemi professzorok is suksükölnek"
Egy-kettő talán előfordul, de ez ettől még az ő igénytelensége, nem követendő példa.
Biztos van olyan is aki nem tisztálkodik rendesen, gondolom ebben mégsem keresnél önigazolást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!