Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Honnan tudjuk, hogy minden...

Honnan tudjuk, hogy minden ember ugyan azt a színt látja?

Figyelt kérdés

Jó, jó tudom: ez így elsőre nem egy túl értelmes kérdés, de mindjárt kifejtem bővebben.


Honnan lehet azt tudni, hogy mindenki ugyan azt a színt nevezi zöldnek? Nem lehetséges, hogy valaki közben kéknek látja azt az árnyalatot, csak már megtanították, hogy az bizony zöld? Most nem a színvakokra gondolok. Ha nem arra, amikor a színeket tanuljuk.

Pl.: három gyerek ül a filcek fölött.

Jancsi ezt látja: sárga, narancs, zöld, kék, barna, lila.

Petike meg ezt: barna, lila, sárga, kék, narancs zöld

Katika: zöld, barna, sárga, lila, kék, narancs.

Csak már az oviba megtanulják, hogy az elsőt, azt lila, a második a kék, a harmadik a zöld, a negyedik sárga, az ötödik barna, és a hetedik a narancs.


Honnan véljük tudni, hogy az egész emberiség színlátása azonos? Mi az indoklása? Vagy pont ellenkezőleg: honnan tudjuk, hogy ez nem így van?


2010. jún. 14. 02:09
1 2 3 4
 1/36 anonim ***** válasza:
100%
ezen már én is elég sokat gondolkodtam és arra az álláspontra jutottam, hogy nem tudom
2010. jún. 14. 03:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/36 anonim ***** válasza:
90%
első válaszoló: XD ezen megszakadok.... :D
2010. jún. 14. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/36 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem mindenki másképp látja, ha nem is nagyon, kicsit, viszont azt is megtanulja mindenki h melyik melyik, így hiába látuk másképpen, ugyanúgy hivatkozunk ugyanarra a színre.
2010. jún. 14. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 anonim ***** válasza:
80%

Egyet értek az előzővel.

Ritka értelmes kérdés, de tényleg. Jó olvasni ilyet, a többi között.

2010. jún. 14. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/36 anonim ***** válasza:
63%
Szerintem meg nem. Minden szín adott elektromágneses sprektummal rendelkezik. Ami ugyebár egy adott szín esetében mindig megegyezik. Szerintem a barna az mindig barna.
2010. jún. 14. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/36 anonim ***** válasza:

Én meg megprobálom a jozan paraszti eszemmel átgondolni.

Piros az piros. meleg szín ugye? tudod hogy meleg szin? igen. annak látod? igen. hát én is :) ha pl te a pirosat kéknek látnád az már hideg szín lenne.

2010. jún. 14. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/36 anonim ***** válasza:
76%
Honnan tudjuk, hogy minden ember ugyan azt a valóságot látja?
2010. jún. 14. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/36 anonim ***** válasza:
81%

A gyerek megtanulja, hogy egy bizonyos szint minek neveznek - és mivel általánosan elfogadott szinelnevezések vannak, ezért jól tanulják meg a gyerekek. A te példádnál maradva: ha az egyik gyerek a sárgát barnának látja, akkor azttanulja meg, hogy ezt sárgának nevezik.


De hogy érdekesebb legyen, sokat számit, hogy mit hogy mond valaki. VOlt egy kisérlet, ahol a résztvevöknek sárga és zöld közti szinü tárgyat mutattak és meg kellett jegyezniük a szint, meg leirni, hogy szerintük milyen szinnek nevezik. Utána - egy órával késöbb - ki kellett több szinárnyalatból választani azt, amit elözöleg láttak.


A résztvevök egy része az eredeti szint sárgás-zöldnek, mások zöldes-sárgának nevezték el. A visszakereséskor az elsök inkább sárgát választottak ki, amásodikak pedig sokkal zöldebbet, mint az eredeti minta volt, mert az elnevezés elvitte az emlékezetüket.

2010. jún. 14. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 anonim ***** válasza:
63%
Uhúúú mekkora kérdés :D Ez nagyon jó!!!
2010. jún. 14. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/36 anonim ***** válasza:
Azt hittem, én vagyok az egyetlen, akinek ez az eszébe jutott :D
2010. jún. 14. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!