Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Csak én érzem úgy, hogy...

Csak én érzem úgy, hogy őszinte visszajelzést, építő jellegű kritikát szinte sehol sem lehet kapni, vagy tényleg ennyire ritka az érdemi visszajelzés a művészvilágban?

Figyelt kérdés

Hiába kértem több anonim oldalon is segítséget, véleményt a például rajzaim kapcsán, azt tapasztalom, hogy a többség csak kerülgeti a forró kását, képtelenek egyenesen megmondani, pontosan mi a gond, hogyan tudnék rajta javítani. Még interneten, név és arc nélkül sem őszinték az emberek, élőben pedig pláne nem. Jártam művészeti iskolába is, sajnos ott is hasonlót tapasztaltam. A legapróbb visszajelzést is úgy kellett harapófogóval kihúzni az oktatókból, tanulótársakból.


Szinte látom rajtuk, hogy nem tetszik nekik, amit csinálok, mégis, igyekeznek kitérő vagy pozitív kicsengésű válaszokat adni, nehogy megbántsanak. Miért ilyen nehéz építő jellegű kritikához jutni?

Alighanem többre mennék vele, mint a szánalomból kapott léleksimogatással, már csak azért is, mert úgy érzem, többek között az érdemi visszajelzés hiánya miatt nem fejlődök sehová.


Ilyen válaszokkal, hogy “Ezek nem rosszak/Egész jók./Nem tudom, mi hiányzik belőle./Nehéz véleményt alkotnom./Csak így tovább, főleg, ha szereted ezt a csinálni.” mégis mire menjek?


Ráadásul az egész jó/nem rossz az szinte mindig a “pocsék”-nak a virágnyelvi megfogalmazása. Ha valakinek őszintén tetszik egy adott mű, vagy az illető munkássága, az nem ilyen mondvacsinált válaszokkal fogja lereagálni. Világosan lehet érezni az őszinte bók és az udvariaskodás/formaiság közötti különbséget. :( Mivel én az esetek 80-90%-ában ilyen jellegű visszajelzéseket kapok, illetve többnyire még ennyit sem, kezdem azt érezni, hogy semmi tehetségem a rajzoláshoz. Mindenesetre, ha ez valóban így van, miért nincs egy embernek sem annyi vér a pucájában, hogy kerek-perec felvilágosítson?



tegnap 16:02
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%
Igazából az a nagyon termékeny, ha az elismerés és a pénz hiánya a sokadik probléma a sorban. Nem feltétlenül kell a jövőben sem átemelni a megoldandók közé. Legelsősorban azért nem, mert a ma tényleges megoldásai vezethetnek lépésenként oda, hogy ezek a "csak viszi a pénzt" és társai kiegészüljenek azzal, hogy "egyelőre", mert tényleges üzleti terv fogja keretbe azt, ami a fenntartható alkotáshoz elvezethet. Természetesen semmi se biztos, ne is ringassa senki ilyenekbe magát, de az is igaz, hogy az esélyek azok mellett állnak, akik gond nélkül "kísértik a sorsot" akárhányszor is, és nem hagyják, hogy különösebben megviselje őket a kudarc, bármelyik arcát mutass is.
ma 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
100%

Rettentően sok rossz művész van felkapva, mert jól kommunikálnak, jó a kapcsolatrendszerük, vagy a galériájuk meglátott bennük valami eladhatót. Ez nem egy egzakt tudomány. A tanároknak is van egy ízlésvilága, ami egyfajta szemüveg, és azon keresztül néznek minden alkotást. Olyat is láttam már, hogy valaki a nagyon gagyitól eljutott az országos hírnévig, és felkapott alkotó lett, tényleg jó munkákkal.Tehát maga az ember fejlődött, pedig én őt x évvel ezelőtt reménytelennek láttam. Ebben a szakmában ma már nem kell feltétlenül szupernagy tehetség (noha nem árt), viszont tényleg érdemes tudni az aktuális trendeket, amik persze folyton változnak is+folyamatosan dolgozni kell, és gyártani a munkákat.

Amúgy a fullgagyi giccsek mindig rengeteg like-ot kapnak, szóval a like az biztos, hogy nem a jó művészet fokmérője.

Azt gondolom, hogy a művészeti munka, ha tényleg őszintén és jól akarod csinálni, az egy öntörvényű munka, viszont az eladhatóság, a siker ezzel nem áll egyenes arányosságban. Ha egyszer eladható lettél, akkor onnantól elvárják tőled kb ugyanazt, amiről felismerhető vagy, és lehet, hogy te magadtól már tök más dolgokat csinálnál, de ha ezen függ a megélhetésed, akkor folytatnod kell ugyanazt a vonalat. El kell itt is dönteni, hogy mi a fontos. Másoknak dolgozol-e, vagy magadnak. Nem jó csak az aktuális sikert hajkurászni egyébként semmilyen szakmában. Kell egyfajta belső elhivatottság, ami segít, hogy dolgozz tovább és higgy magadban akkor is, ha épp nincsen külső megerősítés. Ez az élet kb. minden területére érvényes amúgy. Rengeteg, ma már világhírű művész nem volt sikeres a maga idejében. Vagy a munkássága első jó pár évében.

ma 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
Pszichikai gátak: nem akarják hogy rosszul essen, félnek hogy hülyeséget mondanak, stb.
ma 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!