Honnan tudjuk, hogy minden ember ugyan azt a színt látja?
Jó, jó tudom: ez így elsőre nem egy túl értelmes kérdés, de mindjárt kifejtem bővebben.
Honnan lehet azt tudni, hogy mindenki ugyan azt a színt nevezi zöldnek? Nem lehetséges, hogy valaki közben kéknek látja azt az árnyalatot, csak már megtanították, hogy az bizony zöld? Most nem a színvakokra gondolok. Ha nem arra, amikor a színeket tanuljuk.
Pl.: három gyerek ül a filcek fölött.
Jancsi ezt látja: sárga, narancs, zöld, kék, barna, lila.
Petike meg ezt: barna, lila, sárga, kék, narancs zöld
Katika: zöld, barna, sárga, lila, kék, narancs.
Csak már az oviba megtanulják, hogy az elsőt, azt lila, a második a kék, a harmadik a zöld, a negyedik sárga, az ötödik barna, és a hetedik a narancs.
Honnan véljük tudni, hogy az egész emberiség színlátása azonos? Mi az indoklása? Vagy pont ellenkezőleg: honnan tudjuk, hogy ez nem így van?
07:31 járt legközelebb az én véleményemhez.
Azt valóban nem tudjuk, hogy a másik ember mondjuk nem kéknek látja e a zöldet... DE volt már jópár megfigyelés/kutatás azzal kapcsolatban, hogy egy-egy szín az emberekből milyen reakciót vált ki, és ezek többségében megegyeztek...
És szerintem ez a lényeg... tehát lehet, hogy én mondjuk pirosnak látom a kéket, DE a lényeg, hogy olyan "kék érzésem" lesz tőle. :) Hogy az hideg, hűvös, stb... a pirostól az, hogy meleg, a zöld megnyugtat, a pink rikít... stb-stb...
Tehát szerintem a színlátás lényege, hogy egy-egy szín vagy színkompozíció milyen érzéseket vált ki az emberből... ez meg úgy tűnik, hogy úgy nagyjából megegyezik.
Tehát úgy érted a kérdést, hogy bár a gyerek tudja, hogy az első filc olyan színű, mint az ég, de lehet, hogy nem is kéknek látja, hanem pld. zöldnek, vagy ugyanez a fűre, hogy az kék? És azthiszi, hogy a kék az kék, holott a másikat ez szinte vakítja, mert ő olyannak látja, mint a nap? :D
Na ez nehezen állja meg a helyét :) Ha leteszel egy kék plecsnit és megkérdezel százezer embert, hogy ez milyen színű szerinte: olyan, amilyen az ég, vagy olyan, mint a fű, akkor a százezer azt fogja mondani egyöntetűen, hogy mint az ég. Viszonyítási pontokat pedig sokat létrehozhatsz, de az eredmény ugyanaz lesz. Még a dikromáciában (színtévesztésbnen) szenvedők is azt mondják, amit a többiek, ők is csak árnyalati eltérést látnak.
Ezen én is gondolkodtam, és ugyan arra jutottam, mint az első (ment a zöldkezecske). :D
A végére már kezdtem bezizzanni, úgyhogy abbahagytam a filózást, kevés az én agykapacitásom, hogy ezt felfogjam. :D:D
08:27 vagyok. Valamennyire idevágó érdekesség, hogy létezik egy betegség, az úgynevezett szinesztézia, mikor a betegnél valamilyen érzékszervi benyomás (pl hallás) egy másik érzékszervhez kapcsolódó reakciót kivált (pl színérzékelés). Tehát egy bizonyos hangot kéknek hall, egy másikat pirosnak, stb... és ki is mutatható, hogy ilyenkor az agyban valóban aktívak a színérzékelési területek, nem csak "bemagyarázza" magának, hogy hű ez a zene mennyire rózsaszín. :D
Ezzel részben alátámasztom amit írtam - hiszen tényleg ennyire "érzelmi" dolog a színlátás.
Ugyanakkor részben cáfolom magam, mivel a szinesztéziásoknál változó, hogy pl melyik hang milyen színérzetet vált ki, tehát valószínűleg mégsem teljesen ugyanaz az "érzés" egy-egy szín.
Én nagyjából arra az indoklásra jutottam, hogy végül is, az állatvilágban is az egyedek sokszor szín alapján választják a párjukat. De ha mindegyik mást lát, akkor ezt eléggé nehéz lenne lekövetni. Másfelől az embernél már nem működik a természetes kiválasztódás. Így elviekben bekerülhetnek olyan egyedek a "rendszerbe" akik máshogyan látnak. Aztán idővel "megfertőzik" az emberiséget.
Pl.: Indiában ma nagyjából 100. 000 kulcscsont nélküli ember van. Ami egyetlen kereskedőtől indult ki!
Valószínűleg szinte minden ember kicsit másnak látja a zöldet, de mindenki ugyanazt nevezi zöldnek, mert megtanulta. Egyébként ha belegondolsz, ennek a kérdésnek nincs is gyakorlati értelme, mert az emberi látásnak csak meg kell tudni különböztetni a színeket, nem az kell hogy minden ember ugyanúgy lássa.
OFF:
Sokkal inkább érdekes szerintem az a kérdés, hogy bizonyos nagyonokosok értelmet társítanak a színekhez, nem figyelembe véve azt az alapvető tényt, hogy a színek jelentése kultúra függő, pl. lehetne akár a piros jelentése az, hogy mehetsz, vagy a barna jelképezhetné a békét, a rózsaszín a férfiasságot egy másik kultúrában.
Hát nyílván. Nem? XD
A szgfejlesztők valószinüleg hülyébbek mint egy rajztanár. És ilyenkor derül ki, hogy 50 éve szarul csinálják a gépeinket. :D De amúgy a feketét nem keverik, nem? Az spontán a "semmi". Szóval az csak nincsen ott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!