Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Miért használják Bp-n kívül...

Miért használják Bp-n kívül nagyon sok helyen a "jobbra/balra" helyett a "le/fel"-t?

Figyelt kérdés
Szegeden, Salgótarjánban is ezt hallottam többször, holott ezek nem kis falvak. Ráadásul Szegeden a "le/föl" nem is nagyon értelmezhető. Egy nem-odavalósinak teljesen érthetetlen.

#le/fel #jobbra/balra
2022. aug. 19. 17:34
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
52%

Honnan vettétek ezt, hogy észak meg dél? Ennek annyi köze van a valósághoz, mint a jobbra-balrának.

A lenek az egyszerűen lefelé, a fönek meg felfelé. Zalában például így mondják.

Falvakban, még a nagyjából sík fekvésűekben is van alvég, meg felvég. Külső területeken is van lefelé, meg felfelé.

Ez lehet pl. egy akármilyen apró, 1-2 m-es szintkülönbség a területen. (Vagy éppen domb, lejtő is.)

De lehet sík területen egy láthatáron lévő hegy az irány meghatározója, arra van felfelé (fönek).

Ha van komolyabb vízfolyás a közelben, akkor arrafelé a lefelé.

Sőt, még a faluközpont, vagy közeli város iránya is lehet "fönek". Hogy hol mit értenek a szón, az helyben dől el, mindenhol más irányt jelöl a lenek meg a fönek, égtájtól teljesen függetlenül.

Régen, mikor a nyelvjárások alapjai kialakultak, az égtájak nem képezték a közgondolkodásban az iránymutatás részeit. Nem azért, mert nem tudták, hogy a lakóhelyükön merre van észak (mert hát látták, hogy hol kel fel és hol nyugszik a nap), hanem mert ők nem térképben gondolkodtak, mint a mai emberek. Lévén, hogy térképet életükben se láttak. Ők a mindenki által ismert terepviszonyokhoz és tereptárgyakhoz viszonyították az irányokat.

Például a középkorban alsónak a közeli részeket értették, felsőnek meg a távoliakat. Így a Bécs-központú Monarchiában Felső-Magyarországnak nevezték a mai Felvidék nyugati részével együtt pl. Hevest, Szatmárt és Borsodot, Alsó-Magyarország volt viszont a mai Felvidék nyugati része.

2022. aug. 24. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
48%

" Lévén, hogy térképet életükben se láttak."


Már az ókorban használtak térképet és iránytűt, a 20. században született emberek hol nem láttak ilyet soha életükben? -.- Földrajzoktatásnál alap.

2022. aug. 24. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
Nem azt írtam, hogy nem létezett térkép meg iránytű a XX. sz-ban, hanem hogy a falusi emberek 200 vagy 500 évvel ezelőtt, mikor a kérdezett tájnyelvi szavak kialakulhattak, még garantáltan nem láttak térképet. Mert azt azért senki nem gondolja, rajtad kívül, hogy ezek a szavak 30 évvel ezelőtt lettek.
2022. aug. 24. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
Nem azt gondolom, hogy a tájnyelvi kifejezések 30 éve keletkeztek, csak azt, hogy haladnak a falvakban is a korral. Az autóra se azt mondják, hogy megyek a lovasszekérrel.
2022. aug. 24. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
#9 Én egyszer egy középvárosban egy múzeum után érdeklődtem. Mondták, hogy merre van és hozzátették, hogy a nyugdíjasház mellett. Valóban ott volt, egy templommal szemben. a templom tornya odalátszott, ahol érdeklődtem, mégsem a látható templomra, hanem csak a helyszínen felismerhető nyugdíjasházra utaltak.
2022. aug. 26. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

15

Az már inkább csak a kérdező eszére utalt, nem a vidékre...

Egy hónapja volt egy motorostalálkozó a falu sportpályáján. Jött pár motoros, és a szembeszomszédtól érdeklődtek, merre kell menni.

Ez egy hosszú mellékutca végénél történt, csak annyit kellett volna mondani, hogy ezen az utcán végigmennek, és pont oda jutnak a sportpályára. Ehelyett magyarázgatta, hogy elmennek tovább a főutcán, aztán majd le kell térni valahol balra, egy füves térség után lesz majd egy kis utca, stb...

2022. aug. 27. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!