Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Honnan tudjuk, hogy minden...

Honnan tudjuk, hogy minden ember ugyan azt a színt látja?

Figyelt kérdés

Jó, jó tudom: ez így elsőre nem egy túl értelmes kérdés, de mindjárt kifejtem bővebben.


Honnan lehet azt tudni, hogy mindenki ugyan azt a színt nevezi zöldnek? Nem lehetséges, hogy valaki közben kéknek látja azt az árnyalatot, csak már megtanították, hogy az bizony zöld? Most nem a színvakokra gondolok. Ha nem arra, amikor a színeket tanuljuk.

Pl.: három gyerek ül a filcek fölött.

Jancsi ezt látja: sárga, narancs, zöld, kék, barna, lila.

Petike meg ezt: barna, lila, sárga, kék, narancs zöld

Katika: zöld, barna, sárga, lila, kék, narancs.

Csak már az oviba megtanulják, hogy az elsőt, azt lila, a második a kék, a harmadik a zöld, a negyedik sárga, az ötödik barna, és a hetedik a narancs.


Honnan véljük tudni, hogy az egész emberiség színlátása azonos? Mi az indoklása? Vagy pont ellenkezőleg: honnan tudjuk, hogy ez nem így van?


2010. jún. 14. 02:09
1 2 3 4
 31/36 anonim ***** válasza:

07:13


A szín mint fizikai jelenség és a szín mint pszichológiai jelenség két különböző dolog, elég sok zavart is okoz, hogy ugyanazzal a szóval jelöljük őket.

2010. jún. 16. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/36 A kérdező kommentje:

Szóval onnan tudjuk, hogy minden ember HASONLÓ színeket lát, hogy nem tudjuk bizonyítani, hogy ez nem így van.


Hát ez aztán igazán tudományos. :D

2010. jún. 16. 15:52
 33/36 anonim ***** válasza:
60%

A hasonlóságot onnan gondolhatják, hogy a génekben nem találtak olyat, hogy az alapszínek összevissza keverednének. Csak a színtévesztéseket és az anomáliákat mutatták ki.

Az egyik fajta színtévesztésben a zöld csap érzékenysége a pirosra tolódik, a másik fajtában a piros csap érzékenysége tolódik a zöld színre. Összekerül a kettő, mi lesz az eredmény? Látszólag egy kettős anomália, valójában színcserés kettős anomália. De ez nagyon ritka lehet.

2010. jún. 16. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/36 anonim ***** válasza:
66%

tegnap 15:52


Igen, PONTOSAN EZ a tudományos hozzáállás. A tudományban ugyanis ha valószínű, hogy X, akkor egészen addig nem feltételezzük, hogy ~X, amíg erre nincs különösebb okunk. Mivel az emberek szemének és agyának felépítése hasonló, és mivel hasonló hangulati minőségeket kapcsolunk az egyes színekhez, ezért közvetett bizonyítékaink vannak arra, hogy nincsenek fordított spektrumot látó emberek. Viszont SEMMI sem szól amellett, hogy márpedig vannak. Ezért az a tudományos felfogás, ha úgy gondoljuk, hogy nincsenek.

2010. jún. 17. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/36 anonim ***** válasza:
Én is azt hittem, hogy csak én gondolkodom ilyeneken!
2012. máj. 26. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/36 anonim válasza:

Ezen én is gondolkodtam. Viszont nekem az jutott eszembe, hogy ha ez így van, tehát minden ember különbözően látja a színeket, akkor annak milyen pszichológiai hatása lehet.


Kisebb koromban sokat játszottam a GTA-val. Akkoriban a Vice City és a San Andreas volt terítéken. Azért hozom fel példának ezt a két játékot, mert ezt biztosan sokan ismeritek.


A Vice City-t személy szerint jobban szerettem mert ott a fejlesztők élénkebb színeket használtak. Sokkal vidámabb játéknak tűnt, míg a San Andreasban már-már "depressziósnak éreztem magam"...


Sajnálom egyébként, hogy nem készült olyan statisztika, ami azt mutatja, hogy mennyire "viselkedtem" antiszociálisan a két játékban. Szerintem tanulságos lenne az eredmény és a legfőbb különbség a két játék között mindössze az volt, hogy az egyikben vidámabb színeket használtak. Nekem legalábbis ez tűnt a legkirívóbb "fejlesztésnek".


De visszakanyarodva a valósághoz, úgy gondolom, hogy az az ember, aki élénkebbnek látja a színeket és vidámabbnak éli meg a világot, maga is vidámabb természetű ember lesz. Persze ez csak egy dolog, mert az ember közérzetét sokminden befolyásolja, de említésre méltó lehet. :)

2018. máj. 26. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!