Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A románoknak egyáltalán semmi...

A románoknak egyáltalán semmi közük a rómaiakhoz?

Figyelt kérdés
Úgy olvastam trákok voltak akiket romanizáltak a rómaiak,de akkor nem kellett hogy kerüljön beléjük római vér? Csak mert azt hallottam,hogy genetikailag semmi közük nincs hozzájuk.

2016. febr. 23. 14:28
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
És a románoknak meg az oláh cigányoknak semmi köze egymáshoz.
2016. febr. 29. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

"Semmi közük a trákokhoz. Ők maguk a dákokat tartják az őseiknek."

A dákok egyébként vagy trákok, vagy pedig trák rokonnép voltak (nem teljesen tisztázott), tehát azért ez nem teljesen így van :)

Az egyik elmélet szerint a mai románok Dacia tartomány lakosainak (dákok és római katonák illetve kolonisták) leszármazottai. Ezt nevezik a dák-római kontinuitásnak is.

A másik elmélet szerint pedig a románok ősei valahol a mai Albánia, Macedónia és Szerbia déli részén élő romanizált trákok és egyéb népcsoportok, illetve ott élő római telepesek voltak, akikből kivált egy réteg, akik a Duna vonalát követve vándoroltak a mai Románia területére. Ezt alátámasztja az, hogy a feltételezett ősterületen még ma is élnek a román nyelv dialektusait beszélő szórványos csoportok.

2016. márc. 17. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
A trák és dák törzseket már az ókori történetírók is megkülönböztetik egymáshoz, bár egymással valamilyen szintű kapcsolatban álltak, eltérő vallási és kulturális szokásokat gyakoroltak. Ugye a szerbek és horvátok sem ugyanazok, attól hogy mindkét esetben délszláv népről van szó és közös őstörténeti gyökerekkel rendelkeznek. Van egy harmadik elmélet is, amit az első válaszoló is leírt lényegében.
2016. márc. 18. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
Valószínű, hogy bennem, mint nagy részben nyugat-magyarországi származású magyarban is csurran cseppen annyi római vér... Pannónia provincia a mai Dunántúl területén területén terült el. A Duna természetes határvonal volt, valamint errefelé volt a limes is. Sok római katonát vezényeltek ide, különösen akkor, amikor a germán törzsek, majd a Hun Birodalom egyre fenyegetőbbé váltak. Emellett a Balaton környéke is közkedvelt üdülőterület volt a promagistratusokat betöltő személyek között. Volt, hogy valakit elküldtek Egyiptomba vagy Syriába promagistratusnak (Pilatus is egy ilyen promagistratus volt Palestina provinciában) miután Rómában már leszolgálta a közéleti tevékenységeit. Nekik általában voltak a Birodalom teljesen más részein is villáik. Az egyik közkedvelt hely például az Afrikába, meg a Közel-Keletre kiküldöttek között is a Balaton volt, mert sokkal mérsékeltebb, ugyanakkor nyáron kellemes, üdülésre alkalmas az éghajlat. Volt a Dunántúlon egy csomó római város is: Sopianae (Pécs), Scarabantia (Sopron), Aquincum (Óbuda), Arrabona (Győr), Savaria (Szombathely), Civitas Pannonia (Pannonhalma, ami már akkor is keresztény központ volt), Gorsium (Tác) stb. Itt, a Kárpát-medencében alapvetően kelták, germánok, illírek, szkíták stb. éltek. Szóval kizárt, hogy ne tetszett meg volna néhány szép és kedves, itt élő leány néhány sikeres és jóképű római légiósnak, meg fordítva, hogy aztán gyermekáldás is legyen a dologból, majd hogy aztán a családja hun, meg avar népekkel is keveredjen, majd a honfoglalás után asszimilálódjanak és megszülessen eme frigyből valamelyik ős-ős-ősapám vagy ős-ős-ősanyám... Sőt, itt, a Nyugat-Dunántúlon sokáig még a Frank Birodalom is terpeszkedett, aminek a lakói germánok, gallok, meg rómaiak keveréke voltak, hogy aztán a Birodalom három részre szakadása után a nyugati a későbbi Franciaország, a keleti meg a későbbi Németország (illetve először a Német-Római Birodalom, majd az olasz és német kis államok) ős-ős-ősfelmenője legyen. Nem hinném, hogy a Dunántúlt már fegyverrel meghódító magyar harcosok nem szerezhettek volna maguknak békés vagy kevésbé békés módon egypár frank leányt, akiknek esetleg római és germán emberek is vannak az ősei között...
2024. máj. 4. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

14. vagyok.

Egyébként, hogy a románoknak is igazat adjak egy szintig: igen, valószínű forgatókönyv lehet... Ugyanakkor nagyon minimális mértékben. A románok többsége valószínűleg a mai Albánia környékéről északabbra vándorló népektől származik.


Azt pedig szintén érdemes megjegyezni, hogy ez Erdély területének igényét nem indokolja. Románok alapvetően eredetileg Havasalföldön és Moldvában éltek, Erdélyben nem igazán éltek a mindenféle elnéptelenedések, háborúk, járványok időszakait követő betelepítésekig.

2024. máj. 4. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!