Olajfestéshez egy kezdőnek, milyen alap kellékekre van szüksége?
El szeretnék kezdeni festeni és az olajfestést választottam, de meglepődve tapasztaltam, hogy mennyire kevés magyar infó van a témáról neten.
Szóval a kérdésem első körben az lenne, hogy milyen felszerelésre van szükségem, hogy nekiállhassak festegetni. Fontos, hogy minél olcsóbban kijöjjek, mert nem akarok rá sokat költeni egyenlőre. A művészellátóról rendelném.
1, ECSET - Milyen fajta, mekkora méretben, hány darab. Munkácsy ecsetek közül kéne mind, de ott annyi fajta van, hogy nem igazodok ki.
2, VÁSZON - Vászon vagy farostlemez, esetleg valami maszek megoldás. Itt nagyon fontos, hogy megtaláljam a legolcsóbb, de még használható megoldást, mert ugye sokat kell festeni gyakorláshoz és hosszútávon ez sok pénz lehet. Bármit lekenhetek alapozóval, ami elbírja a festék súlyát? Kartonlap, falemez, bármi ami van itthon? Még így a legolcsóbb..
3, FESTÉK - Örülnék egy ajánlott típusnak, ami minőségben nem tartozik már az "óvodásoknak ajánlott" kategóriába, de mégis elég olcsó és jó tulajdonságai vannak. Mik lennének egy kezdő paletta színei? Elsősorban tájképekkel szeretnék próbálkozni, ha ez számít valamit és nem akarok túl sok színt venni, inkább kevergetnék.
4, MINDEN MÁS - Minden amire a fentieken kívül még szükségem lenne. Médiumok, stb.. Mindenféle cucc, ami kezdéshez feltétlenül szükséges.
Ha kérhetem csak olyanok válaszoljanak a kérdésekre, akik már régebben festenek és van tapasztalatuk/gyakorlatuk ezekben a dolgokban.
Bármilyen tanácsot, észrevételt szívesen fogadok!
Ecset:
Erősebb szálú, nem kell a legdrágább. Főleg nagyméretű (10-es, 20-as, akár még nagyobb) legyen, mert a festmény nagyvonalú, lendületes kezeléssel válik élővé - nem érdemes elmélyedni a részletekben.
Festőkés - színkeverésnél hasznos lehet, persze az ecsettel is megoldható ugyanez (ahogy a festőkéssel is lehet festeni). Lényegében kihagyható, hacsak nem érdekel a technika.
Farost - teljesen jó. Lehet vászon is, de az drágább. A kartonlap... hát kis méretnél még szerintem elmegy, de nagyobbnál már veszélyesebb.
Festék - óvodás olajfestékről aligha hallottam. :) Sima tubusos olajfesték megteszi (pl.: Pannoncolor - az én igényeimet kielégíti).
Színek: vörös, sárga, kék (alapszínek), lényegében mindegy milyen árnyalatú, lehet többféle is; fehér, esetleg fekete, de azzal csak nagyon óvatosan, könnyen kinyuvasztja a kép többi színét. Tájképhez jöhet még zöld szín is, ha nem akarod kikeverni, bár tájképnél érdemes elvonatkoztatni azoktól a sztereotípiáktól, hogy a fatörzs barna (mert ilyen a természetben gyakorlatilag nem fordul elő), illetve a lomb zöld (a környező színek árnyalataival keveredik). Változatos tubusszíneknél sem kerülhető ki a keverés, hacsak nem direkt vadulni akarsz. :) A világosabb színek (fehér, sárga) hamarabb elfogynak, azokból többet is vehetsz.
Más nagyon nem is kell. Egy törlőrongy sohasem árt. Vehetsz egy üveg festékhígítót (terpentin), de igazából anélkül is lehet dolgozni (csak fennáll a veszélye, hogy az ember túlzásba viszi, és az a száradást lassítja, meg fakíthatja a színeket is).
A Kodály köröndnél lévő Paletta művészellátóban szoktam vásárolni, az viszonylag olcsó hely, és az eladó is jó arc.
Kösz a gyors választ! Sajnos csak netről rendelés jöhet szóba.
Elég nagyok azok az ecsetek. Ha jól tudom a méret az átmérő mm-ben. Szeretem az aprólékosabb rajzokat, vastag ecsettel meg elég nehéz lehet, így festeni. Meg hát egyenlőre az ár miatt inkább kisebb felületre tudok festeni.
Szerinted ez jó összeállítás:
2-es kerek nyestszőr ecset /ez elvileg finom ecset/.
4-es lapos sörte.
8-as kerek sörte.
12-es lapos sörte.
+ egy olcsó alapozó ecset.
Valamelyik oldalon olvastam, hogy gyerekeknek való olajfesték. Nem tudom miért pont az jutott eszembe, hogy óvodásoknak való :)
És egy 22ml-es tubus kb meddig használható? tudom, hogy ez sok mindentől függ, de úgy kb hány képhez használható egy tubus a gyakrabban használt színekből? pl 30x30-nál 1-2 kép vagy inkább 10-20? Azért kérdem mert fogalmam sincs róla és ha hamar kifogy, akkor inkább egyszerre rendelek többet.
Színeknél mit jelent a fedés és a fényállóság?
A terpentin pontosan mire használható? Azzal hígítom fel a festéket, hogy ne legyen annyira erős a színe? Vagy csak ecset tisztításra való? A www.muveszkellek.hu -ról akarok rendelni, de ott nem is látok semmilyen terpentint.
Mi az a cucc amit a vászonra szoktak kenni mielőtt elkezdenek festeni? valami fehér festékféle. Az az alapozó ugye? olyan nem kéne? Azt látom, hogy a farostlemez amit lehet venni alapozva van, de azonkívül ha valamire festeni szeretnék, ahhoz kell alapozó gondolom.
Még annyi érdekelne, hogy szoktam nézni videókat ahogy készülnek a képek. Pl ez nagyon tetszik: http://www.youtube.com/watch?v=hU1gPMnzyi8 és itt egyszerre festi meg az egészet. Nem vár míg megszáradnak a rétegek. Egyik videóján sem láttam olyat pedig egymásra festi a rétegeket. Én meg azt olvasom szinte mindenhol, hogy akár napokat-heteket kell várni míg megszárad az egyik réteg és utána kell festeni a következőt. Akkor ez most hogy is van? Amúgy itt is lekeni a vásznat valami átlátszó cuccal.
Bocs a sok kérdésért, nem akarlak zavarni a baromságaimmal, de ha tudsz légyszi válaszolj valamikor. Vagy bárki aki akar.. :)
Nem az első vagyok és én nem olajjal festek,de a festékekről tudok pár dolgot.
Lehet több lépcsőben válaszolok:)
A fényállóság azt jelenti,hogy a szín mennyire őrzi meg eredetiségét . A gyártók eltérően jelölik (miért is ne),bár van rá standard is. A lényeg, hogy csak olyan festéket vegyél ,ami vagy nagyon fényálló vagy fényálló.
A fedő képesség a pigmentekből adódik.
A fedő festék az alatta lévő réteget fedi, míg az áttetsző az alatta lévő festékkel kevert színt ad. Pl fedő kékre , áttetsző piros durván olyasmi,mint mikor a mikulás csomagoló papírt elé raknád. Miért jó az áttetsző? Hát pont azért,mert lehet vele ködöt, fényt stb rakni a képre. Ha pedig azt szeretnéd,hogy a saját színe látszódjon,akkor rakja alá fedő fehéret.
Ez segít a palettában, bár én a panye's gray-t is ajnálom és a yellow lemont. A viridian nekem túl durva zöld,igaz hozzá rakva bizonyos színeket jól sülhet el.
Drágább vagy olcsóbb festék?
Nos, azonos gyártónak jellemzően van egy nagyon profi,azaz drága és van egy alatta lévő kategóriás festéke,ami szintén jó,de eltérések vannak. A nagyon drágában több pigment van %-osan az adott tubusban,ezért intenzívebb is a szín. Vannak olyan színek,amelyek csak a drágább szériában kaphatóak meg leginkább ezek azok a színek,amelyek egy pigmentből állnak és drága a pigment.
Köszi! Már kezd tisztulni a kép a festékek terén.
Úgy döntöttem, hogy Louvre festéket fogok venni, mert az nagyon olcsó.
A 20ml-es 440 ft a 60ml-es pedig csak 880! és ha jól értelmezem a színmintánál a titánfehérből 150ml-t adnak.
Viszont a legtöbb festékük csak félig fedő. Ez nem tudom mennyire probléma.
Gondolom vizet is transzparens színekkel kéne megcsinálni, ha azt akarom, hogy alatta látszódjon a föld, akkor milyen színt kéne vennem? kék transzparenst?
Kösz a linkeket, de angolul nem sokat tudok sajnos.
A festőszert akkor arra lehet használni, hogy hígítsa a festéket, hogy annak ne legyen olyan erős színe a vásznon?
Olajfesték alapozónak ez megfelelne? [link]
Igen, ez univerzális alapozó. Vizesre mehetsz zsírossal,de fordítva sosem,mert akkor megreped. Ezt festésnél is tartsd észben.
A festőszerben minden megvan ami kell.
Sajnos nem tudom megmondani milyen olajban a louvre,de nekem akrilban nem jött be.Esetleg vegyél egy festéket a drágább szériából is,hogy lásd,mennyire más (azonos színben de kisebb kiszerelésben).
A félig fedőt nem tudom olajban milyen. A víznél jól jöhet a transzparens festék.
Javaslom továbbá,hogy előbb kicsiben próbáld ki a hatást,mielőtt még a nagy képnek nekiállnál.
Természetesen először csak gyakorolgatok, nem akarok semmi nagyszabású dolognak nekiállni.
Összeállítottam magamnak egy listát, hogy mit fogok rendelni. Ebben kicseréltem a fent linkelt alapozót egy olcsóbb kisebb kiszerelésre, ez is univerzális, de akrilbázisú.
Lovre olajfesték 20 ml-es:
- 269 fedő - elefántcsont fekete
- 169 félig f. - citromsárga
- 396 félig f. - élénkvörös
- 064 fedő - világos kobaltkék
- 542 fedő - krómoxidzöld
Sennelier Etude 34 ml-es:
- 116 fedő - titánfehér
- L&B Szintelen festőszer olajfestékhez 75 ml.
- Akrilbázisú Gesso alapozó (Ferrario) 300 ml.
- Alapozott farostlemez, 20x30 cm - 10 db
- Lefranc bazile asztali festőállvány
- Noémi rajszén 7 mm-es
Valami észrevétel, hogy mit kéne még egy alap felszereléshez, vagy mi felesleges benne?
Ecsetet még nem tudom milyet kéne. Még ezekről kéne egy kis segítség, aztán nagyjából minden meg lesz. Munkácsy ecsetet szeretnék mindenképpen, de hogy hány darab milyen méretben és hogy lapos vagy kerek azt nem tudom. Fent az első hozzászóló azt írta, hogy 10-es felett vegyek, de kisebb is kéne nem? főleg hogy szeretem az aprólékosabban kidolgozott képeket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!