Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Csak számomra borzasztó, hogy...

Csak számomra borzasztó, hogy a mai fiatalok ilyen Szürke ötven árnyalata, Szent Johanna gimi, Éhezők viadala, a beavatott és alkonyat könyveket olvassák és filmeket nézik?

Figyelt kérdés
Milyen értékes mondani valója van az ilyeneknek, melyet majd az a fiatal az életben is hasznosíthat?

2015. aug. 9. 21:40
1 2 3 4
 11/40 anonim ***** válasza:
68%

Nem mindenkit érdekelhet ugyanaz az a dolog.

Én például imádom a történelmet de mégsem olvasom és nézem a Trónok Harcát.

Ezek a könyvek kikapcsolódást jelentenek, ha valaki tanulni akar azt más könyvből teszi meg.

A szent johanna gimről nem tudok mit mondani azt se tudom miről szól, a beavatott pedig nem tetszik.


Az Alkonyat sorozat filmben borzasztó, de könyvben olvasható, bár több helyen elcsúszik a logika elég érdekes történet. Az emberek többsége szereti a misztikus dolgokat.

A szürke ötven árnyalata csak egy felkapott dolog, könyvben sincs jól megírva.

Az Éhezők Viadala nagyon jó filmben és könyvben is, egy jó történet az élet igazságtalanságairól, és az összefogás erejéről.


Röviden szerintem az olvasás értelme az, hogy átkerüljünk egy másik "dimenzióba", ahol nem kell a saját problémáidon rágódnod, teljesen kikapcsolhatsz.

Erre a célra az Alkonyat, Éhezők Viadala, Gyűrűk Ura, vagy éppen a Harry Potter )ami szintem senki életéből nem maradhat ki) ezek a könyvek külön dimenziók, egy másik világ, nem egy sima történet ami nem tud úgy kikapcsolni, lekötni mint egy misztikus regény.

2015. aug. 11. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/40 anonim ***** válasza:
74%
Már bocsánat de a Szent Johanna Gimi igenis jó könyv. Utálom, hogy általánosítgatnak. Különben is, mindenki a korosztályának megfelelő könyvet olvassa. Egy 13 éves miért olvasson már Trónok harcát könyörgöm?! Ezek a könyvek róluk szólnak, a mai igényeknek megfelelően. Egy régi klasszikust nem tudnak úgy megszeretni, hiába jó a történet,részben a számukra érthetetlen régies nyelvezet miatt, részben pedig azért, mert nem tudnak azonosulni a szereplőkkel, mivel már nem ugyanazok az élményeik vannak a ,,mai fiataloknak'', mint a régieknek. A Szent Johanna Gimi például megszeretteti velük az olvasást, bemutatja a barátság, szerelem fontosságát, bemutatja, hogy sohasem szabad feladni. Nem mellesleg elutasítja az előítéletességet is. Példaértékű mű a fiatalok számára. Leiner Laura pedig nagyon tehetséges író. Még sokra viheti.
2015. aug. 11. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/40 anonim ***** válasza:
82%

#7 vagyok.


Utolsó válaszolónak:

Nem csak a Szent Johanna gimi meg a Trónok Harca létezik. Lehet a 13 éveseknek értelmes, a korosztályuknak megfelelő dolgokat is olvasniuk, nem csak az értelmetlen tinisztorik meg a felnőtt korosztálynak szóló, régies nyelvezetű művek léteznek. Üzenetben azt írtad, hogy senki nem olvasna el olyan könyvet, mint amiről az egyik válaszomban írtam, hogy a SzJG helyett inkább ilyeneket kéne írni. Szóval szerinted senki nem szeretne olyan könyvet olvasni, amiben a szereplőknek van személyiségük, legalább minimális karakterfejlődés van benne, és arról szól, hogy egy tini hogy küzd meg az életben adódó tényleg nehéz, komoly és súlyos problémákkal, és ez által hogy fejlődik a személyisége? Senki nem szeretne olyan könyvet olvasni, ami erőt adhat a tiniknek, motiválja őket, hogy hogy tegyék magukat túl a problémáikon, és elgondolkodtat? Nem tudom, te hogy vagy vele, de én sokkal szívesebben olvasnék egy ilyen könyvet, mint a Szent Johanna gimit. Egy átlagos, nyafogós, egyszerű tini és hozzá hasonlóan sablonos karakterek életéről bárki tud írni. Én sokkal jobban értékelem azokat a könyveket, amikben a karakterek rendesen ki vannak dolgozva, nem idegesítőek, elgondolkodtató a történet, és van értelme. És ha egy tinédzser hétköznapi életéről szól az a könyv, akkor könyörgöm, ne egy elcs*szett álomvilágban játszódjon már... Szerinted komolyan ez példaértékű? Egy átlagos, szürke lány története arról, hogy 14 évesen beleszeret első látásra egy fiúba, mert hűűdejól néz ki, és tökéletes, évekig siránkozik miatta, aztán természetesen összejönnek? Inkább nem kezdem el a felháborító és értelmetlen dolgokat sorolni a könyvben, mert írhatnám reggelig... Meg ez a könyv utasítja el az előítéleteket? Na persze.. És nem, nem kell egy 13 évesnek Trónok Harcát olvasni, de van egy-két normális könyv is, amik ennek a korosztálynak szólnak, és értelmesek. Lehet, hogy a Szent Johanna gimi szórakoztató, könnyű a nyelvezete, stb, de szerintem akkor is értékelhetetlen. Nincs bajom azokkal, akik szeretik az ilyen könyveket, de szerintem ez csak butít, és nincs a legjobb hatással azokra a 11-12 éves gyerekekre, akik próbálják megtalálni önmagukat, kialakítani a saját személyiségüket, és példaképet keresnek maguknak, akár egy könyvszereplő formájában... Szerintem (!) egy ilyen lánynak nagyon nem kéne ilyen könyveket olvasni. És elnézést, hogy nem a kérdésre válaszoltam, de úgy éreztem, ezt muszáj leírnom.


A kérdezőnek (hogy valami ideillő dolgot is írjak): Szerintem a Beavatottal és az Éhezők Viadalával akkor sincs baj. Jó, lehet, hogy nem a legtökéletesebb könyvek a világon, de szerintem mindkettő egész jó társadalomkritika, csak meg kell látni bennük a mögöttes mondanivalót. Meg egy 12-13 éves nem igazán figyel oda a logikátlanságokra egy történetben, szóval szerintem ezek a könyvek megfelelők ennek a korosztálynak, van mondanivalójuk is, és nincs baj azzal, ha valaki szívesen olvas ilyen könyveket. Nincsenek káros hatással a fiatalokra, sőt egész jó mondanivalójuk van, akkor meg miért ne olvassák, ha tetszik nekik? Majd ha sok ilyen könyvet elolvasnak, egy idő után úgyis nagyobb elvárásaik lesznek, és komolyabb könyvek után fognak nézni. (Legalábbis saját magamon ezt tapasztalom.) De egyébként ezek a könyvek sem rosszak, egész jók a karakterek, a világuk is egyedi. Szerinted mit kellene olvasnia egy 12-13 évesnek? Gondolom, a Trónok Harcánál az idősebb korosztályra gondoltál.

2015. aug. 11. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/40 anonim ***** válasza:
86%

Nem értem, mi a problémád. Miért baj, hogy ezeket IS elolvassák? Jó, a Szürke szerintem egyáltalán nem tiniknek való, nem is nekik íródott, az Alkonyat meg háááát... vallási propagadnakönyv igazából, de ha valakit leköt, akkor miért ne olvashatná? A többivel meg nem értem, mi a problémád. Izgalmas, fordulatos regények, ennyi, nem kell többet belelátni. Nem kell mindenben az értékes "mondani valót" keresni, olvasson az ember pusztán az olvasás öröméért is. "Olvass néha pusztán a történet kedvéért. Ne legyél olyan könyvsznob, aki sohase tenne ilyet, Néha a szavakért olvass, a nyelvért. Ne légy biztonsági játékos, aki sohase tenne ilyet. De ha rátalálsz egy olyan könyvre, amelynek a története is jó, és a szavai is jók, akkor az valóságos kincs." Ez történetesen egy Stephen King regényben olvasható, aki 15 éves korom óta az egyik kedvenc íróm. Nem azért, mert milyen hű de mélységes mondanivalót lehet a könyveiből kiolvasni, még csak nem is azért, mert lételemem, hogy ilyen borzongató történeteket olvassak, hanem egész egyszerűen azért, mert szerintem nagyon jól ír, nagyon jól ábrázol különféle karaktereket és emberi jellemeket. Elsősorban emiatt szeretem olvasni. Nem azért ülök neki egy könyvének, hogy én abból feltétlenül tanuljak valamit. Ettől függetlenül megesik, hogy tanulok belőle. Bármiből tanulhat az ember, akármilyen könyvet vesz a kezébe. Ha mást nem, hát új szavakat, és már ez is több, mint a semmi.

Egyébként rengeteg olyan könyvet is olvasok már igen fiatal korom óta, amik mondanivaló ügyében is elég elismertnek számítanak (nagy kedvencem pl. Orwelltől az Állatfarm és az 1984, Bulgakovtól A Mester és Margarita, Harper Lee-től a Ne bántsátok a feketerigót, és még sorolhatnám), imádom ezeket a könyveket, de ez nem jelenti azt, hogy tanulási céllal vettem volna elő őket. Minden egyes könyvet azért kezdek el olvasni, mert szeretek belemerülni egy, az író által teremtett világba, szeretek "megismerni" más embereket, sorsokat, helyzeteket. Az már az írón múlik, hogy mennyire tudja a kezembe ragasztani a könyvet. Ha sikerül neki, akkor végigolvasom az írását, ha nem, akkor megy vissza a polcra, és majd talán máskor újra előveszem, hátha a megfelelő pillanat hiányzott csak. De ha egy könyv úgy lett megírva, hogy lekösse a figyelmemet, magával tudjon ragadni, bele tudjak feledkezni, akkor nyert ügye van az írónak. Még akkor is, ha esetleg semmiféle mélyebb tanulsága nincs a könyvnek, "csak" szórakoztató.

Viszont ebbe belekötni... Hogy most ki mit és miért olvas, ez annyira személyes ízlés kérdése. Nekem pont azok az emberek a furák, akik csak olyasmit olvasnak, amiből tanulni lehet, és körülveszik magukat hasznos könyvekkel, de soha egy igazán izgalmas történetet nem olvastak még el, mert hát minek az. De az ő dolguk, teljesen felesleges ennek az okát keresni, ők olyanok, én meg ilyen vagyok.

2015. aug. 16. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/40 vörös98 ***** válasza:
73%

Ennyi erővel valaki kérdezhette volna ezt a kérdést, hogy milyen borzalmakat olvastok, amikor ti voltatok annyi mint mi. (nem tudok példát mondani, mert az hogy kinek mi a borzasztó kategória az meg szubjektív)

Nézd egy másik oldalról:)

Inkább nézzem ezeket (oké nem nézem ezeket amúgy), minthogy egy árokba fetrengjek, mert hazamenni nem tudok, vagy mert annyira betéptem h azt sem tudom h hány farokkal találkoztam egy éjszaka alatt. De ezt csinálja a korosztályom fele v több mint a fele, szóval innentől a kérdésedre a válasz az, h igen csak neked.

Mindegyik könyvet olvastam, láttam a filmeket is, meg van róla a véleményem és ennyi.

17/L

2015. aug. 18. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/40 anonim válasza:
100%
Szerintem nem (csak) a mondanivaló a lényeg. Ha valaki szeret olvasni, azt nem okvetlenül azért csinálja, hogy tanuljon belőle, hanem mert szórakoztatja. És bármilyen könyvet olvas is az ember, a végén mindig több lesz tőle. Még ha nem is tetszik neki, vagy rossznak találja, még akkor is legalább reális véleményt tud róla alkotni. Én, például a SZJG-ért rajongtam eddig a legjobban. Lehet, hogy nem hiteles, de az írónő szuper stílusa és szóhasználata magával ragadja az olvasót. Szórakoztat, és melengető érzéseket kelt. Lehet, csak én vagyok vele így, de néha jó a valóságból kiszabadulni, és egy nagyon boldogságos helyre csöppenni, és arról olvasni, hogy valahol, valamilyen világban valakivel megtörtént az, amiről olvasok. És most komolyan, hogy lehetne a SZJG valósághű, ha a sztori kitalált, és a fiatalabbak számára íródott? Ők vidámságra, boldogságra vágynak... és reményre. Őszintén: egy 12 éves gyerek olyan kamaszkorról olvasson, amiben a főhős(nő)vel valami tragédia történik, netán haláleset, vagy semmi sem jön neki össze? Vagy inkább olvasson egy szerethető és absztinens karakterekkel teli, kedves és vidám történetet, hogy várja ezt a kort és élvezze ki minden pillanatát? Nekem, amikor olvastam, életkedvet adott, vidámságot és önbizalmat. Ugyanakkor egy csomó mindenben megváltoztatott, jobbá tett. Élveztem a könyv minden egyes szavát, és szerintem sokan vannak vele így. És egyébként: a Trónok harcában mi a reális? Lehet, hogy a múltról szól... de sárkányok vannak benne, amik nem léteznek. Eddig, akitől hallottam, hogy olvasta a Trónok harcát, mind azt mondta, hogy azért olvasta, mert SZÓRAKOZTATÓ és ÉRDEKES. Szóval miért is ne olvashatna mindenki kedve szerint? Miért ne lehetne csupán szórakozásból olvasni? Én például szeretek a realitástól egy kicsit elszabadulni, és egy másik világba csöppenni a könyvek által. Ez miért lenne baj? A szürke ötven árnyalatát tényleg nem helyeslem, de valaki meg abban találja meg a kikapcsolódást vagy a szórakozást. Mondjuk, tényleg nem való 18 éven aluliaknak.
2015. aug. 27. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/40 anonim válasza:
76%
Mindenki azt olvas, amit akar. Ha neked ezek nem jönnek be, ne olvasd őket, de akkor ne is kritizáld valaki más ízlését, akinek lehet, hogy ezek tetszenek. Nem tudom, miért foglalkozol azzal, ami nem tetszik ahelyett, hogy azzal foglalkoznál, ami bejön. Ezt sosem értettem senkiben.
2015. aug. 27. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/40 anonim válasza:
49%
én is mai fiatal vagyok 15/f és gyűlölöm ezeket a könyveket mint a filmeket amiket készitettek ezekből. inkább olvasok metro 2033-at.
2015. szept. 17. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/40 Fanni27 válasza:
Szerintem az előző előtti válaszolónak teljesen igaza van. Én például imádom az Szjg-t, van aki nem. És akkor mi van? Nem kell olvasni. De ha meg nem tetszik akkor se kritizáld, hanem törődj bele, hogy senki sem egyforma, mindannyian mást szeretünk. :)
2016. jún. 6. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/40 A kérdező kommentje:
Bocsánat, annyiban igazatok van, hogy ha nem tetszik akkor ne olvassam. Nem is teszem. Elkezdtem, adtam neki esélyt, nem tetszett, félre tettem... viszont. Kritizálni és véleményt nyilvánítani lehetséges.. valakinek kritikus a szakmája. Ezt ugyanúgy el kell fogadni a részetekről is. Egyébként annyira nem is lehet rámondani, hogy kritizáltam volna, higgyétek el, azt nem így tenném, hanem teljesen másmilyen szavakkal és sokkal részletesebben. :)
2016. jún. 6. 15:36
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!