Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Von le valamit egy történet...

Von le valamit egy történet értékéből, ha az nagyon erősen önéletrajzi ihletésű és nem a fantázia szüleménye?

Figyelt kérdés
2014. máj. 4. 08:47
 1/5 anonim ***** válasza:
Nem, bár a nagyközönség a blockbusterekre, azaz az előre beállított mázakra bukik. Igaz ez irományokra, filmekre. A legtöbb életrajzi ihletésű mű azért csak ihletésű, mert kényszerűen teleinjektálják fiktív elemekkel, hogy megzabálja az olvasó. Mint a szalámiban az állományjavító. Jómagam meg tudnék bírkózni egy naturalista megközelítésben készülttel is, a többségnek azonban túl száraz, érdektelen lenne.
2014. máj. 4. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Attól függ mit nevezel fantáziának. Ha a fantázia az, hogy a Marson van egy rózsaszín kanapé, amin egy nyúl ül, akkor az a válasz kérdésedre, hogy a te történetednek nem fantáziatörténet lesz a besorolása, hanem valami más.


Ha viszont a fantázia az, hogy te tapasztaltál valamit, és arról gondolsz valamit, és az leírod, ahogyan te látod, amire te következtetsz a tapasztaltakból, amit te tartasz fontosnak kiemelni, amik között te összefüggéseket látsz, amiket te szépnek látsz, amire te fel akarod hívni a figyelmet, akkor az a válasz a kérdésedre, hogy rajtad múlik. Ha te fantáziaszegény vagy, akkor rossz legyen. Ha láttál egy követ és egy békát, és leírod ezt, akkor egy tudósító lesz belőled, de ha leírod, hogy láttál egy követ és egy békát, és talán a kő alatt él a béka, mert ott van hűvös, az már fantázia. Milyen összefüggéseket írsz majd bele? Ezen múlik.

2014. máj. 4. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nem így értettem, nem fantáziaszegény, csak a történet egy megtörtént eseményen alapszik. Érdekes nézőpontból írtam. Amikor elárultam valakinek, akinek egyébként nagyon tetszett az írás, hogy az esemény megtörtént, nem én találtam ki, akkor az volt az első reakciója, hogy "jaaa, úgy könnyű, kár..."
2014. máj. 4. 15:08
 4/5 anonim ***** válasza:

Azzal a kritikával ne foglalkozz, mert szerintem ő nem értette meg azt, mitől volt jó a történet. Talán nem is volt elég ideje átgondolni, amit mondott, vagy rutinszerűen mondta, mert magyar nyelven ez az érv elő szokott fordulni, hogy "úgy könnyű, hogy nem te találtad ki", és még olyanra is rámondják, ami egyedi vagy jó, mert nem építő jellegű kritikaként mondják, hanem, mint az ellenségnek nehezítésképpen, mert tehetséges és emiatt veszélyes. Az individualizmus a baj, hogy nem közösségként gondolkodunk, és nem örülünk annak, hogy a társunk ügyes és az nekünk is jó, mert a csapatnak is jó, épül tőle, hanem ellenséget látunk a másikban.


Szerintem emlékezz az első reakciójára, amikor még nem tudta, hogy igaz történet és TETSZETT neki, a második reakcióját meg, amikor azt mondta, hogy így könnyű, vedd úgy, hogy ez meg egy INDIREKT dicséret volt, mert ezzel is a kontrasztot erősíti egy átlagos történet és a TE történeted között. Ha átlagos lenne a történeted, akkor nem jött volna azzal, hogy úgy könnyű, hanem jó individualista módján megveregette volna a vállad, hogy jól van fiam, csak így szépen középszerűen tovább és akkor minden rendben lesz veled meg velem.

2014. máj. 4. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi, egészen új megvilágításba helyezted ezt a negatív kritikát. :D
2014. máj. 4. 15:41

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!