Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Elfogadható ez a leírást a...

Elfogadható ez a leírást a művészetről?

Figyelt kérdés

Ezt én írtam a blogomban(egy ilyen "rajztanfolyamból"),onnan másolom ki nyersen.


Pár témával ezelőtt leírtam a művészetet szűken (pontosítva azt,hogy kiből lesz művész), és kaptam pár negatív véleményt. Most ezt kijavítom, feltöltöm egy-két tartalommal. Illetve megemlíteném ,hogy van egy könyv (Scott McCloud- a képregény felfedezése) amiben nagyon szépeket írnak a művészetről, néhány dolgot egy-az egybe kimásolok. Ezt nem kívánom majd feltüntetni mert össze-vissza lesz.

Ami azt illeti ezt a részt ki is hagyhatjuk, inkább azoknak ajánlanám akik tudnak, vagy sejtik hogy hogy kell rajzolni(persze elolvashatjuk, csak meg kell érteni)!!!


Alapszükséglet:

A művészet minden olyan tevékenység, ami túllép a két alapvető ösztönünkön: a fennmaradás és a szaporodás ösztönén! Az emberi létezés szerencsés vonása, hogy egyszerűen nem tölthetjük ébrenlétünk minden percét evéssel vagy szeretkezéssel. Akármilyen mohón hajszoljuk céljainkat lesz olyan idő, amikor nincs semmi dolgunk. Vegyük példaként az ősembereket. Ők tényleg csak ezért élnek, és ha nem csináltak semmit, akkor mondjuk szobrokat formáztak, majd később ezeket attribútumokkal töltötték fel, a munkájuknak jelentésük lett. Evolúciós ösztöneinktől való függetlensége folytán a művészet segítségével élhetjük ki egyéniségünket, és törhetünk ki a természettől ránk szabott szűk szerepét(három okból is!).

Először is külső ingerek. A dühöt természetnél fogva erőszakkal vezetjük le(rugdosunk,kapálódzunk stb.). Későbbi századokban ez a funkció a sportban és a játékokban nyilvánul meg. Másodszor az érzelmi feszültségek levezetése, így biztosítja a faj szellemi fennmaradását. A művészet mint önkifejezés. A harmadik a művészet mint felfedezés, a fajunk fennmaradása szempontjából.

Bár évmilliók alatt sok minden változott, de ösztöneink ugyanazok maradtak. Azért bármit is teszünk, a művészet mindenben tetten érhető. Vannak olyan foglalkozások, amelyek nagyobb teret engednek a művészetnek, és egyben a fennmaradásnak is, szóval bátran kijelenthetjük, hogy egyes tevékenységekben több a művészet mint másokban. Az élet apró döntések sorozata, van, amikor a fennmaradás a fő szempont, van, amikor nem. Az arányok széles skáláján mozognak.


A művészet értelme:

Oly sokszor, oly sokan kijelentik: Hát ez nem művészet! Mintha a művészetet e lehetne határolni. Pedig szerintem nem lehet. Nem sokan vannak, akik tevékenységükkel ne akarnának kifejezni valamit. Mint ahogy nem sok művész van, aki nem törődne a sikerrel vagyis a fennmaradással. Sok művésznek ez az ideál, vannak olyanok is akik pedig nem rendelik alá ennek a munkájukat.

Sok művész azt mondja: "Nem pénzért csinálom. Nem azért adom el a munkámat, mert passzol a kanapé színéhez! Nem a sikerért, a pénzért teszem. Csakis a művészetért!". Más szóval: a művészetnek semmi értelme nincs! És ez fontos!

Néha évszázadokba telik, hogy felfedezze a világ, hogy semmi értelme nincs egy-egy irányzatnak. Csak komoly mondani valót takar vagy legalább is a hozzáfűzött vizuális(néha nem is vizuális) elképzelést. Az "igazi" művészet sokszor összefügg a cél kérdésével, vagyis hogy mit akarunk elérni vele. Minden egyes mű megalkotásának a maga meghatározott útján kell haladnia. Valami ilyesmi sorrendbe:


A művészet hat lépése:

Gondolat

Forma

Stílus

Struktúra

Technika

Felszín

Talán ez kell,hogy jó művészek legyünk. Kifejtem bővebben:


1. Késztetés, ötlet, gondolat,érzés, filozófia. A mű célja!

2. Milyen formát öltsön: Zene, tánc, festmény, grafika, képregény?

3. A mű melyik művészeti iskoláját kell tanulni. Műfaj, gesztus- és stílus készlet, téma.

4. Megkomponálás, hogyan áll össze az egész, mi tartozzon bele, és mi ne.

5. A tényleges munka elvégzése. Milyen technikával készítsük el. Gyakorlati tudást igényel.

6. A kivitel. Az utolsó simítások,. Ez határozza meg az első benyomásokat( pl: egy szép piros almát hamarabb választanánk mint egy zöldet, pedig ki tudja, melyik az ízletesebb?)


Minden művészetben a felszínt értékelik az emberek a legkönnyebben és talán elsőnek(mint az előbb zárójelben hozott példa). Az újonnan felkapott művészek első pillantásra mindig jobbnak, kívánatosabbnak látszanak mint az öreg művészek, akiknek gondolataik voltak, stílust teremtettek és nem fordítottak annyi időt a felszínességre. Ám mikor a szép csillogó almába beleharapunk, üres és romlott. Így megy ez mióta a művészet a művészet....

Minden művész a felszínnél kezdi(talán?). Elkezd másolni közkedvelt dolgokat, nulla mondanivalóval(talán te is?:S). Aztán ugye jön az 5-ös, a technika. Évekig gyakorolja, hogyan rajzoljon meg ezt-meg azt. A 4-es, mire, mivel, mik legyenek a munkán. A 3-mas a stílus. A 2-es ugye el volt eddig is döntve. És végül talán a legfontosabbak egyike a gondolat. Az utolsóhoz a legnehezebb eljutni, mivel mindegyiket hozzá kell igazítani. Ez az alma magja!

Szerencsére ezt nem kell végérvényesen eldönteni.A művészet tereivel együtt ez is megváltozhat. Egyetlen mű sem nélkülözheti a tartalmat és a formát. De azét azt tudnunk kell,hogy az egyik elsőbbséget élvez, máskülönben karambolozik.



Bárki lehet művész, csak a (tudatlan??) környezetünk dönti el. Nem muszáj hosszú utat végigjárnunk, elég csak kerülőutat és könnyedén megvalósíthatjuk céljainkat-bár ezek a célok szerények. Például, a kisgyermekek rajza, lerajzolják kiskutyájukat, kifejezvén azt,hogy szeretik.


Persze ezek csak szubjektív vélemények voltak. Bármi más lehet a művészet, ezzel lehet egyetérteni és megvetni is lehet. Várom a komikat.


2011. júl. 9. 17:27
 1/3 anonim ***** válasza:
Nem rossz.
2011. júl. 9. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

"A művészet minden olyan tevékenység, ami túllép a két alapvető ösztönünkön: a fennmaradás és a szaporodás ösztönén!"


Nem egészen. A fennmaradás és a szaporodás ösztönén egy csomó más tevékenységünk túllép, pl: tudomány, játék, a szórakozás egyéb formái stb.


Maga a csak élvezetért folytatott szex már túllépés a szaporodási ösztönön, ahogy a konyhaművészet is több az evésnél. Nem nyersen zabáljuk be az ételt, hanem jól megfőzzük. Már ez is több, mint a puszta "szükségletkielégítés".


"A dühöt természetnél fogva erőszakkal vezetjük le(rugdosunk,kapálódzunk stb.). Későbbi századokban ez a funkció a sportban és a játékokban nyilvánul meg."


Az, hogy a dühöt "le kell vezetni", hibás elképzelés, noha sokan hisznek benne. A sport és a játék funkciója sok minden lehet, általában nem a düh "levezetése". Dühösen se játszani, se sportolni nem lehet túl jól.


"Másodszor az érzelmi feszültségek levezetése, így biztosítja a faj szellemi fennmaradását. A művészet mint önkifejezés. A harmadik a művészet mint felfedezés, a fajunk fennmaradása szempontjából"


Kicsit görcsösen, tudálékosan ragaszkodsz ehhez a "faj fennmaradása" izéhet, mert félreérted az evolúcióelméletet.


Az evolúcióelmélet nem mond olyat, hogy MINDEN, amit az ember csinál, valahol a "faj fennmaradását" célozza.


Az ember életében a "fennmaradásért" folyó küzdelemnek elég kicsi szokott lenni a szerepe. Pl. a paleolit korban az emberek "munkaideje" (amíg tehát a bogyókat összegyűjtötték, hogy legyen mit enni) heti 10-20 óra volt. Nem éppen nyaktörő küzdelem a fennmaradásért. Amit az ember csinált (táncolt, festett, rajzolt, színes tollakat gyűjtött, szobrokat faragott, mittudomén), annak nagy részének nem volt köze a "fennmaradáshoz", hanem fölösleg volt. Ha egy kicsit biológus szemmel próbálsz gondolkodni, meg fogod hamar érteni, miért volt ez így.


"Nem sokan vannak, akik tevékenységükkel ne akarnának kifejezni valamit."


Ha a művészet azonos lenne az önkifejezéssel, akkor nem lenne az önkifejezés és a művészet két külön szó. De amúgy érdekes kérdés, hogy az önkifejezés honnantól művészet. Az egyik szempont az, hogy a művészet nem személyes, pontosabban sosem teljesen személyes, hanem legalább részben általános. Ha egy nőnek szerelmet vallasz, az önkifejezés, és óriási tetszést vált ki a nőből, ha szeret téged. De ez nem művészet. Egy szerelmes vers viszont művészet, mert más számára is értékelhető, átélhető. Míg ezzel szemben ha a szerelmi vallomásodat valaki legépelte volna, akkor lehet, hogy az más számára abszolúte érdektelen szöveget eredményezett volna.


"Például, a kisgyermekek rajza, lerajzolják kiskutyájukat, kifejezvén azt,hogy szeretik."


Az csak akkor lesz művészet, ha más számára is kifejez valakit azon a tényen kívül, hogy "ez itt egy kutyát ábrázoló tipikus gyerekrajz". Az önkifejezés még nem művészet. A művészet nem személyes (részben persze elkerülhetetlenül az).


Mondjuk József Attila "Eszmélet" című verse nem annyi, hogy elmond pár sztorit egy József Attila nevű ember életéből, amihez kb. semmi közünk sincs, hanem olyan vers, ami általános, mások számára is fontos gondolatokat és érzéseket fogalmaz meg. Vagy Bach brandenburgi versenyei abban különböznek attól, hogy Kovács úr zuhanyozás közben fütyörészni szokott, hogy az utóbbi csak Kovács úr önkifejezése, ami számunkra semmiféle jelentőséggel nem bír, Bachot viszont teljesen idegenek is élvezhetik, nemcsak Bach.

2011. júl. 24. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Az utolsónak:


Ha kiragadsz egy viszonylag összefüggő szövegből mondatokat, az nem éppen helyén való. Ilyet legközelebb ne csinálj kérlek mert kicsit bunkónak találom. De hát ízlések és pofonok...


Na szóval,azok amiket írtál te csak pontosítasz a dolgokon,nem pedig megváltoztatod. De azért voltak ilyenek is azok tetszettek.Úgyhogy köszi a részletes kijavítást,most már látom,hogy nem rossz az amit írtam.

2011. júl. 24. 12:37

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!