Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Honnan tudjuk, hogy minden...

Honnan tudjuk, hogy minden ember ugyan azt a színt látja?

Figyelt kérdés

Jó, jó tudom: ez így elsőre nem egy túl értelmes kérdés, de mindjárt kifejtem bővebben.


Honnan lehet azt tudni, hogy mindenki ugyan azt a színt nevezi zöldnek? Nem lehetséges, hogy valaki közben kéknek látja azt az árnyalatot, csak már megtanították, hogy az bizony zöld? Most nem a színvakokra gondolok. Ha nem arra, amikor a színeket tanuljuk.

Pl.: három gyerek ül a filcek fölött.

Jancsi ezt látja: sárga, narancs, zöld, kék, barna, lila.

Petike meg ezt: barna, lila, sárga, kék, narancs zöld

Katika: zöld, barna, sárga, lila, kék, narancs.

Csak már az oviba megtanulják, hogy az elsőt, azt lila, a második a kék, a harmadik a zöld, a negyedik sárga, az ötödik barna, és a hetedik a narancs.


Honnan véljük tudni, hogy az egész emberiség színlátása azonos? Mi az indoklása? Vagy pont ellenkezőleg: honnan tudjuk, hogy ez nem így van?


2010. jún. 14. 02:09
1 2 3 4
 21/36 anonim ***** válasza:

ma 08:52:

A szinesztézia NEM betegség, és NEM bemagyarázás alapján működik, hanem teljesen automatikusan történik meg az adott személlyel.


Viszont az is igaz, hogy a szinesztéziások rendszerint nem veszik észre, hogy másként érzékelnek. Ehelyett feltételezik, hogy mindenki mindent ugyanúgy érzékel, mint ők, tehát a dolog egyértelmű. Csak akkor jönnek rá, hogy ez nem igaz, amikor például hamis színekben írott betűket látnak.

2010. jún. 14. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 A kérdező kommentje:

ma 07:23.

Nem tudjuk. De ezt már a görögök is felvetették, igaz ők a jogi problémák orvoslására kívánták "alkalmazin". Ezzel próbálták magyarázni, hogy ami az egyik embernek egy szemét, egy pici fémdarab az a másiknak egy értékes aranyrúd.

2010. jún. 14. 13:08
 23/36 anonim ***** válasza:
60%

Kérdező: Az állatoknál is vannak kisebb eltérések.

A legtöbb állat nem látja olyan jól a színeket, mint az ember.

Egy kisebb eltérést magadon is tapasztalsz a két szemed között.

2010. jún. 14. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 anonim ***** válasza:
Ezen már én is sokat gondolkodtam :) Ahogy azon, hogy honnan tudjuk, hogy mindenki ugyanazt az ízt érzi? :)
2010. jún. 14. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 anonim ***** válasza:
60%

13:04:


"és ki is mutatható, hogy ilyenkor az agyban valóban aktívak a színérzékelési területek, nem csak "bemagyarázza" magának"

2010. jún. 14. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/36 anonim ***** válasza:

ma 12:58:

A szubsztraktív színkeverésnél keverhetjük a feketét is, ilyen a CMY modell a nyomtatóknál(hiszen a papír fehér, nem fekete), csak inkább nem ezt, hanem a CMYK modellt használják, ahol a türkiz, magenta, sárga színeken kívül van még fekete is.

2010. jún. 14. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/36 anonim ***** válasza:

12:45 - ott a pont. A rajztanár kitörölheti a valagát az RGB színmodelljével, az kizárólag az additív színkeverést jelenti és fényszínekre értelmezhető. Amint ő, vagy a diákja a kezébe vesz egy ofszetnyomott kiadványt, máris a CMYK (szubtraktív) színkeverés eredményét látja. Ezek a tárgyszínek.

De ami tény, hogy a szemben lévő színérző receptorok a fényszíneket érzékelik, ilyenmódon az RGB-t. Konkrétan a teljes színskálát a vörös, zöld és kék színekből keveri ki. Ebből következik, ha valakinél pld. a zöld receptorok mennyisége csökkent, akkor a keverés téves színlátást eredményez (színtévesztés, anomália), azaz a normál színlátó és a színtévesztő nem ugyanazt a színt látja.

2010. jún. 14. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 A kérdező kommentje:

13.32-nek.

köszi ezt nemtudtam. mondjuk én alapból sz.g.-ben gondolkodtam, ahol a monitor meg sötét. "vakablak"

2010. jún. 14. 20:20
 29/36 anonim válasza:
60%
De jó látni, hogy ez másnak (a kommentekből ítélve másoknak) is eszébe jutott. :) Arra jutottam, hogy ha valakivel "látórendszert" cserélnék, olyan túl nagy eltérés valószínűleg nem lenne, mert gondoljunk csak a színtársításokra, melyik szín mihez passzol? Ebben pedig nagyjából létezik egységes ízlés. (Bár a Mátra-Volán buszok színtervét aki kiötlötte, az nem biztos, hogy ugyanúgy látja a színeket, mint én :) )
2010. jún. 15. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/36 anonim ***** válasza:
67%

"Honnan tudjuk, hogy minden ember ugyan azt a színt látja?"


Tudjuk, hogy nem ugyanazt látják.


A szín ugyanis nem a tárgyak fizikai tulajdonsága, hanem egy érzet.


A szín létrejöttéhez 3 dolog kell. Kell először is egy tárgy. Ezt meg kell világítani. Végül, ezt valaki látja, és azt mondja, hogy egy bizonyos színt lát, pl. az előtte lévő labda piros. Persze amiről beszél, az az őbenne létrejövő szín-érzet, nem pedig a tárgy! Ugyanakkor egymással a tárgyakról beszélünk, pl. piros labdákról, nem a színérzeteinkről. Egy pirosat és zöldet nem is látó piros-zöld színtévesztő (aki a világot piszkos kék-sárgában látja) is tud beszélni a piros labdáról, mert ugye megtanulta.


Az emberek szeme eltérő felépítésű. Pl. a különféle színérzékelő pálcikák aránya nem teljesen azonos mindenkinél. Annyira nem, hogy ugyanannak az embernek a két szemében sem tökéletesen azonos az arányuk. Ezért a legtöbb ember nem teljesen egyformán látja ugyanazokat a színeket a két szemével. Az egyikkel pirosasabban, a másikkal zöldesebben látja a világot például. Legfeljebb van, aki ezt észreveszi, meg van, aki nem. A színvakság, színtévesztés esetében jelentős az eltérés az átlagtól a színérzetekben, a többi esetben az eltérések kisebbek. De egyáltalán nem ugyanúgy látjuk a színeket, sőt, meglepő lenne, ha ugyanúgy látnánk, mert az azt jelentené, hogy a szemeink és agyunk különféle paraméterei annyira hasonlóak lennének, ami csak ember alkotta sorozatgyártmányok példányainál (vagy ott sem) fordul elő, a természetben azonban ilyesmi nincs.


Végül, felvethető, hogy van-e olyan ember, aki pl. pont fordított spektrumot lát, mint egy másik ember, tehát hogy olyan radikálisan máshogy lát mindent, mint a kérdésben szereplő gyerekek. Ez ellen egyedül azt lehet felhozni, hogy nincs okunk feltételezni, hogy ez így van, ha meg így lenne, azt nem lehetne bizonyítani. Amúgy valószínűleg nincs így, mert általában mindenki a pirosat tartja a "vad" színnek, a kéket a "nyugodt" színnek stb., és ez alapján sejthető, hogy ezek a színek hasonló élményeket jelentenek mindenki számára.

2010. jún. 16. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!