Ha képregényt/mangát olvasok, az olvasásnak számít?
A képregény klf. történetek lebutított változata.
Megismerheted belőle a történet magvát, de magát
a művet nem.
A nyelvezetét, stílusát, stb., stb.
A képregény nem könyvolvasás.
Az én régi magyar tanárnőm a mangát is könyvnek számította. (2 könyvemutatóra kapunk egy 5-öst, nekem meg az egyik könyv a Kuroshitsuji volt az éppen aktuális (100+) fejezetig.)
A képregény hasonlít a dráma olvasáshoz. (Ami néha még kötelező is) A párbeszédeket olvasod, azt viszont, hogy ki mit csinált, stb rajzon látod. (Nem leírva, mint a drámában)
Amúgy kevés Magyarországon a nyomtatásban is megjelent lefordított képregény, (ha meg van is, cseszett drága...) így inkább ezért van háttérbe szorulva.
ha tippelhetek, ezek azok a könyvkukac csatornák/oldalak, ahol személyiségnek számít, ha valaki könyvet olvas, a minőségétől függetlenül (akinek nem inge). más kifejezőeszközökkel dolgozik egy képregény (tehát egy manga is), mint egy mondjuk úgy "írott" könyv (hiszen a képregényt is meg kell írni), de ettől még nem lesz kevésbé értékes sem mint médium, sem mint olvasási élmény.
(az eléggé régimódi hozzáállás, hogy a képregény csak a lebutított könyv. egy csapnivalóan megírt könyv semmivel nem lesz jobb egy minőségi néma képregénynél csak azért, mert több szó van benne.)
igen.de a klasszikus értelembe vett könyv 100százalékban a fantáziádra van bízva(míg nem jelenik meg A FILM...)EZ olyan mint a "láthatatlan kiállítás"
vagy pornóiparban/sexiparban nem mondom meg mi.....
#5
Vannak illusztrált könyvek is. Azoknál meg hogy ki hogy néz ki, stb látjuk, nincs minden a fantáziánkra bízva.
A manga és a képregény is elsősorban vizuális médium, ebből kifolyólag más erősségei és más gyengéi vannak mint a könyveknek.
Én személy szerint nem veszem olvasásnak, még ha sok szöveg van benne akkor sem, egyszerűen nem aktiválja úgy az agyadat mintha végig a szövegre kellene koncentrálnod. De ez nem jelenti azt hogy alsóbbrendű formátum lenne, szimplán csak más.
Éppenséggel olvasásnak számít, színvonaltól függően az is irodalom, értéket képvisel. De azért nem az jellemző rá, hogy összefüggő szövegfolyamok vannak benne, más a szövegének a szerkezete, felépítése, mint egy könyvnek vagy novellának.
Ha az a cél, hogy választékos kifejezésmódot fejlessz, akkor szerintem nem elég csak képregényt vagy mangát olvasni.
Mivel olvasod is, nem csak a rajzokat nézed, ezért igen, olvasásnak számít... Miért ne számítana annak? Nem is értem.
Az olvasás akkor is jó, ha képregényt olvasol, ha mást. Ha például egy kisgyerek nem szeret annyira olvasni, ellenben a képregények már jobban lekötik, akkor miért ne motiválhatná a szülő vagy tanár az adott gyereket így olvasásra? Költői kérdés, bele a levegőbe. :)
Egyébként a 8-as szépen leírt mindent, ami lényeges. Azzal egészíteném ki, hogy a választékos kifejezésmód fejlesztése se feltétlen hiányzik a képregényolvasás adta lehetőségekből (ahogy nem minden könyvként megjelent történet/regény az irodalom csúcsa, attól hogy könyv formátumú).
A képregények között is találhatsz olyan műveket, amelyek komolyabb, összetettebb szövegkörnyezettel, megfogalmazással, mélyebb gondolatokkal rendelkeznek.
Tipikusan Alan Moore neve ugrott be elsőre a minőségi képregényírással kapcsolatban, de feltételezem, hogy a nagy nevek közül pl. Neil Gaiman képregényeivel se nyúlsz mellé, mert ugye, eleve egy regényíróról beszélünk.
Remélem, tudtam segíteni és kicsit más perspektívába helyezni ezt a könyv vs. képregény dolgot. Nincs versus, lehet mindkettőt jól használni. ;)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!