Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Csak én érzem úgy, hogy...

Csak én érzem úgy, hogy őszinte visszajelzést, építő jellegű kritikát szinte sehol sem lehet kapni, vagy tényleg ennyire ritka az érdemi visszajelzés a művészvilágban?

Figyelt kérdés

Hiába kértem több anonim oldalon is segítséget, véleményt a például rajzaim kapcsán, azt tapasztalom, hogy a többség csak kerülgeti a forró kását, képtelenek egyenesen megmondani, pontosan mi a gond, hogyan tudnék rajta javítani. Még interneten, név és arc nélkül sem őszinték az emberek, élőben pedig pláne nem. Jártam művészeti iskolába is, sajnos ott is hasonlót tapasztaltam. A legapróbb visszajelzést is úgy kellett harapófogóval kihúzni az oktatókból, tanulótársakból.


Szinte látom rajtuk, hogy nem tetszik nekik, amit csinálok, mégis, igyekeznek kitérő vagy pozitív kicsengésű válaszokat adni, nehogy megbántsanak. Miért ilyen nehéz építő jellegű kritikához jutni?

Alighanem többre mennék vele, mint a szánalomból kapott léleksimogatással, már csak azért is, mert úgy érzem, többek között az érdemi visszajelzés hiánya miatt nem fejlődök sehová.


Ilyen válaszokkal, hogy “Ezek nem rosszak/Egész jók./Nem tudom, mi hiányzik belőle./Nehéz véleményt alkotnom./Csak így tovább, főleg, ha szereted ezt a csinálni.” mégis mire menjek?


Ráadásul az egész jó/nem rossz az szinte mindig a “pocsék”-nak a virágnyelvi megfogalmazása. Ha valakinek őszintén tetszik egy adott mű, vagy az illető munkássága, az nem ilyen mondvacsinált válaszokkal fogja lereagálni. Világosan lehet érezni az őszinte bók és az udvariaskodás/formaiság közötti különbséget. :( Mivel én az esetek 80-90%-ában ilyen jellegű visszajelzéseket kapok, illetve többnyire még ennyit sem, kezdem azt érezni, hogy semmi tehetségem a rajzoláshoz. Mindenesetre, ha ez valóban így van, miért nincs egy embernek sem annyi vér a pucájában, hogy kerek-perec felvilágosítson?



tegnap 16:02
A kérdező szavazást indított:
Alkotóként én is ezt tapasztalom. Valóban nehéz hasznos, építő jellegű visszajelzéshez jutni.
Szerintem ez nem így van. Valószínűleg valamit rosszul csinálsz, illetve rossz körökben mozogsz.
2 szavazat
1 2
 1/12 kürtőskalácska ***** válasza:
Ha szeretnéd akkor itt meg privátba is küldhetsz képeket és elmondom mi a véleményem róla és mit lehet rajta javítani.
tegnap 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy nem akarnak hülyeséget se mondani, vagy nem bíznak annyira a rálátásukban, hogy a nehezét elkezdjék tálalni, és egyáltalán nem kizárható, hogy próbálták már, és a rendszerint kapott reakciókból rövid úton elegük lett. Le kell róni a tiszteletköröket.
tegnap 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
A művészet ízlés dolga. Lehet, hogy nem tetszik valakinek, mert más az ízlése, de nem is akarja azt mondani, hogy ez bűn ronda, mert ő is tudja, hogy ez csak az ő ízlése, attól még lehet valami jó, hogy neki nem tetszik. Egyébként meg le kell szarni, csináld, ami neked tetszik, ha két lájk, akkor kettő. Ne azért akarj alkotni, hogy másoknak tess, hanem a magad ízlése szerint.
tegnap 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Mansour ***** válasza:

"Szinte látom rajtuk, hogy nem tetszik nekik, amit csinálok, mégis, igyekeznek kitérő vagy pozitív kicsengésű válaszokat adni, nehogy megbántsanak."

Jelenleg csúcsra van járatva a "nehogy megbántsunk valakit" kultúrája. Én alapvetően kedvelem az őszinteséget, de még én is nehezen írom le mondjuk egy vers szerzőjének itt, hogy semmit nem ér a műve. Amelyik annyira katasztrofális, annak persze igen, de amelyik már alulról közelíti a középszart, annak olyasmit írok, hogy "nem rossz próbálkozás, de bőven van mit csiszolni rajta". Egyszerűen rossz érzés teljesen leoltani valakit, akin látszik, hogy a nullánál egy picivel többet tett bele a dologba.

"Mivel én az esetek 80-90%-ában ilyen jellegű visszajelzéseket kapok, illetve többnyire még ennyit sem, kezdem azt érezni, hogy semmi tehetségem a rajzoláshoz."

Ha így érzed, akkor valószínűleg így is van... :(

Mindenesetre küldjél privátba, vagy ide is belinkelheted, ha kifejezetten kéred az őszinteséget, akkor tőlem tuti meg is kapod.

tegnap 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Mansour ***** válasza:

"Ne azért akarj alkotni, hogy másoknak tess, hanem a magad ízlése szerint."

Ez rendben van mindaddig, amíg tényleg csak magának, saját kedvtelésre akar alkotni. De ha már megméretteti magát a külvilág felé is, akkor bizony tudomásul kell venni a külvilág ítéletét. És nem minden az ízlésen múlik, vannak azért objektív szempontok is, ami alapján a művészi tehetséget és tudást értékelni lehet.

tegnap 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Küldhetsz linket nekem is.
tegnap 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

#5: ez így van. De attól még hamar ki lehet égni abban, hogy folyton azt hajkurássza az ember, amire több lájkot kap, ahelyett, hogy azt csinálná, amit szeret is. Ha szereted, sokat csinálod, attól még egyre jobb leszel. Aztán megrekedsz egy szinten, azt el kell fogadni. Nem kell mindenkinek eladnia a képeit, a művészet remek hobbi akkor is, ha az asztalfiókban marad.

Az én munkáimat is csak a család dicséri, alig kapok rá pozitív visszajelzést idegenektől, de nem érdekel. Kiposztolom, megkapom a 3-5-10 lájkot és kész. Többet számít, amikor visszahallom, hogy a rajzfilmfigurás naptár a hálóban van kitéve, a kis virágos akvarell könyvjelző lett, ha látom a képeslapot a nagyi vitrinjében, mint hogy randomuser0815 lájkolta.

Online senki nem fogja odakommentelni, hogy "ez de szar", csak továbbgörget. Személyesen is csak kevesek (nekem pl anyukám szokta mondani, hogy "ez most nem sikerült olyan jól" vagy "tudsz ennél jobbat is"). Ez egy ilyen biznisz, a legtöbb ember nem tudja megmondani, mitől jó egy kép technikailag, csak azt, hogy neki tetszik-e. (3-as voltam)

tegnap 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
#7 Ez nem ilyen "muszáj fullban tolni" dolog. Igazából ha jó pillanatokat akarsz szerezni többeknek, akkor magától értetődő, hogy velük együtt formálódsz előadóként is.
tegnap 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Persze. De ha elismerést akarsz, akkor vagy az aktuális trendeket követed vagy annyira jó és egyedi vagy, hogy nem vagy erre rászorulva. Akkor viszont nem azt kapod, mint amire a kérdező panaszkodik, hogy "egész jó".

Ha ez az a kérdező, aki rögtön beugrott, ahogy elolvastam, akkor volt itt már pár ilyen kérdése, csak a mások hibáztatása meg a hiszti, hogy alig pár lájkot kap és a művészeti suliban kinézik a társai is meg a tanárai is. Nem muszáj, hogy az elismerés meg a megélhetés legyen az elsődleges célja az alkotásnak, csak erre próbáltam (megint) rávilágítani. Ha viszont megélhetés, akkor 90%-ban mások ízlését kell kiszolgálni valamilyen formában (ha ez a kérdező az, akire gondoltam, ő animációs stúdióban akart volna elhelyezkedni, az nem az egyéni alkotások fellegvára, legalábbis az első 10-20 évben).

ma 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Na muti, majd én megmondom a frankót
ma 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!