Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mitől függhet emberi jellemekn...

Mitől függhet emberi jellemeknél ki ad borravalót ki nem?

Figyelt kérdés
rengeteg helyen, témában látom, itt is kérdezgetik kinek mikor mennyi borravalót illik adni. én mindig is úgy voltam vele hogy soha sehol senkinek nem adtam. és így is érzem rendjén. és azt hiszem a társadalom is ezt ítéli el leginkább(?) látom, fodrásznál is otthagynak 500+ forint borravalókat, benzinkutakon ott hagynak 100 fontintokat, miért lenne elítélendő ha visszavárom a 100 ftot ha úgy adok? mindennek megvan a kiszabott ára. nem véletlenül annyi. pénztárnál előző vásárló otthagyta az 5 forintot a kasszásnak, ő nem tette el, én igen. mi elítélendő és szégyellnivaló lenne ebben? ha majd pont annyi hiányzik egy vásárlásnál? mi határozhatja meg ebben az embereket? a társadalom befolyása hogy többet hagyjanak egy-egy helyen? vagy anyagilag állnak olyan jól? azt sem hiszem hogy mindenkinek ez lenne az oka, hisz a pénz mindenkinek érték.
2014. okt. 12. 20:20
 1/8 anonim ***** válasza:
59%
A borravaló egyszerűen arra jó, hogy megköszönd a pincérnek, ha kedves volt, ezzel is ösztönözve arra, hogy a későbbiekben is ilyen jól dolgozzon. Sokszor náluk a jattból jön össze a fizetésük fele, és 10-12 órákat talpon vannak bőven. Illik adni, főleg, ha egy szavad nem lehetett a kiszolgálásra. Nyilván nagylelkű az az ember, aki mindig sokat hagy maga után. Te meg nem vagy az. Na és akkor most mi a problémád?
2014. okt. 12. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
semmi problémám. és megértem. csak meglepett mikor olvastam hogy általánosságban a emberek 40% nem ad borravalót. tehát a nagyobb része igen, és erre próbálok választ adni mi motiválja őket erre
2014. okt. 12. 20:29
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Én szoktam adni mindenhol borravalót, egyszerűen jó érzés nagyvonalúnak lenni. Ebben persze benne van az is, hogy azért anyagilag annál jobban állok, minthogy az a pár száz forint utána bárhol hiányozhasson.
2014. okt. 12. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
60%

"ezzel is ösztönözve arra, hogy a későbbiekben is ilyen jól dolgozzon."


Ezzel az erővel nem kellene mindenkinek borravalót adni, az esztergályostól a tampongyártókon át a bérszámfejtőig?

Én ha fizetek vmiért, azt gondolom, azért annyi az ár, amennyi, mert bele van kalkulálva mindenki fizetése, aki azon dolgozott. Nem értem, h pl egy pincér miért van olyan kiváltságos helyzetben, h borravalót kap, ha a szakácson is ugyanúgy múlik a kiszolgálás? Szerintem vagy mindenki kapjon, vagy senki, így igazságos. De mivel annyira nem vagyok eleresztve, h mindenkinek osztogassak, ezért inkább senkinek nem adok. (Mellesleg ebben az is közrejátszik, h dolgoztam külföldön szobalányként és alig csurrant-cseppent vmi)

2014. okt. 12. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
37%
Nem mindenki gondolkodik racionálisan és tárgyszerűen, sokan pedig "mimózalelkűek". A fodrászok zöme magánvállalkozó, tehát annyit kér lényegében, amennyit akar, akkor minek neki borravalót adni ? Pláne, ha be sem üti a pénztárgépbe. Benzinkúton bárki maga tankolhat, ha meg úgy gondolja, hogy végezze el a kutas ezt a munkát, akkor azt a munkát fizeti meg a "borravalóval". A pincéreknél némileg más a helyzet, mert ők valóban minimálbéren vannak bejelentve (ha egyáltalán be vannak jelentve munkajogilag) és a felszolgálási díj többnyire nincs benne az étel árában. Persze az is igaz, hogy a vendég nem hozhatja ki magának a konyhából az ételt ! A kivagyiságukat mutogatókra meg nem kell időt pazarolni.
2014. okt. 12. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
15%
Ha már megtehetem, hogy étteremben vacsorázom, akkor azt is megtehetem, hogy nem centizem ki a pénzt, hanem bőven lesz elegendő evés végeztével is még egy italra, még egy sütire, kávéra, és ha már ilyen jól állok anyagilag, akkor miért ne adnék a pincérnek? Külföldön tudod, miért nem adnak borravalót? Mert belekalkulálják az árba! Ettől függetlenül ha étterembe megyünk, akkor az illem szerint 10%-ot pluszba rászánunk. Nem hiszem el, hogy valaki tényleg ilyen sóher...
2014. okt. 12. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
63%

"Külföldön tudod, miért nem adnak borravalót? Mert belekalkulálják az árba!"


Magyarországon is benne van már az árban. Szervízdíjnak hívják és már mindenhol felszámítják.


Egyébként én adnék borravalót, ha kedves,jó pincérrel találkoznék. Ez az elmúlt kb. 10 évben nem történt meg.

Fodrásznak meg majd akkor adok, ha számlát is kapok. Ilyen még az életben nem volt.

2014. okt. 12. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem véletlen, hogy minél keletebbre mész, annál inkább elterjedtebb a borravaló (törökül csubuk). Amikor Norvégiában a taxisnak egy 50-est adtam (a fuvardíj 49 korona volt) és ki akartam szállni, visszatartott és átadta az egy koronát. Legyintve mondtam, hogy hagyja csak, de nem engedte, mondván: ez így korrekt.

Tehát fügy az anyagi jóléttől, de az emberi hozzáállástól is.

2014. okt. 12. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!