Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mit lehet tudni arról, hogy...

Mit lehet tudni arról, hogy 1967-ben hogyan került a magyar tévébe gyerekműsorába a Rémusz bácsi meséi sorozat?

Figyelt kérdés

Ahogy látom egy régebbi Walt Disney amerikai film magyarosítása. Engedéllyel volt vajon?

Az eredetiben mintha nagybácsiról lett volna szó. Igaz, hogy négernek mondott népmesékkel, de rókával, és más nem trópusi állatokkal.

A magyar változatban egy néger öregember mesél a beszédhibás fehér gyereknek, akivel biztos, hogy nem rokonok.

Egyáltalán nem volt se szükség, se kereslet ilyen tartalmú bábfilmekre, akkoriban több állatos tanmese is készült.

Mi volt akkoriban, 1967-ben egy ilyen bábfilm hátterében? Vannak itt idősebbek, akik akkoriban hallhattak az erről beszélt szakmai pletykákról, azért kérdezem.



#tévémesék
2019. jún. 5. 03:26
 1/9 anonim ***** válasza:
82%

Mennyi idős vagy, hogy ezt így, ex cathedra kijelented:

"Egyáltalán nem volt se szükség, se kereslet ilyen tartalmú bábfilmekre"?

Milyen hátteret keresel? ("Mi volt akkoriban, 1967-ben egy ilyen bábfilm hátterében?")

Akkor még nem volt sem Soros, sem illuminati, sem pedig semmiféle háttérhatalom, ami a meséket irányítottá tették volna.

A Rémusz bácsi meséire még csak a szocialista nevelést sem lehet fogni.

Sem szakmai, sem általános pletykákra ne adj.

2019. jún. 5. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

1

Olyan hátteret keresek, amiről a mesefilmekről döntő vagy meghatározó körökben akkoriban tudhattak. Elég idős vagyok ahhoz, hogy tudjam, hogy más területeken hogyan ment a szokványostól eltérő dolgok kivitelezése és az előtte lévő előkészítés.


Nem kötelező hozzászólni egy kérdéshez, ha érdemben nem képes valaki. Végülis -papírforma szerint- olyan kérdésekre lenne ez az oldal, amit inkább ismeretlenül, névtelenül kérdezne valaki.

Nem érdemes arról sem vitát nyitni, hogy volt több mint elég báb-állat-gyerekszereplős mese akkoriban, utána lehet nézni.

Mégis, a szoros pénzviszonyok mellett ERRE a tévé adott pénzt, ahogy összehasonlításban látszik, többet, mint kb. másik kettőre. Oka kellett, hogy legyen.

2019. jún. 5. 07:07
 3/9 anonim ***** válasza:
Ma már aligha él valaki, aki az akkori hátterekről tud információt adni.Minden esetre sikere volt a sorozatnak.
2019. jún. 5. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező, trópusi állatról szó sem volt a könyvben. És nem volt soha nagybácsi, igaz az "Uncle" szót használják, de nem rokoni szálról van szó. Például Tamás bátya is Uncle Tom. Nyelvhasználat és kulturális eltérés, Amerika, déli államok. A déli államokban a fehérek bécsinak, bátyának szólították az idős feketéket, egyfajta lekezelő megszólítás, nem pedig tiszteletből. (Japánban az ojisan, "bácsi" egyfajta tiszteletadás.)


Joel Chandler Harris a 19. század végén összegyűjtötte az afro-amerikai népmeséket, és egy konkrét történetté gyúrta. olyan népmesei vagy mitológiai elemek találhatók meg benne, mint a furfangos csibész, Anansi történetei, aki ezekben a történetekben nyúl formában szerepel. A történetben szereplő állatok csupa olyan, amit egy USA_beli déli államban megtalálsz olyan helyen, ahol emberek élnek. Medve, róka, nyúl, farkas és a többi. Ezeknek a magyarosítása a Vázsonyi Endre-féle verzió és a magyar bábfilm. Hogy, hogy volt-e rá kereslet vagy sem, azt felnőtt fejjel más megitélni, ugyanis akit ismerek, és nézte vagy olvasta a magyar verziót gyermekként, mind szerette a történetet. (Nem a kivitelezésre gondolok, van, akinek ijesztő egy bábfilm. )


Legközelebb, mielőtt kérdést teszel fel, kérlek járj jobban utána a témának, mert látszik, hogy csak felszínes fogalmaid voltak.

2019. jún. 5. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Mit kellett volna jobban utánanézni?


Miért kellett az amúgy is szűkös sugárzási időből egy tipikusan és kizárólagosan amerikai MESÉRE főidőben időt adni? 1 csatorna, este kb 6-10-ig nézettség az iskolatévén kívül.

Miért adtak kiemelt pénzt rá?

Hogyne lennének itt olyan korú és azokban a körökben (is) járatos emberek? Vannak, más kérdéseknél látszik.

2019. jún. 5. 15:04
 6/9 anonim ***** válasza:
Találgatás: Lehet, hogy így akarták mutatni, hogy azért beengedik a bűnös Nyugatot is egy kicsit.
2019. jún. 5. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Szerintem, mivel elég népszerű volt a Vázsonyi Endre-féle mesekönyv, úgy gondolták, sorozatot készítenek belőle. Függetlenül attól, hogy afroamerikai eredetű népmesék "átgyúrása"-e vagy sem. Tiltott Nyugat ide vagy oda, azért csak beszivárgott onnan klasszikus mesekönyv, mint pl. Micimackó vagy Alíz Csodaországban, vagy olyan rajzfilmsorozatok, mint pl. Frédi és Béni, persze, utóbbi kategória csak módjával és inkább a nyolcvanas évektől kaptunk többfélét...

Megmondom Neked őszintén, én kicsi voltam, mikor ment a tévében a Rémusz bácsi sorozat, de nekem nem tetszett.

A mesekönyv viszont kiskoromban az egyik kedvencem volt, évekkel később megszületett a testvérem, és ő is szerette: idézgetett is belőle részleteket.

Alapvetően sosem bírtam a bábfilmeket, kivétel csak a Muppet Show volt ez alól. A stop motion jellegű "beállítós" bábfilmek viszont bejöttek: pl. Legkisebb Ugrifüles vagy Fülesmackó.

2019. jún. 7. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Azért érdekes, és azért érdemes törődni vele, mert végülis 67-ről beszélünk. Az új gazdasági mechanizmus előtt, 3 évvel az 56-os amnesztiának nevezett dolog után, de mégis még jócskán ültek 56 miatt a börtönökben. Még a 68-as liberális hajcihő előtt, a vietnami háború közepén. Mindszenti még az amerikai követségen, mindenki tudta is.

Önmagában pedig maga a mese minimum 2x olyan hosszú és 2x olyan költséges, mint a többi mesék. A többi hasonló szereplős bábfilmek mellett, amik mellett nem hiányzott volna. Amelyik este meg ez ment, nem is volt más választás, hiszen 1 csatorna volt.

A gyerek pedig csúnyán beszédhibás, pedig mindig voltak szépen beszélő gyerekszínészek és bő választékban.

2019. jún. 7. 21:54
 9/9 anonim ***** válasza:
El is tűnt ez a sorozat, évtizedek óta nem láttam, hogy elővette volna valamelyik közszolgálati csatorna... A Neten vannak fenn részek, bár, nem hinném, hogy a mai gyerekeket érdekelné.
2019. jún. 8. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!