Szerintetek is a mai korban a tinédzserek ugyanolyanok mint régen, de mégis másként?
Nagyon nehéz korrekt összehasonlítást végezni, mert az, hogy milyenek az emberek, az nagyban annak függvénye, hogy milyen korban éltek.
Aki 20-30 éve volt tini az a kommunizmusban élt egy beszűkültebb világban. Ma meg egy szabadabb világban élnek, sokkal nagyobb jó létben, de úgy, hogy a szülők a mindennapi hajtásban kevesebb figyelmet tudnak szentelni rájuk.
Szóval a tinik teljesen ugyan olyanok, mint 20-30 éve csak a környezet más. És ne feled aki most tini az a 30 évvel ezelőtti tinik gyermekei, az ő nevelésük gyümölcse. ;-)
38F
Azért az első válaszolónak nincs igaza. Ma a legtöbb fiatal sokkal rosszabb körülmények között él, mint a szocializmusban. Csak akkor még kevesebb volt a lehetőség, az igény, mint ma.
A kamaszkor mindig is a lázadás kora volt. De régebben a szülőnek, tanárnak tekintélye volt. A gyerek, ha lázadozott is, de azt tette, amit a szülő vagy a tanár mondott. Nem a jogaikra hivatkoztak állandóan, mint ma. A kötelességükről viszont sokan elfelejtkeznek.
Igazad van, hogy rossz irányba fejlődik a fiatalság.
"Igazad van, hogy rossz irányba fejlődik a
fiatalság."
Ugyan ezt mondta nagyanyám mikor keresztapám Beatles-t kezdett el hallgatni meg farmert hordani.
Szerintem ugyanolyanok. A sajat gyerekemen is latom, hogy ugyanolyan a nyeglesege, a kitoro hisztije mint az enyem volt. Ugyanugy latja a vilagot, okoskodik. Annyi a kulonbseg, hogy manapsag a net es a facebook miatt kinyilt jobban a vilag es sok mindennek nyoma marad.
Szerintem mindig is ez volt,szidtak a fiatalokat,hogy hova fajul a vilag.
Kedves Válaszolók!
Köszönöm mindenki kommentjét. Hogy régebben is voltak lázadó fiatalok, ami a zenében is kifejeződött? Ez teljesen igaz. Ugyanakkor érzek ebben a folyamatban egyfajta elfajulást. Nem csupán azért írom ezeket a sorokat, mert mint romantikus ember állandó jelleggel szembe akarom állítani a múltat a jelennel. De számomra a mai fiatalság morálja teljes mértékben elüt a korábbi évektől, amit persze nem tudok objektíven megítélni, hiszen nem éltem a szocialista érában csak azok alapján tudok dolgokat kijelenteni, amit szüleim és nagyszüleim mesélnek. A lázadásnak is különböző megnyilvánulási formái vannak, de ma amikor a média átmossa az agyukat nem igazán lehet egyértelmű szabad, egyéni választásról beszélni szerintem. Az individuum halott. Régebben a zenékben vagy filmekben találtak egy olyan önkifejezési formát, amivel szembe tudtak helyezkedni az akkori hatalommal. Ma ugyanez meglenne? Sajnos nem, mivel mindent magukba szívnak, amit hallanak, látnak. Ez már nem lázadás, hanem konformitás. Elfogadom kritika nélkül, amit a nyakamba öntenek. A gyűlölködés árad mindenhonnan, de vajon ugyanígy volt-e ez a szocialista érában? Más emberek véleménye szerint hatványozottan több összetartás volt és tisztelet. Az hogy szinte már nekimennek a tanároknak és a jogaikat hangoztatják sajnos hanyatlást jelez. Nem érdekli őket, hogy hova jutnak az életben, mert nincs meg a fő szocializációs színtér, azaz a család. Kaotikusnak érzik maguk körül a világot (na jó nem tagadom ez korábban is így volt), de ilyen mértékben? Nem tartozik ugyan az előzőekben kifejtettekhez, de a kultúra iránti érzékenység, fogékonyság, a könyvek szeretet is szinte a nullára redukálódott. Korszakváltás.
Régen is ugyanígy volt lázadás, maximum másban. De megtörtént, régen rengetegen szöktek el, nem akartak dolgozni, stb, éppen ugyanígy. Mióta ember az ember, a fiatalok az adott társadalom határait feszegetik.
És ezt a "média kimosta az agyukat" lózungot hagyjuk már... régen is ugyanígy "agymosás" volt, maximum más forrásból. Régen a fiatalok ugyanígy követték a hőseiket, akár nemeseket, akár helyi kiskirályt, akár mondabeli lovagokat. És régen is ugyanúgy birkamód volt mindenki egyéniség, mert ez is a kamaszkor része. Mint az is a kamaszkor része, hogy tartozni akarnak valahová, és klikkesednek a fiatalok, kizárva másokat.
És égen is kaotikus volt a világ nekik - erre voltak, vannak a szülők, a többi felnőtt, hogy ebbe a káoszba rendet vágjanak, és belepréseljék a fiatalokat a társadalomba. Az egyetlen különbség, hogy régen erről nem lehetett hallani, most meg van egy médium, ahol a lázadó amerikai fiatal véleményét is láthatod. Régen ugyanez a szomszéd faluig sem jutott el.
Nincsen itt semmilyen korszakváltás - minden generáció a saját generációját magasztalja, a saját fiatalságát tekinti követendő példának, és lenézi az elkövetkező generációt - hiszen az elkövetkező generáció fogja őt letolni élete csúcsáról, az elkövetkező generáció teszi őt öreggé... :)
Úgyhogy de - te is csak "romantikusan" összeméred a múltat a jelennel, tömény nosztalgiával.
"...amit szüleim és nagyszüleim mesélnek...."
El ne hidd! Már átmosta az agyukat a tömény nosztalgia.
"...Elfogadom kritika nélkül, amit a nyakamba öntenek. A gyűlölködés árad mindenhonnan, de vajon ugyanígy volt-e ez a szocialista érában?..."
Gyakorlatilag ez volt a kommunista rendszer lényege. Igyekeztek megkímélni az önálló gondolkodástól. Ne tévesszen meg az, hogy 10.000 emberből egy így vagy úgy lázadt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!