Elsősorban melyik fegyvernek köszönhették elsöprő
diadalukat az angolok?
Figyelt kérdés
Az orleans-i szűz tettei az Anglia és Franciaország között dúló százéves háború történetének részét képezik. A középkor bővelkedett különböző jellegű háborúkban, de ezek sorából – elsősorban időtartama miatt – kiemelkedik e konfliktus. Számos híres/hírhedt csata képezi a százéves háború mérföldköveit. Ezek közül tanárunk javaslatára azt választottuk, melyet III. Edward és IV. (Szerencsés) Fülöp vívott Normandiában. Mint láthattuk, a francia uralkodón ragadványneve sem segített, hiszen az „utolsó angol lovagkirály” fényes győzelmet aratott serege felett.
Elsősorban melyik fegyvernek köszönhették elsöprő diadalukat az angolok?
2015. nov. 10. 19:10
1/4 anonim válasza:
Az íjnak. Minden szabad angolnak napi rendszerességgel kellett gyakorolnia az íjászatot. Ez még ma is érvényben van, bár nem alkalmazzák az ipari forradalom óta, hiszen a munkásoknak nem volt idejük íjászatra.
2015. nov. 10. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Vitáztunk. Az ellenfelem szerint az ágyú, s ez lehetett az első ágyúval megnyert csata.
Én úgy gondoltam, hogy az ágyú ekkor még nagyon kezdeti stádiumban volt, s hajókon nem nagyon alkalmazták. Án a bozogányra tippeltem, a hajók megcsákjázása után. De akkor ugy néz ki egyikünknek se volt igaza.
2015. nov. 10. 21:15
3/4 anonim válasza:
Az ágyúk akkoriban még nem sokat nyomtak a latban. Iszonyatos volt a tûzgyorsaságuk, és ormótlanok voltak, nehéz volt velük célozni. Csaknem 70 évvel késõbb Azincourtnál a francia seregnek voltak ágyúi, az angolnak nem, az angolok mégis legyõzték a békákat. A legtöbb középkori csata csak néhány óráig tartott, ezeket a korai ágyúkat meg nem két perc volt újratölteni és beirányozni, vagyis csak néhányszor lõhettek az egész csatában.
2015. nov. 23. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
4/4 anonim válasza:
Egyébként pontosan melyik normandiai csatára gondolsz? Crécyre? Mert említetted a hajókat, amibõl arra következtetek, hogy a sluysi ütközetrõl lehet szó, amiben viszont a francia király személyesen nem vett rész. IV. Fülöp meg fõleg nem, mivel ekkor már vagy harminc éve halott volt (gondolom elírtad). A sluysi csatában pedig leginkább a francia parancsnok rossz döntésének köszönhetõ az angolok gyõzelme: a francia hajókat összeláncolták, így az angol íjászok probléma nélkül megtizedelhették az egyes hajók legénységét, és aztán oldalról szépen felgöngyölíthették az egész francia vonalat. Az íjnak is jutott szerep, meg a buzogánynak is, de leginkább az volt a döntõ, hogy az angolok állandóan túlerõt állíthattak szembe a franciákkal, míg azoknál az egyes hajók gyakorlatilag magukra maradtak. Ágyút tudtommal egyik fél sem használt ebben a csatában.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!