Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Miért nem tiltják be a Candide...

Miért nem tiltják be a Candide-ot?

Figyelt kérdés
A kérdést alapvetően provokációnak szánom a vaskalapos videó játék üldözőknek. :) Múltkor olvastam a cikket a srácról, aki állítólag a Counter Strike miatt kezdett vérengzésbe. Ekkor merült fel bennem, hogy vagy 10 éve tanultunk róla, hogy a Candide a megjelenésekor öngyilkossági hullámot indított el közép Európában. 2011-ben meg kötelező olvasmány. Ez hogyan lehetséges? Személy szerint, mikor én elolvastam, kb 3 napig nem lehetett hozzám szólni, annyira nyomasztott. Szóval hogy lehet egy könyv, ami ezrek halálát okozta hasznos a társadalom számára? A kérdésnek nem sok köze van a videojátékokhoz, de felmerül a kérdés, hogy megfelelő kötelező olvasmányok vannak az iskolában, vagy inkább csak irodalmárok öncélúsága miatt veszik el a gyerekek kedvét egy életre az olvasástól. Vannak nagyon jó könyvek, amik közben kötelező olvasmányok, de a Candide-re k*rvára nem volt szükségem... Lehet, hogy irodalmi szempontból érték, de ezt az értéket egy elemzésen keresztül is lehet közvetíteni, nem muszáj minden sz*rt elolvastatni... Hogy a görög művekről ne is beszéljek... Elsős gimnazistákkal görög drámákat olvastatni... Normális??
2011. dec. 6. 21:33
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
75%

Már majdnem komolyan vettelek, amíg el nem jutottam addig a mondatodig, hogy: "a Candide a megjelenésekor öngyilkossági hullámot indított el közép Európában."

Az ifjú Werther szenvedéseire gondolsz, szívem! :P

2011. dec. 6. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
4%
Figyelj, már k.b. 50 éve ugyanazt tanítják Magyarországon az iskolákban, olyanok állítják ezeket a követelményeket, akiknek fogalmuk sincs arról, hogy néz ki egy átlagos tizenéves. Én nem olvastam a Candide-ot, de hallottam, hogy rengeteg ilyen van, én magam is tudok párat... Na, a görög művekről ne is beszéljünk, igaz, de nálam egy magyar viszi a pálmát, ami akkora baromság, hogy mindegy, mennyire akartam, nem bírtam felfogni. Igazán ráférne már az egész Magyarországi tananyagra egy rendes frissítés, pl. az irodalom- és töriórák tananyagának nagyját helyből kidobhatnák a p.icsába, és tanthatnának olyat, ami tényleg hasznos/érdekes. Ne csodálkozzunk, hogy nem vesznek könyvet a kezükbe a tizenévesek, ha nem azt mutatják meg nekik, hogy ez igenis egy jó szórakozás is lehet. Én személy szerint sajnálom, hogy nem volt lehetőségen érettségi előtt kirpróbálni más ország rendszerét(, lehet ott is maradtam volna), nem is lesz rá alkalmam már...
2011. dec. 6. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 anonim ***** válasza:
86%

A 21. században élünk. Nagyon sokan meghaltak már az előző századokban azért, hogy nekünk jogunk és lehetőségünk legyen megismerkedni bármilyen nézettel, amivel csak akarunk.

Ma szabadon elolvashat az ember bármit. És el is kell olvasnia. Meg kell tudnunk, mire jutottak elődeink, hogy ezen ismeretek birtokában előbbre vihessük a világot. Ennek része a Candide is, és sok más is.


Sajnos nem tudom jól megfogalmazni, de meggyőződésem, hogy az emberiség ellen elkövetett bűn minden egyes könyv betiltása. Akkor is, ha bárki öngyilkos lesz miatta.

2011. dec. 6. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 anonim ***** válasza:
81%

"Ekkor merült fel bennem, hogy vagy 10 éve tanultunk róla, hogy a Candide a megjelenésekor öngyilkossági hullámot indított el közép Európában. "


A Werther, nem a Candide. A Werther egyébként tök jó, én szerettem olvasni. A Candide szerintem ökörség, de nem kellene betiltani.


"Szóval hogy lehet egy könyv, ami ezrek halálát okozta"


Egy könyv nem tud halált okozni, max. ha ráesik valakinek a fejére jó magasról, bár akkor sem pusztán a könyv létezése a tragédia oka.


"felmerül a kérdés, hogy megfelelő kötelező olvasmányok vannak az iskolában"


Megfelelő? Milyen célra megfelelő?


"veszik el a gyerekek kedvét egy életre az olvasástól"


Aki azért nem olvas soha többé, mert nem tetszett neki egy kötelező olvasmány, az amúgy sem olvasott volna, csak ürügyeket keres.


Aki szeret olvasni, azt pedig nem fogja eltéríteni az olvasástól semmilyen rossz kötelező olvasmány.


"Hogy a görög művekről ne is beszéljek"


Mi a baj a görög művekkel? Az Odüsszeia pl. pont olyan, mint a Gyűrűk ura. Egy fantasy. 13-14 éveseknek pont jó. A tragédiák könnyen értelmezhetőek, és a fiatalokat is érdeklő alapproblémákra mutatnak rá.

2011. dec. 7. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 A kérdező kommentje:
Hát, szerintem meg rosszul tudjátok, mert a Candide is(?) nevezetes az öngyilkossági hullám elindításáról, ha nekem nem hisztek, google is your friend. :) Nem írtam volna ki a kérdést, ha előtte nem néztem volna utána. Szivecskéim! ;)
2011. dec. 7. 10:23
 6/33 anonim ***** válasza:
Linkeld már be légyszi, hogy hol találtad, mert én hiába kerestem...
2011. dec. 7. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 A kérdező kommentje:

ma 02:05


Szerinted, ha annak idején a Dragoon Ball miatt kiugrott egy 10-en éves gyerek az ablakon, akkor a haláláért a beton a felelős, ami az ablakuk alatt volt? Szerintem nem. Bajnai sem (vagy inkább a cége, hogy ne politizáljunk) a saját kezével ölte meg a libások egy részét, de valamiért csak öngyilkosok lettek...


A kötelező olvasmányoknak az is a feladatuk, hogy megszerettessék az olvasást a gyerekekkel. Nem tudom Te mikor lehettél gyerek, de a mai fiatalság rühelli a kötelező olvasmányok 80%-t. Vannak kifejezetten jók köztük, de illene már a kor követelményeihez igazítani a kötelezők listáját. Esetleg modern műveket is elismerni, a Sorstalanságon kívül is.


Hidd el, sokan azért nem olvasnak felnőtt korukban, mert gyerekként nem szerették meg a könyveket. Nem tudom pedagógus vagy-e, de ha igen, akkor szégyellheted magad, hogy még annyi eszed sincs, hogy mennyit jelentenek az iskolai élmények a sport, a zene, a tánc, a tantárgyak, az olvasás, stb stb stb megszeretésében.


Szerinted egy 14-15 éves gyereknek görög drámákat kell olvasnia? Volt már a kezedben valamelyik? Ha lett volna, tudnád, hogy olvashatatlanok. Nem az Odüsszeiából kell kiindulni, amit megnézek filmen. Antiganyé meg volt? Na abból aztán pont nem fog fel semmit egy elsős gimnazista. El sem olvassa, meg számára olvashatatlan, de ha el is olvassa, követni már biztos nem tudja. Eleve felesleges verses formában íródott, ősrégi nyelvezetű műveket olvastatni. Úgy sem fogja fel a szerencsétlen gyerek, mit olvas.


A betiltás szó kicsit erős a kérdésben, az nem is igazán nektek, műkedvelőknek szólt. Abban viszont mindenképpen igazam van, hogy ilyen műveket kötelezően elolvastatni netto butaság. Egyrészt a gyerekek 99%-a tutira nem olvassa el az össze kötelezőt. De a kötelezők 50%-ra vetítve is ez lenne az arány, ebben biztos vagyok. Másrészt ezen listát még 40-50 talán 60 évvel ezelőtt állították össze, amikor a tudás anyag kevesebb, a gyerekek szabad ideje meg sokkal több volt. Megnézném melyik komoly(!) 3.-4.-es matektagozatos, fizikából emelt szintű érettségire, és 2 nyelvvizsgára készülő gyermek idejébe fér bele, hogy heti 10-12 órákat szánjon olvasásra. És akkor ez az elit, aki legalább tanul, aki meg nem nagyon szeret tanulni, az azt a kevés időt, amit tanulással töltene, tuti nem fogja számára érdektelen művek olvasására szánni. Nem az mellett kardoskodom, hogy ne is említsék ezeket a műveket, de kötelezően elolvastatni az butaság. Meg mint mondtam, felesleges is, mert úgy sem olvassa el senki.

2011. dec. 7. 10:47
 8/33 anonim ***** válasza:
66%
LINKET! LINKET! LINKET!
2011. dec. 7. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 A kérdező kommentje:
Ebben az öngyilkossági dologban viszont tényleg tévedtem, mert félre értettem a cikket, amit a google-val találtam, tényleg az ifjú werther szenvedéseiről van szó. legalább az író stimmelt. Ez a kis tárgyi tévedés ettől még nem veszi el a dolog élét, továbbra is kérdés, hogy miért kell olyan könyveket olvasni, amik a maguk korában ilyen hatással voltak az olvasókra. Említhettem volna a Faust-ot is egyébként.
2011. dec. 7. 10:55
 10/33 anonim ***** válasza:
100%

"legalább az író stimmelt"


megint tévedsz :(

a Candide az Voltaire,

Werther pedig Goethe

2011. dec. 7. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!