Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Miért nem tiltják be a Candide...

Miért nem tiltják be a Candide-ot?

Figyelt kérdés
A kérdést alapvetően provokációnak szánom a vaskalapos videó játék üldözőknek. :) Múltkor olvastam a cikket a srácról, aki állítólag a Counter Strike miatt kezdett vérengzésbe. Ekkor merült fel bennem, hogy vagy 10 éve tanultunk róla, hogy a Candide a megjelenésekor öngyilkossági hullámot indított el közép Európában. 2011-ben meg kötelező olvasmány. Ez hogyan lehetséges? Személy szerint, mikor én elolvastam, kb 3 napig nem lehetett hozzám szólni, annyira nyomasztott. Szóval hogy lehet egy könyv, ami ezrek halálát okozta hasznos a társadalom számára? A kérdésnek nem sok köze van a videojátékokhoz, de felmerül a kérdés, hogy megfelelő kötelező olvasmányok vannak az iskolában, vagy inkább csak irodalmárok öncélúsága miatt veszik el a gyerekek kedvét egy életre az olvasástól. Vannak nagyon jó könyvek, amik közben kötelező olvasmányok, de a Candide-re k*rvára nem volt szükségem... Lehet, hogy irodalmi szempontból érték, de ezt az értéket egy elemzésen keresztül is lehet közvetíteni, nem muszáj minden sz*rt elolvastatni... Hogy a görög művekről ne is beszéljek... Elsős gimnazistákkal görög drámákat olvastatni... Normális??
2011. dec. 6. 21:33
1 2 3 4
 11/33 anonim ***** válasza:
62%
Bocs, de ilyen (félre)tájékozottság mellett nem tudom komolyan venni a kérdésed. Ezek már nem kis tárgyi tévedések. A kommentárjaiddal csak megerősíted azt, ami ellen egyébként harcolni akarsz: igenis, olvastatni kell ezeket az iskolákban, mert ha nem, akkor ilyen téveszmékkel nőnek fel emberek. És az senkinek sem lesz jó.
2011. dec. 7. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 anonim ***** válasza:
90%

10:47


"Szerinted, ha annak idején a Dragoon Ball miatt kiugrott egy 10-en éves gyerek az ablakon, akkor a haláláért a beton a felelős, ami az ablakuk alatt volt?"


Az öngyilkosságáért nem a beton és nem a könyv felelős, hanem az öngyilkos.


"A kötelező olvasmányoknak az is a feladatuk, hogy megszerettessék az olvasást a gyerekekkel."


A kötelező olvasmányok részei annak a középiskolai törekvésnek, hogy valamiféle minimális közös műveltség meglegyen mindenkinél, legyenek közös pontok az emberek műveltségében, és megismerjenek több korszakot és irányzatot is. A "kedvcsinálás" is lehet funkciója a középiskolai oktatásnak, de nem a többi említett feladat rovására.


"Nem tudom Te mikor lehettél gyerek, de a mai fiatalság rühelli a kötelező olvasmányok 80%-t."


Amikor én voltam gyerek, akkor is rühellte kb. mindenki. A Candide-ot én is, mert azt 100% utálja. Egyébként a 14-18 évesek általában "rühellenek" mindent, ami kötelező. Ez egy ilyen életkor.


"a kor követelményeihez igazítani"


Mik korunk követelményei?


"Hidd el, sokan azért nem olvasnak felnőtt korukban, mert gyerekként nem szerették meg a könyveket."


Ez pedig akkor dől el, amikor gyerekkorukban a szülők nem olvasnak nekik mesét (hanem beállítják a gyereket a tévé elé), nem látják a szüleiket könyvvel a kézben (helyette a szülők vagy mindig dolgoznak, vagy buliznak, vagy főzőcskéznek, vagy barkácsolnak, vagy tévéznek, de sosem olvasnak), nincs tele a lakás könyvekkel (csak hifitorony van), nem könyvet kapnak születésnapjukra (hanem márkás sportcipőt, iphone-t), és általában nem terelődik a téma soha semmi olyasmire, aminek a megértéséhez olvasni kell.


Ami ekkor kialakul, azon az iskola aligha tud változtatni.


"Szerinted egy 14-15 éves gyereknek görög drámákat kell olvasnia? Volt már a kezedben valamelyik?"


Pl. az Antigoné remek példa, mert olyan konfliktust ábrázol (mindkét félnek valahol igaza van, és mégis összeütközés következik be, azaz bizonyos értelemben egyiknek sincs igaza), ami ellentmond a kamasz gondolkodásmódnak (ahol "tiszta ideálok" vs. "tökéletlen felnőtt világ" áll szemben, és ideálok nem kerülnek konfliktusba, hanem valakinek igaza van, valakinek meg nincs), és ezért egy nagyon érdekes téma a korosztály számára. Voltak is róla nagy viták az osztályteremben.


"Ha lett volna, tudnád, hogy olvashatatlanok."


Esetleg neked igen, amiért részvétem, de egy esetből nem kell általánosítani.


"Egyrészt a gyerekek 99%-a tutira nem olvassa el az össze kötelezőt."


Persze hogy nem olvassák el az összeset. Ez azonban nem érv amellett, hogy mindet el kell törölni.


"Másrészt ezen listát még 40-50 talán 60 évvel ezelőtt állították össze"


Mondok még ijesztőbbet: azt, hogy mondjuk némi görög irodalomnak a tananyagban kell lennie, nem 60 éve, hanem minimum 600 éve határozták el.


Amúgy ha úgysem olvassa ezeket senki, akkor nem mindegy, hogy feladják-e kötelezőnek?

2011. dec. 7. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/33 anonim ***** válasza:
90%

ma 10:55


A Faust, legalábbis az első része, szintén jó könyv fiataloknak, Faust vívódásaival együtt tud érezni egy 17-18 éves ember.

2011. dec. 7. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 anonim ***** válasza:
97%
Az én osztályomból alig néhányan olvastuk el a kötelező olvasmányokat, szerintem ez azért van, mert a "menők" nem tanulnak:) Irigylem azokat az osztályokat ahol nem így van, már fősulira járok és itt is ez megy.
2011. dec. 7. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 anonim ***** válasza:
72%

"Megnézném melyik komoly(!) 3.-4.-es matektagozatos, fizikából emelt szintű érettségire, és 2 nyelvvizsgára készülő gyermek idejébe fér bele, hogy heti 10-12 órákat szánjon olvasásra."


Nem tudom, hogy másutt hogy volt, de nálunk ha egy hosszú regényt kellett olvasni, akkor az nyárra volt feladva, vagy hónapokkal előtte szólt a tanárnő. Aki meg 10-12 órán keresztül olvas egy drámát vagy hasonló terjedelmű művet, azzal komoly gondok lehetnek.

2011. dec. 7. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 A kérdező kommentje:
A tájékozottságnak semmi köze a kötelező olvasmányok értelmetlenségéhez. Egyébként meg téged minősít, hogy mindenből csak erre tudtál válaszolni. :)
2011. dec. 7. 17:41
 17/33 A kérdező kommentje:

ma 15:20


Heti 10-12 óra. Nem mindegy. :)

2011. dec. 7. 17:58
 18/33 anonim ***** válasza:
78%

A heti 10-12 óra nekem is kissé meredek. Én egy óra alatt kb. 100 oldalt olvasok el egy könyvből, szóval gondolom, nem becsülök fölé, ha azt mondom, 50 oldalt óránként bárki elolvas.

Egy tanévben van legalább 30 hét. Ha csak 10 órát olvas minden héten a gyerek, akkor 300 órát olvasott. Ez 15 ezer oldal elolvasásához elég.


Lehet, hogy régen voltam iskolás, de nekünk egy évben sem adtak fel 15 ezer oldalnyi kötelezőt.

2011. dec. 7. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 anonim ***** válasza:
100%

Ne haragudj kérdező, de amelyik gyerek kötelező olvasmány miatt öngyilkos lesz, az sérült alapból.


Nálatok hány kötelező olvasmány van, hogy csak heti 10-12 óra olvasással lehet befejezni? Hetente feladják a Bibliát kétszer? Nálunk úgy volt, hogy időnként volt kötelező, nem állandóan. Egy hét egy drámára egyáltalán nem kevés, Jókait meg hónapokkal előre feladta, volt rá idő.


A fiatalokat nem érdekli az olvasás, nem a könyv fölött töltik az idejüket, azt mondod. Akkor legyen fészbúkológia óra, mert azt használják? :D Persze, én sem szerettem az összes kötelezőt, el sem olvastam mindet, de a nagy többségét igen. Nem lettem öngyilkos, tök jól vagyok, ráadásul megtanultam gyorsan olvasni (essünk túl rajta minél hamarabb :D)szóval most az egyetemen nincs belőle gondom.


Neked az olvasás nem megy, tiltsuk be, nem kell. Én a matektól voltam rosszul, minden porcikámmal rühelltem az egészet, de el tudtam fogadni, hogy igen, meg kell csinálni.

2011. dec. 7. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 A kérdező kommentje:

Leírtam magyarul, hogy nem gond, hogy olvasni kell, szeretek olvasni. Szerintem az átlag magyarnál többet olvasok. A gond ott kezdődik, hogy olyanokat olvastatnak el, ami sok esetben a nyelvezete, vagy a formája miatt élvezhetetlen, másrészről 2011-ben k*rvára érdektelen. Igen is ismerni kell ezeket a műveket, a tartalmukat, a hatásukat. De néhány valóban jó, és olvasható könyvtől eltekintve teljesen felesleges elolvasni őket. Például ember tragédiája. Óriási alkotás, kelljen is megtanulni belőle a legfontosabb részeket. De az egészet elolvastatni? Minek? Mit fogsz fel belőle? Semmit. Erre való a kötelezők röviden, meg a tankönyv. Lefordítják prózára, és már érthető is.


Egyébként meg a 100 oldal/órával vitatkoznék. Ahhoz 36 másodpercenként el kellene olvasnod egy oldalt. Az azért túlzás szerintem. Ez is kb olyan becslés lehet, mint az én 10-12 órám. Lehet, hogy ez csak 3-4. Az is sok.


Na mind1, nem a GYIK az a hely, ahol ilyesmit kell kitárgyalni. :)

2011. dec. 7. 20:08
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!