Akik néptáncolnak, tudnátok nekem segíteni kicsit? A fent és lenthangsúly különbségeiről szeretnék jobban tanulni, de alig találok róla értelmes anyagot a neten. Évekkel ezelőtt táncoltam, viszont azóta a sok kihagyás miatt eléggé kopott ez a tudás.
A zenének vannak hansúlyos és hangsúlytalan szakaszai. A hangsúlyost most nagybetűvel, a hangsúlytalant zárójellel jelzem:
EGY(gyet) KET(tőt) HÁR(mat) NÉ(gyet);
CSI (ga) BI (ga) GYE (re) KI (…);
FE (hér) Li (li) OM (…) SZÁL (…);
HEJ (du) NÁ (ról) FÚJ (a) SZÉL (…)
A (ma) LOM (nak) NIN (csen) KÖ (ve), MÉ (gis) LISZ (tet) JÁR– ( …) –ÁR (…), MÉ (gis) LISZ (tet) JÁ– (…) –ÁR (…)
A fenthangsúlynál a hangsúlyos szakaszoknál a mozgás felfele törekszik, általában a láb nyújtásaával, esetleg ugrással, szökkenéssel jár. A lefele mozgás a hangsúlytalan részekre esik, de érzetre is csak azért, hogy aztán a következő hangsúlyos résznél felfelé mozoghasson. Mikor az ember sétál, akkor inkább fenthangsúlyosan teszi:
BAL: bal láb letesz és nyújt,
(és): jobb láb emel, bal lazít, esetleg hajlít,
JOBB: jobb láb letesz és nyújt,
(és): bal láb emel, jobb lazít, esetleg hajlít.
A lenthangsúlynál pont fordítva. A mozgás a hangsúlyos részeknél lefele törekszik, a hangsúlytalan részeknél is olyan, mintha csak azért jönne fel, hogy újra lefele törekedhessen a következő hangsúlynál. Kicsit így megyünk, ha nagyon nagy léptekkel, esetleg balra-jobbra dülöngélve haladunk. Mintha valamibe szándékosan akarnánk belelépni, mintha valamit el akarnánk taposni. Mint a vívó, mikor az egyik lábát hajlítja szúrás közben, a kettő között meg alapállásba kerülne: ↓SZÚR (↑alapállás) ↓SZÚR (↑alapállás)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!