A magyar egy elkorcsosult nyelv?
Alapból nem. Minden nyelvben vannak átvett jövevényszavak, a magyar ebből a szempontból nem lóg ki.
Inkább úgy fogalmaznék, hogy rengeteg az olyan pronyó, aki már beszélni se tud rendesen anélkül hogy át ne váltana reflexből angolra. De ez meg az ő szegénységi bizonyítványuk.
(mellesleg jellemzően akik ennyire villognak közbeszédben az angol szókincsükkel, valójában síkhülyék a nyelvhez magához, egy egyszerű feltételes módba már beletörne a bicskájuk)
2
Igazad van. Pont olyan manapság angolt keverni a szövegbe, mint a szocializmusban az irodai egyszerű dolgozók hivatalos nyelven próbáltak beszélni, mert ők már magasabb szempontból nézték a világot.
Honnan lehet ilyet venni, hogy a magyar nyelv "elkorcsosult" lenne? Szégyen, hogy efféle önbecsmérlés akár fel is merül, akárhol; komolyan.
Arról a nyelvről, amelyikről egy 19.században élt bíboros azt írta, hogy a magyarok, úgy látszik, még nem is tudják, micsoda KINCS LAKOZIK A NYELVÜKBEN.
Azóta eltelt másfél évszázad, és MÉG MINDIG ilyen tudatlanok lennénk?
Azután, hogy G.B. SHAW azt írta, hogy magyar nyelv évekig való tanulmányozása után meg volt arról győződve, hogy ha magyar lett volna az anyanyelve, az életműve sokkal ÉRTÉKESEBB LEHETETT VOLNA.
Híres emberek szerint a világ legkülönlegesebb nyelve; antropológus szerint a legősibb, műfordító szerint az emberi logika csúcsterméke, nyelvészek szerint az eredetisége csodálatos.
Erre vannak köztünk, akik ezt az ajándékba kapott kincset elkorcsosultnak tartják.
Kérdező, vagy nagyon tudatlan vagy, vagy még rosszabb.
Mondok valami meglepőt: a szókincset nem tekintik a nyelv részének.
Pont azért, mert a szavak jönnek, mennek. Az új szavak beilleszkednek a nyelvbe, de ettől még a nelv szerkezete ("nyelvtana") nem változik meg.
Az angol, bár germán nyelv, de a szókincsének nagyobb része ered a latinból, mint az angolszászból. Elkorcsosult lenne az elsőszámú világnyelv ? Dehogyis!
#4:
"Híres emberek szerint a világ legkülönlegesebb nyelve" – ez az ő szubjektív véleményük, ne állítsd be tényként!
"antropológus szerint a legősibb" – egyrészt, egy antropológus hogyan állapítja meg egy halom csontból meg egyéb régészeti leletből, hogy milyen nyelven beszélt az illető? Másrészt, nyelveket sokkal régebben beszélnek, mint bármilyen formában lejegyzik őket, és mivel se irásos emlékünk, se hanganyagunk nincs abból az időből, ezért ilyen állítást megalapozottan senki sem tehet.
"műfordító szerint az emberi logika csúcsterméke" – kinek mi a logikus? Ha az mondom, "három macska", akkor nekünk az a logikus, hogy a macska egyes számban van, hiszen a "három"-ból már tudjuk, hogy több van belőle. De pl. egy germán vagy újlatin nyelv beszélője számára meg logikai bukfencnek tűnik, hogy ha egyszer megmondtam, hogy három van, akkor hogy-hogy egyes számban használom a macskát, hiszen szerintük az a logikus, hogy a macskát is többes számba kell tenni, ha több van belőle.
"nyelvészek szerint az eredetisége csodálatos" – egy valódi nyelvész ilyet biztos nem mond, mert ez megintcsak szubjektív vélemény, a nyelvészet meg objektív tudomány. Amúgy meg olvasd el a Halotti beszédet, és látni fogod, mennyit változott azóta a nyelvünk, Ennyit az eredetiségről.
G. B Shaw állításáról:
Azok a cikkek, amik ezt állítják, soha nem jelölnek meg forrást, ahonnan ezt az idézetet veszik, így nincs fellelhető nyoma annak, hogy Shaw valóban ilyen kijelentést tett volna. Shaw írásaiban még annak sincs nyoma, hogy egyáltalán érdekelte volna a nyelvünk, nemhogy mélyrehatóan tanulmányozta volna. Plusz érdekesség, hogy ez az "idézet" előbb bukkant fel a neten magyarul, mint angolul, ami arra enged következtetni, hogy ez csak egy mítosz, amit magyarok adtak Shaw szájába. Röviden: hazugság.
#4
Persze, ezeket a kitalált történeteket hallottam már párszor, kár hogy a valóságban egyiket sem mondott hasonlót a magyar nyelvről.
5/ és mások,
A becsatolt cikk az egy. DE az alatta lévő hozzászólások IS igazolják a tagadott idézeteket.
A netre az kerül és akkor fel, amit és amikor feltesznek. Írásban, mert antik könyveket nem lehet, nem is lenne értelme, ha idegen nyelven vagy gót betűkkel van írva. Shaw idézete pedig rádió interjú volt. Az angol archívumban van.
Shawt is sokan próbálták elhitelteleníteni, mert alapvető angol nyelvreformot akart, haláláig dolgozott rajta. Ő, aki ugye ír volt. A hagyatékát rá is hagyta egy olyan elhivatott társaságra, akik hajlandóak lettek volna a nyelvreformot befejezni, véghezvinni. De nem akadt olyan társaság, amelyik vállalta volna, ugye.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!