Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Hogyan teremtsek majd családi...

Hogyan teremtsek majd családi kultúrát, ha az én családomban nem volt?

Figyelt kérdés

Az én szüleim mindketten paraszti sorból származnak. Nem volt a családjukban családi élet. Az ő generációjuknál éppen a kevés gyerek volt a divat, ezért nem volt nagy a család. A szüleik állandóan dolgoztak, a férfiak ittak, a nők tűrtek, és nagyjából ennyi volt.


Én fiatal huszonéves vagyok, és egyre többet gondolkozom azon, hogy én hogyan alakítsak ki majd szokásokat a saját családomban. Most, hogy már felnőtt vagyok, és van annyi tapasztalatom, hogy le tudjak vonni tanulságokat emberi élettörténetekből, látom, hogy mennyire gyakori az, hogy a gyerekek átveszik a szülők hibáit, pontosabban hiányosságait, és hogy mennyire nehéz meggyökeresíteni egy szokást.


A szüleim, mivel nem volt mit eltanulniuk az ő szüleiktől, nem is nagyon tudták megvalósítani, hogy meglegyen az, amit én "családi kultúrának" hívok. Amikor kicsik voltunk, akkor még többet foglalkoztak velünk, elaltattak, meséltek, de utána igazából már egyre inkább csak a munkának éltek. Nem voltak igazán közös étkezések, szokások, vasárnapi kirándulások, csak alkalmanként mentünk el valahova néha-néha. Soha nem társasoztunk, nem beszélgettünk együtt fontos dolgokról. Nem volt érdemi az egymással töltött idő.


Lehet, hogy egyszerűen arról van szó, hogy nekem nem volt elég társas kapcsolatom, és valami olyasmit hiányolok, amit inkább a barátoktól kell megkapni, nem tudom. De tény az, hogy az egy darab testvéremmel soha semmit nem játszottunk vagy csináltunk közösen (ég és föld vagyunk), nem is igazán tanultuk meg tolerálni egymást és a szüleinkkel se csináltunk igazából soha semmit. Én egy ideális családot valahogy úgy képzelek, hogy rendszeresen együtt étkezünk, vasárnaponként közösen töltjük a napot, együtt kirándulunk, bizonyos esténként társasjátékozunk. De olyat is ismerek, ahol éves családjelentést csinálnak, ami azt jelenti, hogy a szülők minden gyerekről írnak beszámolót, hogy mennyit fejlődött az évben, amit elküldenek a rokonoknak. Olyat is hallottam, ahol "pontrendszer" van a családban, és a házimunkákért járnak pontok a gyerekeknek, amiért gondolom, kapnak valamit. Úgy hiszem, hogy minél több ilyen szokás van, minél sűrűbb a családi háló, annál kevésbé lesz magára hagyatott és elveszett a gyerek. Rajtam is, meg a testvéremen is azt látom, hogy bizonytalanok vagyunk, nem találjuk a helyünket, nem igazán tudunk megnyílni más előtt, és szerintem ez a családi kultúra hiánya miatt van. De hogyan alakítsak ki ilyen szokásokat, ha nincs honnan példát vennem?


2016. márc. 14. 19:30
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nincs ilyen,hogy családi kultúra.

Ha nem akarod, hogy a gyerekeid valamilyennek lássanak,akkor ne legyél olyan, és kész.

Ne piázz, ne légy "idegbeteg", vagy aggodalmaskodó.

Legyél jelen az életükben, és támogasd őket a saját döntéseikben, ne pedig egy műmodell színjátszásával próbáld őket sötétben tartani..!

2016. márc. 14. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Családi kultúra? :P
2016. márc. 14. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Szia!


Több dolog segíthet. Egyrészt ott lesz a párod, aki remélhetőleg ilyen szempontból gazdagabb helyről érkezik. De ha nem, akkor sincs minden veszve.


A közös szokásokat majd együtt alakítjátok ki. Mire jönnek a gyerekek, már bejáratott rendszeretek lesz a karácsony, húsvét, születésnapok stb. ünneplésére, és kialakulhat néhány közös szokás. Mi például a párommal az év néhány napján egy-egy konkrét helyen szoktunk kirándulni. Ez persze nem lesz magától, dolgozni kell érte, de te már megtetted az első lépést: tudod, hogy ez fontos.


Azután, ahogy a gyerekek nőnek, szépen belenőttök majd ebbe ti is. Itt is persze figyelni kell, hogy kialakuljanak ezek a dolgok.


Ami még segít, ha másokkal beszélgetsz erről. Megkéred, meséljenek arról, hogy ők hogyan ünnepelnek meg ezt vagy azt. Mi házaskörbe is járunk, ott is szoktunk beszélgetni ilyesmiről.


Lehet, hogy nem fog minden elsőre flottul menni, de hosszú az élet :-) Egy idő után belejöttök. Nem lesz mindig könnyű, de ha odateszitek magatokat, menni fog.

2016. márc. 14. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A majdani párod valószínűleg hoz majd magával szokásokat, hagyományokat, amik neked is bejönnek, továbbviszitek, a többit meg közösen kialakíthatjátok. Jellemzően inkább a nők alakítják - még mindig - a családi kultúrát. Ha már komolyra fordul a kapcsolat, kifejezetten jó (és önmagában "kultúraalakító":-)) ezt megbeszélni, esetleg kreatív ötleteket keresni vagy kiagyalni.

Egyébként kaptál mintát, azt, amit leírtál. Érthető, hogy ezzel nem vagy elégedett, ha jobbat akarsz, azért tenni kell, folyamatosan és következetesen - a minta ugyanis ott marad benned, és amikor bent vagy a mókuskerékben, öntudatlanul is előjön.

2016. márc. 14. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!