A fekete a színek hiánya, vagy a színek összessége?
Én úgy emlékszem azt tanultam, hogy a fekete a színek hiánya, a fehér pedig a színek összessége. És ezt így is gondolom jónak, gondoljunk csak a prizmára, ha megtörik rajta a fény.
De most egy csomó helyen fordítva olvasom. Hogy is van ez?
Attól függ, hogy a forrásnak a saját fénye vagy sem. Ha a saját fénye, akkor a fehér a színek összességét jelenti, a fekete pedig a színek hiányát.
Ezt egyébként összeadó színkeverésnek nevezzük, ezt használják a televíziónál vagy monitoroknál, amikor két különböző hullámhosszú színt összeadva egy új hullámhosszot ezzel együtt egy új színt kapunk.
---
Ezzel szemben van amikor nincs saját fénye a forrásnak, tehát valamiről visszaverődik a fény. Ekkor a fényforrásból érkező hullámok egy részét elnyeli, és amit visszaver ez lesz az új szín. Így aztán "normál fehér" fény mellett, ha minden színt összekeverek, akkor ugye a fehér fényből minden hullámhosszt el fog nyelni (kivon) így feketét kapok.
A nyomtatók is ezen az elven működnek.
Ezt hívjuk kivonó színkeverésnek és általában a festészetben használják, ezt könnyen ki is próbálhatod, előveszel egy festőkészletet, és akár még nagyon világos színeket is összekeverhetsz, akkor is feketéhez közeli színt kapsz. Minél több színt keversz össze, annál tökéletesebb feketét kapsz, de mivel gyakorlatilag nem tudod összekeverni az összes színt, így nem hozható létre abszolút fekete. De ezt már csak műszeresen lehet kimérni amúgy is, szóval ha festéshez kell, akkor 3-4 színt összekeverve már feketét kapsz.
---
Anonymus
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!