Milyen érvek szólnak amellett, hogy a magyar nyelv finnugor eredete kamu?
Nem értem a kérdést...
Ez ma már közismert(?) tény hogy politikai nyomásra (bécsi kancellária), 1821 ben találták ki ezt a finnugor butaságot, a rebellis magyarok őstörténetének meghamisítására. (bővebben Kiszely István )
melyre találtak is 2 (német anyanyelvű) jómadarat az akkori MTA berkein belül. Budenz József és Hunfalvy Pál (született Paul Hunsdorfer).
És elég jól beivódott a köztudatba hiszen még mi is ezt tanultok jó pár éve.
Lusta vagyok itt linkelgetni, de eleve fordítva ülünk a lovon, a Finnugor hívőknek kéne bizonyítani a tételüket :)
egyébként a finnek 2003-ban átírták tankönyveiket, mert a modern genetikai vizsgálatok rámutattak, hogy nincs rokonság a két nép között.
egy linket dobok azért
https://www.youtube.com/watch?v=a3nzZZFcSQw
"„A magyar nyelv messze magasan áll, magában. Egészen sajátos módon fejlődött, és szerkezetének kialakulása olyan időkre nyúlik vissza, amikor a legtöbb európai nyelv még nem is létezett.
Önmagában, következetesen és szilárdan fejlődött nyelv, amelyben logika van, sőt matézis, erő, a hangzatok minden hajlékonyságával és alakíthatóságával. E nyelv a nemzeti önállóság, a szellemi függetlenség legrégibb és legfényesebb emléke… A magyar nyelv eredetisége még ennél is csodálatosabb tünemény! Aki megfejti, isteni titkot boncolgat, annak is az első tételét…” /JOHN BOWRING/ (1792-1872)"
Sok magyar szóba nagyon izzadságszagúan magyarázták bele a finnugor eredetet, hangalakilag és jelentésileg egyaránt alig hasonlító finnugor szavakkal rokonítva azt.
Genetikailag bizonyítottan nem vagyunk finnugorok (habár láttunk már olyat, hogy egy nép lecserélte a nyelvét).
Nagyon sok olyan türk eredetű szavunk van, ami már a török megszállás előtt is a magyar nyelv szerves része volt, köztük olyan alapszavak is, mint anya, atya.
Minden, ami a finnugor nyelvek nyelvtanában közös, ugyanúgy igaz a türk nyelvek nyelvtanára: magánhangzó-harmónia, nincsenek nyelvtani nemek, nincs határozott névelő (a magyarban a honfoglalás után alakult ki), ragozó jelleg, stb.
A birtokviszony kifejezése ("nekem van valamim") ugyanezzel a szerkezettel történik a török nyelvben is. Lehet, hogy a finnugor nyelvekben is, ezt nem tudom.
Mindezzel együtt nem vetem el a finnugor nyelvrokonságot, inkább azt tartom valószínűnek, hogy a finnugor és a türk nyelvek valójában egy és ugyanaz a nyelvcsalád, ami politikai okokból ketté lett választva.
A finnek még mindig így tanítják, beszéltem finnekekel és elfogadott tény náluk a nyelvrokonság, ez csak egy városi legenda, hogy nem. Ez az egész kategória, hogy finnugor egy nyelvi kategória, nem is kell semmilyen genetikai kapocsnak lennie. Épp ezért nem is értem, hogy a török hívők miért jönnek mindig a genetikával, mikor a finnugor elméletet szeretnék cáfolni. Másrészről genetikailag a törökökhöz még annyi közünk sincs, mint a finnekhez.
Az anya, apa szó a legtöbb nyelvben hasonló, ugyanis ezek a szavak gyermeki gügyögésből származnak. Törökül ata, gót-germánul meg atta. Mégsem lehetne a két nyelv távolabbi egymástól.
A legősibb szavak a nyelvekben a természeti szavak és a testrészek szavai, ezek mind uráli eredetre utalnak, vér, víz, tűz, jég, szem, száj, stb...
Az a baj az ellenérvek felhozatalával, hogy azok már nem igazán ellenérvek, ugyanis rég felül lettek vizsgálva. Volt ugye a vád, hogy a habsburgok alatt született ez a nyelvelmélet. Egyrészt a nyelvészet, mint tudományág kialakulása a 19. századra tehető, tehát evidens, hogy ilyenkor kezdtek el megjelenni az ilyen elméletek, nem csak a finnugor, de az afroázsiai és indoeurópai is. Másrészt pedig jól tudjuk, hogy Ferenc Jóska maga is nagy támogatója volt a hun elméletnek, erre több beszédében is kitért, tehát nincs szó összeesküvésről. Ugyanakkor ezt az elméletet a habsburgok óta már számtalanszor átvizsgálták, Ametikától, Japánig, úgyhogy ezt nem lehet már rájuk fogni.
A török melletti érveket sem lehet nagyon ellenérvnek nevezni, ugyanis ezeket már szintén felkutatták. Sokan azt felejtik el, hogy a magyarok idejövetelük előtt konkrétan évszázadokig török szövetségekben éltek, Onogurok, Kazárok, stb... Lényegében egy törzsdzövetségben voltak velük, emiatt már a honfoglaláskor is részét képezték török szavak a nyelvnek. A nyelvtanban vannak hasonlóságok, ez tény. Viszont összességében még mindig nem mondható el, hogy közelebb lenne a török nyelvtan a magyarhoz, mint a magyar a finnhez. Irányhármasság, hangsúlyozás, esetek száma, például nagyonis eltér a töröktől. A nyelvtani esetek száma a magyarban 18. A finnben, észtben 15. A törökben 6. Az agglutináció pedig egyáltalán nem olyan ritka, nem csak a finnben, magyrban, törökben, de a baszkban, zuluban és swahiliben is megtalálható.
Tehát ez nem hit kérdése. A finnugor elmélet szerint a finn rokonnyelv a magyarral, nem több, nem kevesebb. Ennek cáfolatára már nem igazán lehet ellenérveket felhozni. Ugyanis manapság a finnugor nyelvcsalád az egyik legjobban feltérképezett. Ez persze nem jelent vértestvérséget, a mai magyarok genetikája nem eltérő a környező népekétől.
A válaszolónak, aki a nyelv régiségéről beszélt: A finnugorok nyelvcsalád csak Európában 8000 éves. Az indoeurópai nyelvcsalád nem sokkal fiatallabb, a török nyelvcsalád viszont becslések szerint max olyan 3000 éves lehet.
#8: Na pontosan ilyen egy objektív, tényszerű válasz, részemről ment a zöld kéz :)
Hozzá tenném, hogy a lesajnált hanti-manysik ősei éppolyan lovas-harcos népség voltak mint a honfoglaló magyarok, hunok, szkíták, besenyők stb. fejlett lovaskultúrával és fémművességgel. A türk és mongol terjeszkedés miatt vonultak a tajgába a mai észak-kazah és délorosz területről, ahol visszaesett a fejlettségük és életszínvonaluk a mostoha körülmények miatt+keveredtek az ottani szibériai népséggel. Aztán az oroszok ott is útol érték őket.
Szóval még csak szégyenkezni sincs ok a ,,halszagú" rokonok miatt...
#8 Igen, felül lett vizsgálva minden, csak éppen olyankor, amikor nem voltunk szabad ország, és azóta is csak a két világháború között voltunk az - abban a rövid időszakban pedig gyengült a finnugristák pozíciója. Ez is azt erősíti, hogy a finnugrizmus politikai okokra vezethető vissza.
A nyelvtani esetek számában elég nagy a szórás a germán vagy az újlatin nyelveknél is, mégsem tagadja senki, hogy ezek rokonságban állnak egymással. Nyilván vannak egyéb különbségek is, azonban túl nagy a hasonlóság a finnugor és a türk nyelvek között ahhoz, hogy az véletlen legyen. Lásd: [link]
Én akár még azt is el tudom képzelni, hogy a finnugor népek a magyaroktól tanultak meg beszélni. Ez megmagyarázná, miért hasonlít annyi alapszó annak ellenére, hogy genetikailag nem vagyunk rokonok.
,,finnugor népek a magyaroktól tanultak meg beszélni."
Na mert azelőtt, hogy kommunikáltak? Ugattak? Makogtak?
Minden homo sapiens sapiens népcsoport képes a beszédre, még a legelszigeteltebb dzsungel lakó törzsek is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!