Szerintetek mennyi értelme van sok nyelvet megtanulni?
A poliglottokra gondolok, akik a Wikipédia definíciója szerint az anyanyelvük mellett legalább négy idegen nyelvet beszélnek.
Hadd említsek meg pár híresebb poliglottot, aki valószínűleg számotokra is ismerős lehet: Timothy Doner (23 nyelv), Benny Lewis (7 nyelv), Alex Rawlings (11 nyelv), Gaál Ottó (27 nyelvvizsga) stb.
Nem tudom, hogy mi értelme van ilyen sok nyelven megtanulni.
Először is az ember ha nem használja a nyelveket, akkor előbb-utóbb úgy is elfelejti a nagy részét. Ráadásul ha valaki mondjuk 23 nyelven megtanul, azt elég nehéz bizonyos időközönként (mondjuk hetente) karbantartani illetve felfrissíteni, nem?
Ha választani kéne, hogy 30 nyelvet beszéljek középfokon, vagy 5 nyelvet beszéljek közel anyanyelvi szinten, akkor a 5-öt választanám mindenképp.
Ti hogy vagytok vele?
Ismered a mondást?
Ahány nyelven tudsz, annyi ember vagy.
.
Kérdésedről jut eszembe:
Anyóka és apóka vasárnap délután kinn ülnek a ház előtti padon.
Megáll egy kocsi, a vezető érdeklődik angolul.
A válasz: karok széttárása.
Kérdez franciául, a válasz ugyanaz.
Németre vált és úgy érdeklődik.
A válasz, mint az előzőekben.
A vezető beszáll a kocsiba, elhajt.
Az anyóka megszólal:
- Látod apjuk, csak jó lett volna egy idegen nyelvet megtanulni!
Az apó válasza:
- Minek? Látod, ő hármat tudott, mégse ment vele semmire!
Mezzofanti tudta is hasznosítani azt a sok nyelvet, mert a pápa könyvtárosa lett.
Lomb Kató szerint csak az első öt nyelv nehéz.
Én csak azért vagyok ellene ennek, mert mint mondtam saját magamon tapasztaltam meg, hogy elfelejtek dolgokat.
Például jómagam 3 évvel ezelőtt hobbi szinten beleástam magamat a pszichológiába, mondhatni hogy az alapokkal tisztában voltam, illetve még jó pár dologgal.
Aztán egy nap feledésbe merült, már nem foglalkoztatott annyira, más kezdett el foglalkoztatni, és épp a napokban vettem észre magamon, hogy az a tudás ilyen rövid idő alatt eléggé megkopott és alig emlékszem valamire...
Ha azt mondjátok, hogy lehetséges 30 nyelvet megtanulni magas szinten, úgy hogy nem felejted el sohasem, akkor azt mondom hogy oké, akkor elfogadom.
Csak én ebben kételkedtem. Ez tudom, hogy nálam nem működne, az én elmém nem lenne képes erre.
Azért az a “30” nyelv sokszor olyan, hogy majdnem tök ugyanaz az egész, csak kinevezték önállónak, pl.a macedón a bolgár egy dialektusa gyakorlatilag, a szerb és a horvát meg lánykorában szerbhorvát volt. Vannak, akik a latin-amerikai spanyolt, portugált is önállónak mondják.
Szóval azért nem mindegy, mi is az a 30 nyelv konkrétan. Ettől függetlenül szerintem meg lehet tanulni bármennyit akár nagyon komolyan is, csak ahogy mondtad, a szinten tartás valóban problémás lehet. De én is inkább beszélek 3-at felsőfokon, mint 10-et makogva.
Ennyi nyelvet valószínűleg senki sem praktikus okoból tanul meg, hanem mert a hobbija a nyelvtanulás. A hobbiban meg nem kell értelmet kereseni: az a lényege, hogy a művelője jól érezze magát közben.
Egyetértek azokkal, akik a szinten tartás miatt aggódnak. Hiába henceg valaki azzal, hogy hány nyelvvizsgája van: az csak azt bizonyítja, hogy akkor, esetleg 10-20 évvel azelőtt, beszélt egy nyelvet. Ha azóta nem használta, akkor azt a nyelvet már biztosan nem beszéli nyelvvizsgát érő szinten...
Meg persze az is kérdés, hogy pl. a "beszélek angolul" mit takar: egy magyaros "áj szink két vent tu dö szvimming púl on tyúzdéj" (I think Kate went to the swimming pool on Tuesday) csak nagyon erős jó indulattal nevezhető angolnyelvtudásnak. Ha az illető más, egzotikusabb nyelveket is csak ilyen szinten "beszél", akkor, nem biztos, hogy van létjogosultsága, hogy azt (értékelhető) nyelvtudásnak tekintsük.
Láttam én is már jópár videót, amiben a beszélő szemlélteti, hogy hány nyelven tudja ugyanazt elmondani. Attól, hogy egy rakás, előre begyakorolt mondatot bele tud mondani a kamerába, még kötve hiszem, hogy az összes nyelven megértene egy-egy filmet felirat nélkül. Aztán meg a film után elmondaná az adott nyelven – helyes nyelvtannal, szókinccsel és kiejtéssel – a saját gondolatait a filmről. Aki erre képes, az elmondhatja magáról, hogy beszéli az adott nyelvet.
Egy kicsit utánaolvastam ezeknek, például Timothy Doner-nek egy fórumon.
Ugye ő azt állítja magáról, hogy 23 nyelven beszél. Azt tudni kell természetesen, hogy ezt a 23 nyelvet különböző szinteken beszéli, a nyelvek többségét csak A1-es szinten... Például arabul és oroszul eléggé rosszul beszél, nagyon nem úgy, ahogy kéne.
De például Benny Lewis elég jól beszéli azt a 7 nyelvet.
Ennek több értelmét látom, mert szerintem 23 nyelvet amúgy is lehetetlen mondjuk C1-es szinten elsajátítani, vagyis lehetséges, de talán ha 60 éves korára éri el az ember...
A1-es szint?
Az kb annyi, hogy tud köszönni, elmondani a nevét, honnan jött, jellemzi alap szavakkal a szűk családját (pl. My mom is kind, my dad is great). Ezt azért nem nevezném nyelvtudásnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!