Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Egyetért velem valaki abban...

Egyetért velem valaki abban hogy a bölcsész és reál szakok ugyanolyan értékűek?

Figyelt kérdés

Tudom hogy volt már sok ilyen kérdés,de ahogy olvastam a válaszokat,nekem úgy tűnt,hogy kevesen gondolják egyenértékűnek a szakokat.


Általában azt mondják hogy a bölcsész szak nem sokat ér,mert nehéz vele elhelyezkedni,az megy oda,akinek annyi célja van hogy megússza matek,reálos tárgyak nélkül az egyetemet és hogy nem tesznek a bölcsészek semmit illetve hogy ezek könnyebben elvégezhetők mint a reálos szakok.


A reálos szakot végzettekről is biztosan vannak negatív vélemények,de szerintem kevesebb,mint a bölcsészekről.


Az én véleményem szerint teljesen fölösleges összehasonlítani a kettőt.Először is azért,mert nem lehet mindenki ugyanabban jó,mindenkit más érdekel(és attól még hogy jó reál tárgyakból,érdekelheti jobban a humán vonal és fordítva).Másodszor , most össze lehetne hasonlítani hogy kinek hány vizsgája van,de szerintem aki igazán tanul és el szeretne érni valamit,annak minden szakon rá kell áldoznia az idejét és az energiáját.Persze minden szakon vannak akik nem tanulnak,de ez inkább őket minősíti,nem a szakot.Harmadszor, nem létezhet teljesen az egyik a másik nélkül.Ezzel azt akarom mondani,hogy ha valaki pl. végez valamilyen btk-s szakon,attól még nem orvos,nem nővér,nem mérnök,vagy más ilyesmi,így ha ilyen területen van segítségre szüksége,muszáj a szakértőhöz fordulnia.DE ez jellemző a reálos szakokra is! Hiába végzi el valaki pl. a biológia,fizika szakot,vagy a orvosit,vagy akármit,bizonyos helyzetekben a humán tudományokra van szorulva.Például nem ért a joghoz,mert nem az a szakmája,végzettsége,ezért megy ügyvédhez,vagy például ha nem tud egy bizonyos idegen nyelven ,de szüksége van rá,akkor kell neki egy tolmács.

És végül: szerintem alapvetően az is hiba,hogy sokan egyoldalúan vizsgálják a kérdést.Én úgy látom,hogy vannak tudományok amik a közösségre és egyénre nézve is hasznosak,van amelyik csak az egyikre (de legtöbb mindkettőre) de ebből következik,hogy nézőpont kérdése ez is.Meg kell vizsgálni a közösség és az egyén szempontjából is.Például az orvosok sok ember életét megmenthetik,ezzel nemcsak a saját maguk életére hatnak,persze a sajátjukra is.Ugyanakkor például ha valaki történész lesz,az is adhat egy nagy felfedezést a világnak.A történelem pedig megmutatja egy népnek,honnan indult.Ugyanígy az irodalom is,hathat az egyénre is, aki foglalkozik vele,mert érdekli és ezt szereti,de hathat egy közösségre is ha például van egy mű,ami az emberi összefogásra buzdít,az közelebb hozhatja egymáshoz az embereket,vagy például ha teljesen új szögben tüntet fel egy tudományt,megváltoztathatja az oktatást.


Biztosan nagyon sokan így sem fognak velem egyetérteni,de van itt valaki aki szerint "nem az egyik oldalára billen a mérleg"?


2017. febr. 15. 20:55
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Azt mondod hogy a real fejlodik mig a human nem fejlodott.Azt is irtad hogy a human tartja ossze a dolgokat.


De ha nem tartana ossze akkor megis hogy fejlodne??

2017. febr. 17. 21:30
 12/16 A kérdező kommentje:

A masik megjegyeznivalom: egy ideig meg pl az okorban nem is valt kulon a human es a real.


Es egyenjogunak tekintettek.

2017. febr. 17. 21:32
 13/16 anonim ***** válasza:
0%
Mindegy, a humán szarabb, ennyi. Es azert rugózol itt rajta mert te is tudod, vagy éppen máshogy gondolod de te is látod, hogy mindenki igy gondolja.
2017. febr. 17. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
0%

Kérdező:

1: vagy nem értetted meg, amit írtam,

2: vagy szándékosan félreérted.

Persze, hogy kiegészítik egymást, de a reál SOKKAL nehezebb, precízebb, fajsúlyosabb, és ezerszer többet tett le az asztalra, mint a humán. Ezt próbáltam leírni nagyon hosszan, nagyon sok példával illusztrálva - még milyen kiegészítést szeretnél hozzá?

2017. febr. 17. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
100%

Mielött csoportosan nekem esne az összes válaszoló tisztáznám, hogy itt szerintem nem az a lényeg, hogy ebben a kérdésben egyetértés szülessen mindenki között, hanem az, hogy meghallgassuk egymást és elgondolkozzunk.

Én személy szerint nagyon szeretek ilyen kérdéseken elmélkedni.


A humán vagy a reál szakok az értékesebbek? Lehetnek e ugyanolyan értékesek?


Azt hiszem, abban egyet érthetünk, hogy nem lehet egy kalap alá venni az összes reál szakot, ahogyan az összes humán szakot sem.

De milyen szempontok alapján tartunk egy szakot értékesebbnek egy másiknál?


Édesapám az egyik legnevesebb magyar egyetemen tanít - szerintem lényegtelen most, hogy milyen szakon - egy reál tanszéken. Egyszer megkérdeztem tőle, hogy miért választotta az egyetemi oktatást? Azt válaszolta:


"Életemben három célt tűztem ki: Olyan dolgot szeretnék csinálni, amit szeretek. Nem akartak éhen halni és Magyarországon akarok maradni amíg csak lehet. Elmehettem volna programozónak és rengeteget kereshettem volna, de nem azt csinálnám amit szeretek. Elmehettem volna kutatónak és az nagyon boldoggá tett volna, de nincs benne elég pénz Magyarországon. Így a tanári pályát választottam. Szeretem a munkámat, nem halok éhen és itthon tudtam maradni."


Ezt óriási bölcsességnek tartom és én is ezek az elvek szerint szeretném leélni az életem. Egy szak szerintem attól lesz értékes, ha a benne tehetséges ember életében ez a három dolog teljesülni tud anélkül, hogy szakbarbárrá válna az illető. Nem lehet rangsorolni érték alapján a szakokat. Sőt!!!! Azt se lehet mondani, hogy "büfé szak". Ilyen fogalom nincs! Nem létezik. Ne válhat mindenkiből ugyanolyan jó nyelvész, mint fizikus. Főleg, hogy nem lehet mindenre a "humán" és "reál" cimkét ragasztani.

Minden ember kapott Istentől tehetséget valamire, akkor ne akarjon már inkább mást tanulni, mert az "értékesebb". Nem oszogathatjuk a lapokat: Tessék itt egy buta humán kártya, neked pedig egy okos reál kártya. Ilyen nincs. Egyáltalán, kinek a kompentenciája lenne ez? Mert ebben a kérdésben, nem született megállapodás az emberek között.


Én polihisztor szeretnék lenni, rengeteg dolog érdekel és fogalmam sincs, hogy hova kellene egyetemre mennem.

Én a tudomány fontossága mellett állok. A humán és a reál szakok is a tudomány részei.


17l

2017. febr. 18. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

22:13 : nem gondolom hogy igazad van.Szerintem túlságosan is biztos vagy a véleményedben.

Igaz hogy nincs egyetértés a válaszolók között,de az nem véletlen hogy 0 szâzalékban hasznos a vàlaszod.


17L: a te válaszoddal tudok személy szerint egyet èrteni.

Nem kell egy kalap alá venni sem az összes reál sem az összes humán szakot

De legtöbben mégis ezt csinaljak.


Én igaz hogy csak pár szakot említettem de nem hiába ezeket emeltem ki.

2017. febr. 18. 18:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!